Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
23.06.2018 11:31

Deň Dunaja oslávili žiaci plavbou po rieke


Ilustračná snímka


Približne 180 detí bratislavských základných škôl sa pri príležitosti Dňa Dunaja sa v piatok 22. júna zúčastnilo na plavbe loďou po našej najväčšej rieke, ktorú usporiadalo ministerstvo životného prostredia.


 Počas trasy absolvovali sériu prednášok zameraných na environmentálnu výchovu. Následne ich v budove ministerstva životného prostredia čakal edukačno-zábavný program a stánky rezortných organizácií MŽP.

Ministerstvo životného prostredia chce podobnými akciami prispievať k osvete a rozširovaniu povedomia detí a mládeže o ochrane životného prostredia. „Environmentálnu výchovu pre žiakov základných škôl považujem za kľúčový pilier, na ktorom chceme budovať povedomie ľudí o ochrane životného prostredia a trvalo udržateľnom rozvoji,“ hovorí minister životného prostredia László Sólymos. Podľa neho je veľmi dôležité, aby sme už od ranného veku deťom vštepovali lásku k prírode a vychovávali ich k ekologickému spôsobu života. „Myslím, že poznať Dunaj a jeho okolie, vážiť si ho a vedieť o ňom čo najviac, je pre deti to najkľúčovejšie a najpodstatnejšie. Zvlášť keď žijú v jeho blízkosti,“ doplnil minister.

Podujatie, na ktorom participovali rezortné organizácie ako Vodohospodárska výstava, Slovenský vodohospodársky podnik či Slovenská agentúra pre životné prostredie sa uskutočnilo pri príležitosti blížiaceho sa Dňa Dunaja, ktorý si každoročne pripomína štrnásť krajín z povodia rieky Dunaj. Podľa šéfa Vodohospodárskej výstavby Daniela Kvoceru je environmentálna výchova jedným z nástrojov, ako deti správne nasmerovať v správaní sa k našej najväčšej rieke. „Teší ma, že môžeme spolu s Ministerstvom životného prostredia SR a ďalšími rezortnými organizáciami zážitkovou a hravou formou približovať mladým ľuďom dôležitosť ochrany Dunaja i našu prácu. Verím, že si z tohto podujatia odnesú veľa zážitkov i poučných informácií,“ povedal Kvocera s tým, že pri príležitosti Medzinárodného dňa Dunaja otvorí štátny podnik pre verejnosť aj brány Vodnej elektrárne Gabčíkovo, a to v sobotu 23. júna počas podujatia Danube Day.

Ministerstvo životného prostredia si Deň Dunaja pripomína nielen akciami zameranými na environmentálnu výchovu a osvetu, ale z iniciatívy ministra životného prostredia ešte minulý týždeň usporiadalo Deň pre Dunaj, do ktorého sa zapojilo približne 40 miest a obcí z povodia Dunaja a Malého Dunaja. Cieľom iniciatívy je motivovať samosprávy a obyvateľov k väčšej angažovanosti v oblasti čistoty rieky Dunaj, jej okolia a obcí a miest v jeho blízkosti.

+ + +

Deň Dunaja pripadá na 29. júna, teda deň, keď v roku 1994 v Sofii podpísali Dohovor o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja. Cieľom dohovoru je prispieť vzájomnou spoluprácou všetkých krajín v povodí Dunaja k zlepšeniu kvality vôd. Tento deň je oslavou čistejšej a bezpečnejšej rieky s cieľom upozorniť na význam ochrany prírodného zdroja. Pri tejto príležitosti sa organizujú rôzne podujatia pre verejnosť, ktoré sú bohaté na množstvo aktivít pre deti, mládež a širokú verejnosť. Deň Dunaja je podporovaný Medzinárodnou komisiou na ochranu rieky Dunaj (ICPDR) a EÚ od roku 2004.

Autor: Zdroj: mžp


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.06.2016
Župné školy súčasťou Európskeho samitu regiónov a miest
Počas „Župného štvrtku“ predstavili zástupcovia župy a škôl najprv výstavu fotografií študentov a následne aj program podujatia DANUBE UP 2016.
viac
08.11.2016
Novú telocvičňu vybudovali zastrešením átria
Telocvičňu koncom októbra slávnostne otvoril starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov Dušan Pekár.
viac
29.08.2017
Na platy pedagogických zamestnancov dá mesto o 36 000 eur viac
Do lavíc základných škôl v Liptovskom Mikuláši zasadne v novom školskom roku viac ako 2300 žiakov. "Na zápis do prvého ročníka prišlo takmer 300 z nich, počet prváčikov sa však ukáže až po 15. septembri, keď reálne nastúpia do školy," povedala hovorkyňa radnice Viktória Čapčíková.
viac
21.04.2018
Každý deň je Deň Zeme
Environmentálne podujatie pri príležitosti osláv Dňa Zeme v Trebišove pripravili organizátori, ktorými boli Štátna ochrana prírody SR CHKO Latorica v spolupráci s mestom Trebišov (odd. školstva), ZŠ na Ul. M. R. Štefánika, ZO Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Trebišov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %