Ilustračná snímka, zdroj: Nitralive
Stovky turistov a bežcov sa posledný deň tohto roka stretnú na Pyramíde pod Zoborom v Nitre. Bežci absolvujú Zoborský silvestrovský beh profesora Ladislava Korčeka, ktorého tradícia sa začala písať pred 32 rokmi.
Najťažší beh na území bývalého Československa odštartuje z priestoru neďaleko Špecializovanej nemocnice sv. Svorada, informovali organizátori z neziskovej organizácie Čakanka.
Prvý kilometer trate je vo výške 330 metrov nad morom, pokračuje cez vrch Plieška (405 m n. m.) s prevýšením 113 metrov. Odtiaľ po miernom klesaní nasleduje krátky výstup na kótu 450 m n. m. a plynulé klesanie do priestoru Troch dubov (444 m n. m.). Trať pokračuje vstupnými bránami opevnenia Slovanov (540 m n. m.). Chodník ďalej klesá a privádza účastníkov do Sedla pod Zoborom (535 m n. m.). Dvestometrovým výbehom ukončia bežecké úsilie na Pyramíde (554 m n. m.). Celková trať zoborského silvestrovského behu je 3490 m.
Každý účastník behu dostáva pamätnú medailu. Pre jednotlivé ročníky je typické, že spomienková plaketa prezentuje nejaký archeologicky alebo historicky významný artefakt.
Počas 10. storočia žili na Nitriansku nielen pôvodní slovanskí obyvatelia, po roku 920 sa tam začali usadzovať aj príslušníci maďarského etnika. Na jednom z pohrebísk v Horných Krškanoch našli počas výskumu archeológovia pri pochovaných predmety pôvodne slovanského, ale aj staromaďarského pôvodu. V jednom z hrobov sa našla dvojica ozdobných terčíkov, ktorými si ženy spínali konce vrkočov. Jemno rytý rastlinný motív dopĺňajú vybíjané okrúhle jamky a husto radenými trojuholníkmi dekorovaná obruba. Lepšie dochovaný exemplár slúžil ako predloha pre tohtoročnú plaketu určenú úspešným účastníkom zoborského silvestrovského behu.