Sobota 21.04.2018
Dnes má meniny 
Ervín
10.9°C Bratislava
24.05.2016 05:01

Fiľakovo podáva projekt na zriadenie kompostárne


Ilustračná snímka: (int.)


Zriadením kompostárne biologicky rozložiteľného odpadu chce samospráva Fiľakova tento rok zavŕšiť svoj zámer komplexne vyriešiť problematiku odpadového hospodárstva v meste.


Ako informoval primátor Attila Agócs, podávajú preto projekt, v rámci ktorého žiadajú na jej vybudovanie nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 326 000 eur. Z vlastného rozpočtu ho mienia financovať sumou viac ako 16 000 eur.       

„Doteraz sme biologicky rozložiteľný odpad odvážali do firmy Agro CS vo Veľkých Dravciach. Ročne nás to stálo približne 18 000 eur,“ povedal Agócs s tým, že zriadenie kompostárne bude pre mesto znamenať výrazné šetrenie v mestskej kase. „Predpokladám, že po jej sprevádzkovaní znížime náklady na likvidáciu zeleného odpadu o 50 až 60 percent,“ dodal.       

Mestskú kompostáreň plánuje samospráva zriadiť v areáli zberného dvora na Ratkárskej ceste. Vyrobený kompost bude podľa primátorových slov využívaný na hnojenie mestských pozemkov a rôznych záhonov, napríklad v parku.       

Ako doplnil, kompostáreň bola pôvodne súčasťou projektu celého zberného dvora, ktorý mesto sprevádzkuje tento rok. „V tom čase však podmienky projektu nedovoľovali podať ho v takom znení, ako bol pôvodne koncipovaný. Preto bola kompostáreň z projektu vylúčená,“ vysvetlil Agócs, podľa ktorého sa z tohto dôvodu samospráva rozhodla vypracovať na jej zriadenie osobitný projekt.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.05.2016
Mesto Prievidza chce zrealizovať projekt na zhodnocovanie BRO za 2,6 milióna eur
Prievidzská radnica pripravuje projekt na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO). Investíciu za asi 2,6 milióna eur má záujem financovať z Operačného programu Kvalita životného prostredia.
viac
30.06.2016
V Humennom chcú zriadiť centrum pre spracovanie biologického odpadu
Mesto Humenné má v pláne zriadiť centrum pre zhodnocovanie a spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO).
viac
26.08.2016
Na projekt na zhodnocovanie odpadu žiada Prievidza financie v nižšej sume
Nákup technológie a vybavenia pre spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) je súčasťou projektu, ktorý pripravila samospráva Prievidze a chce ho financovať z fondov Európskej únie.
viac
05.01.2018
V Ružomberku vznikne moderná kompostáreň
V metropole dolného Liptova sa v priebehu roka začne s budovaním modernej kompostárne, ktorá predstavuje jednu z najväčších investičných akcií v rozpočte mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.10 %