Streda 25.04.2018
Dnes má meniny 
Marek
13.9°C Bratislava
20.04.2017 04:59

Elektrospotrebiče alebo batérie rozhodne nepatria do zmiešaného odpadu


Po celom Slovensku funguje spätný odber elektroodpadu.


Televízory, počítače, telefóny či práčky, ktorých obmena sa v posledných desaťročiach evidentne zrýchlila, nepatria do zmiešaného komunálneho odpadu, o triedenom ani nehovoriac. Rovnako ani batérie a opotrebované baterky.


Zároveň platí, že elektrospotrebiče a veľké akumulátory možno odovzdať  na zberných dvoroch, prípadne vrátiť do obchodov, ktoré sa postarajú o jeho prevoz na recykláciu. Rozhodne ich však prineste v kompletnom stave, nerozobrané. Celý ďalší proces ponechajte v rukách odborníkov. V opačnom prípade ohrozíte látkami, ktoré elektrospotrebiče ale aj batérie obsahujú, vlastné zdravie.

Kvôli spresneniu dopĺňame, že napríklad mobilné telefóny, žehličky, fény, rýchlovarné kanvice a podobne, všetko s rozmermi do 25 centimetrov, rovnako ako odpad zo svetelných zdrojov, je vhodné odniesť do najbližšej elektropredajne, pričom nie ste povinní  kúpiť si výrobky nové. Pri veľkých elektrospotrebičoch (práčky, chladničky, televízory a podobne) sa zase môžete s predajcom dohodnúť, že mu odovzdáte pôvodné, keď vám privezie nový tovar.

V niektorých mestách a obciach môžete vhodiť elektroodpad do špeciálnych, na to určených, kontajnerov. 

Autor: Spracoval: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.05.2016
V Uhrovci sa deti učili triediť odpad
Ako nadkladať s odpadom sa škôlkari i školáci učili hravou formou pod vedením skúseného lektora.
viac
18.07.2016
Vyznáte sa v recyklačných symboloch na obaloch? Papier, sklo a iný materiál
V druhej časti článku o recyklačných symboloch sa zameriame na ostatné materiály, z ktorých sa obaly vyrábajú, a to napríklad na papier, sklo či kovy. Vyznáte sa v označeniach na obaloch produktov? Prinášame vám prehľad tých najčastejších symbolov, s ktorými sa môžete na obaloch stretnúť.
viac
29.09.2016
A s týmto do ktorého kontajnera?
Ako laik som si nebol istý, do ktorého kontajneru patrí komunálny odpad na fotografii. Vyčlenil som ho zo svojej týždennej produkcie jednočlennej domácnosti dôchodcu.
viac
20.04.2018
Magickú hranicu 6 miliónov kilogramov vyzbieraného elektroodpadu sme prekonali
Organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia, batérie a akumulátory ASEKOL SK vyzbierala v roku 2017 viac ako 6,3 milióna kilogramov elektroodpadu a 193 tisíc kilogramov použitých prenosných batérií a akumulátorov, čo je o 10 % viac, ako v roku 2016.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.10 %