Streda 16.10.2019
Dnes má meniny 
Vladimíra
°C
22.10.2018 02:53

Brezová pod Bradlom, známa mohylou či Svákom Raganom, stráca obyvateľov


Ilustračná snímka, zdroj: podbradlom.sk


Mesto Brezová pod Bradlom prišlo za necelé dve desaťročia o viac ako desať percent obyvateľstva a zatiaľ sa pokles nedarí zastaviť. A to napriek tomu, že mesto má dobrú strategickú polohu, kompletnú občiansku vybavenosť a ideálne podmienky pre cestovný ruch.


 "V budúcom období sa treba zamerať na výstavbu rodinných a bytových domov, vidiecky cestovný ruch, reštauračné a ubytovacie služby," uviedla pre TASR k situácii primátorka mesta Eva Ušiaková.       

Jedným z problémov mesta je aj chýbajúca osobná železničná doprava, ktorú sa v spolupráci s mestom snažia obnoviť nadšenci z občianskeho združenia Veterany.eu. Ak by sa táto snaha dotiahla do úspešného konca, už v budúcom roku by mohla po 16 rokoch opäť začať prevádzka pravidelnej osobnej dopravy na trati Jablonica – Brezová pod Bradlom.       

Osobná železničná doprava prispeje aj k väčšiemu využitiu potenciálu cestovného ruchu v meste a okolí. Mesto je vlastníkom Mohyly Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa nachádza na Bradle a podľa odhadov ju ročne navštívi približne 70.000 návštevníkov. Tento rok uplynulo 90 rokov od jej odhalenia. Aj keď rekonštrukcia prebehla, mesto si uvedomuje, že problémom aj naďalej zostáva chýbajúca infraštruktúra.       

Ďalšou osobnosťou, ktorá sa spája s Brezovou pod Bradlom, je Sváko Ragan. Knižné spracovanie o svojráznom „Brezofčanovi" vydal Elo Šándor v roku 1927 a vo filmovom spracovaní ho stvárnil o polstoročie neskôr Jozef Kroner. Postava veselého obchodníka pochádza zo skutočnej osoby a "čistokrvného" rodáka z mesta Martina Lacka, ktorého život však nebol vždy veselý.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.10.2018
Uplynulo 90 rokov od odhalenia Mohyly M. R. Štefánika
V tomto roku si v Brezovej pod Bradlom pripomenuli 90. výročie odhalenia Mohyly Milana Rastislava Štefánika. Slávnostne ju odhalili na Bradle 23. septembra 1928.
viac
23.01.2019
Brezová pod Bradlom plánuje umiestniť na Bradle vyhliadkové ďalekohľady
Mesto Brezová pod Bradlom sa uchádza o nenávratný finančný príspevok na projekt, v rámci ktorého plánuje umiestniť v okolí Mohyly Milana Rastislava Štefánika vyhliadkové ďalekohľady.
viac
03.05.2019
Vystavia časť z trosiek havarovaného lietadla M. R. Štefánika
Pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika vystavia časť z trosiek jeho lietadla v Brezovej pod Bradlom.
viac
14.09.2019
V Brezovej pod Bradlom opäť ožila železničná stanica
Klub priateľov železníc Trnavy a okolia (KPŽT) si pripomenul 120. výročie sprevádzkovania trate Jablonica – Brezová pod Bradlom. V rámci slávnosti vypravil v sobotu historickú súpravu z Trnavy do Brezovej pod Bradlom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %