Pondelok 23.09.2019
Dnes má meniny 
Zdenka
°C
22.02.2016 07:00

Ekonóm: Ak skončí "solidarita", pre Rusovce je lepšie odtrhnúť sa od Bratislavy


Rusovciam hrozí, že prídu až o 300-tisíc eur. (Foto: tasr)


Mestské zastupiteľstvo v Mestskej časti Bratislava Rusovce prijalo 18.2. uznesenie, v ktorom žiada hlavné mesto, aby nedalo hlasovať o zmene štatútu, ktorý sa týka 3 percent z výnosov z dane z príjmov fyzických osôb až dovtedy, kým sa nezmenia koeficienty prerozdelenia podielov z tejto dane.


Podľa ekonóma Miestneho úradu (MÚ) v Rusovciach Pavla Holúbka by bolo v súčasnosti zníženie či zrušenie princípu solidarity pre obec likvidačné. „Ak by sa princíp solidarity zrušil, v roku 2016 by to znamenalo o 300.000 eur menej v rozpočtoch malých MsČ, ak by sa znížil o polovicu, bolo by to menej o 150.000 eur, čo je pre Rusovce neprijateľné“, uviedol Holúbek pre TASR s tým, že najskôr treba zmeniť koeficient prerozdelenia výnosov z dane z príjmov fyzických osôb. „Podľa nášho názoru sú tieto kritériá nespravodlivé, pretože napríklad Petržalka má koeficient 1,05, čiže dostane o 5 percent viac z podielových daní, ako by mala dostať podľa počtu obyvateľov“, vysvetlil Holúbek s tým, že Rusovce dostanú podľa koeficientu 0,94 o 6 percent financií menej, ako by mali dostať podľa počtu obyvateľov. Princíp tzv. solidarity sa týka siedmich malých MsČ, okrem Rusoviec, Jaroviec a Čunova aj Vajnor, Devína, Lamača a Záhorskej Bystrice. Na MÚ v Rusovciach už urobili aj analýzy, či by pre nich v prípade zmeny nebolo lepšie, ak by hospodárili samostatne. „Ak by sme sa od hlavného mesta odtrhli, finančne by sme na tom boli lepšie, ako keď nám zrušia solidaritu“, uzavrel Holúbek s tým, že určite by zvládli aj otázku, ako riešiť autobusové spojenie s hlavným mestom.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.09.2019
Inteligentné mestá potrebujú inteligentné riešenia
Pozývame Vás na konferenciu SMART CITY, ktorá sa bude konať v hoteli Radisson Blu Carlton v Bratislave dňa 24. septembra 2019.
viac
16.09.2019
Európsky týždeň mobility v Žiline prinesie množstvo aktivít a MHD zadarmo
Žilina sa aj v tomto roku zapája do Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná od 16. do 22. septembra.
viac
18.09.2019
Vezmi si ma! Vyzývajú výrobcovia obyvateľov na boj s voľne pohodeným odpadom
Prieskum iniciovaný najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zisťoval počas mesiacov júl a august, ako vnímajú situáciu s odpadmi slovenské mestá a obce.
viac
18.09.2019
ZMOS zrealizovalo prieskum k obedom v školách
Združenie miest a obcí Slovenska v polovici augusta zrealizovalo plošný prieskum zameraný na problematiku obedov na školách. Čísla odkrývajú realitu a do celej problematiky prinášajú viaceré dôležité súvislosti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %