Štvrtok 21.02.2019
Dnes má meniny 
Eleonóra
5°C Bratislava
10.06.2018 11:14

Mesto Spišská Belá pokračuje aj v tomto roku v obnove historickej zvonice


Ilustračná snímka


Mesto Spišská Belá pod Tatrami pokračuje aj v tomto roku v rekonštrukcii tamojšej renesančnej zvonice, ktorá patrí medzi jednu z najvyšších na Slovensku.


"V roku 2016 sme začali postupnú kompletnú obnovu zvonice v centre mesta, kedy sme z Ministerstva kultúry (MK) SR získali dotáciu vo výške 15.000 eur. K tejto sume z vlastného rozpočtu pridali viac ako 6000 eur a kompletne sa tak opravila strecha zvonice," priblížil začiatky prác primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak.       

Na tejto historickej pamiatke bolo potrebné kompletne opraviť aj fasádu, k čomu mesto pristúpilo už v minulom roku aj vďaka poskytnutej dotácie z MK SR vo výške 29.000 eur. Radnica pridala ďalších takmer 5000 eur a v tomto roku na pokračovanie obnovy pripravila ďalší projekt pod názvom Obnova renesančnej zvonice v Spišskej Belej – 3. etapa. "Opäť sme požiadali o dotáciu z MK SR vo výške 25.000 eur v rámci programu Obnov si svoj dom. Boli sme úspešní a na základe rozhodnutia rezortu kultúry sme získali 20.000 eur," dodal Bieľak s tým, že povinné minimálne spolufinancovanie projektu z rozpočtu mesta je vo výške necelých 3000 eur. Samospráva však predpokladá vyššiu spoluúčasť vzhľadom na to, že nezískala plnú sumu zo žiadosti o dotáciu.       

Z uvedených financií sa tento rok kompletne dokončí oprava celej fasády. Stavebné práce v rámci tretej etapy sa začali koncom mája a podľa primátora potrvajú približne do konca júla. "V podstate, keď sa toto skončí, tak zvonica bude z vonkajšej strany kompletne opravená. Čo sa týka vnútra, tam možno do budúcna zvážime nejakú rekonštrukciu, ale zatiaľ tento objekt nie je prístupný verejnosti, takže to nie je potrebné. Možno by bolo zaujímavé časom zvonicu otvoriť aj pre verejnosť s nejakým sprievodným výkladom a potom zvážime rekonštrukciu vnútorných omietok, ktoré sú tiež veľmi vzácne," doplnil Bieľak.       

Renesančná zvonica v Spišskej Belej patrí k jednej z najvyšších zvoníc na Slovensku, bola postavená pravdepodobne v rokoch 1589–1590. Za národnú kultúrnu pamiatku ju vyhlásili v roku 1963. Je súčasťou námestia v Spišskej Belej, na ktorého revitalizáciu vyhlásilo mesto ideovú architektonickú súťaž. Tá bude vyhodnotená koncom júna. "Jej cieľom je získať návrhy na najvhodnejšie riešenie a využitie verejného mestského priestranstva s dlhodobou víziou do budúcna aj na obdobie 50 rokov," povedal primátor.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2017
Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto dotáciu 29 000 eur
V Spišskej Belej pokračujú v rekonštrukcii renesančnej zvonice na námestí z roku 1598. Vlani na pamiatke kompletne zrekonštruovali strechu.
viac
26.02.2018
Základná škola získala na podporu inkluzívneho vzdelávania dotáciu 88-tis. eur
Základná škola Milana R. Štefánika v Spišskej Belej v okrese Kežmarok sa zapojí do projektu na podporu inkluzívneho vzdelávania svojich žiakov. Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu predstavujú 93-tis. eur.
viac
16.05.2018
Cyklistická skupina vyčistila od odpadkov okolie cyklotrasy
Členovia cyklistickej skupiny MTBikers zo Spišskej Belej sa aj tento rok rozhodli pomôcť prírode v okolí mesta. Nedávno sa opätovne zišli, aby vyčistili prostredie od odpadkov.
viac
30.11.2018
Mesto získalo dotáciu z EÚ na regionálnu nízkouhlíkovú stratégiu
Spišská Belá, okres Kežmarok, získala nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie na vypracovanie a implementáciu regionálnej nízkouhlíkovej - energetickej stratégie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %