Nedeľa 24.03.2019
Dnes má meniny 
Gabriel
°C
08.08.2018 11:00

Á. Ravasz: Zistenia nového Atlasu rómskych komunít očakávame vo februári 2019


Ilustračná snímka, zdroj MV SR.


Aktuálny detailný prehľad o stave rómskej menšiny v SR by odborná i laická verejnosť mala mať k dispozícii na začiatku budúceho roka. V súvislosti s prípravou nového Atlasu rómskych komunít o tom informoval splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.


      Podobne ako v prípade predchádzajúceho dokumentu z roku 2013, aj v tomto prípade bude terénne zisťovanie a analýzu zozbieraných dát realizovať Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR), príspevková organizácia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. "Zmluva s IVPR bola podpísaná v máji 2018. Prvé dotazníky by mali byť rozposlané obciam v týchto dňoch, predpokladám, že publikované výsledky by mali byť vo februári, resp. na začiatku roka 2019, s tým, že interne by sme ich mali mať k dispozícii koncom tohto roka," informoval vládny splnomocnenec.             

Avizoval, že v budúcnosti by mal byť prieskum, ako pramenná databáza pre analýzu situácie Rómov na Slovensku a podklad pre prijímanie opatrení, aktualizovaný pravidelne v päťročnej periodicite.       

Prvý Atlas rómskych komunít zrealizovali v roku 2004, druhý priniesol dáta mapujúce situáciu z roku 2013. Dokument sa týkal nielen počtu Rómov podľa jednotlivých krajov, okresov a obcí, ale aj hodnotenia kvality životných podmienok v lokalitách, ktoré obývajú.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.01.2017
Slováci chcú v novom roku viac zdravia a viac času s rodinou
Slováci si prajú v novom roku 2017 najmä viac zdravia a viac času stráveného s rodinou. Vyplýva to z telefonického prieskumu o novoročných predsavzatiach, ktorý zrealizovala spoločnosť eCall Slovakia na reprezentatívnej vzorke 1214 respondentov.
viac
10.01.2017
Vidiek má svoju cenu
Keď sa pozrieme na súčasnú situáciu na vidieku, z hľadiska prieskumov a perspektívy, musíme konštatovať, že vidiek má svoju cenu. Je atraktívny a rastie.
viac
07.02.2017
MŽP SR zrušilo miliónový tender na nový informačný systém odpadov
Ministerstvo životného prostredia zrušilo tender na nový informačný systém odpadového hospodárstva za takmer 19,2 milióna eur bez DPH, ktorý vypísalo koncom januára.
viac
10.04.2018
Päť projektov na rozvoj rómskych komunít z BBSK získalo od Ekopolisu 40-tis. eur
Nadácia Ekopolis v spolupráci s Karpatskou nadáciou pokračujú aj tento rok s Programom rozvoja rómskych komunít. Program sa zameriava na podporu projektov znižujúcich sociálne vylúčenie a predsudky voči Rómom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.46 %