Sobota 25.05.2019
Dnes má meniny 
Urban
°C
15.10.2018 07:50

Mesto testuje stravovanie škôlkarov cez centrálnu vývarovňu


Materská škôlka YES Vráble. Ilustračná snímka, zdroj: YouTube


Vrábeľská radnica chce riešiť problémy s kvalitou stravy v materských školách zriadením centrálnej vývarovne. Mesto momentálne testuje takýto spôsob stravovania v rámci skúšobnej prevádzky.


Magistrát sa pre zmenu rozhodol po hĺbkovom audite toku finančných prostriedkov školských jedální, ktoré sú súčasťami materských škôl. „Bolo zistených viacero nedostatkov vo vedení povinnej dokumentácie, evidovania fakturácií a kvality jedál v jednotlivých subjektoch. K novému modelu sme pristúpili z čisto praktického hľadiska a to je, že z dennej normy 1,19 eura na jedno dieťa na prípravu desiatej, obedu a olovrantu sa v prevádzkach s počtom detí nižším ako 40 pripravuje jedlo s dodržaním všetkých nutričných hodnôt iba veľmi ťažko, pri nákladnejších receptúrach je to možné iba s mínusovým saldom,“ informovala radnica.       

Podľa magistrátu je problémom aj nevyhovujúci stav menších kuchýň a ich vybavenia, do ktorého by bolo nutné investovať. Pri viacerých školských kuchyniach je navyše nutné riešiť samostatne aj skladovanie potravín. Pri fungovaní centrálnej vývarovne sa však podľa mesta mnohé doterajšie problémy eliminujú. „Už v tomto období je zrejmé, že modelová situácia prináša kladné odozvy, hlavne čo sa týka kvality pripravovaných jedál. Denná norma na nákup potravín a prípravu jedál dovoľuje variť pestrejšie, hlavne s vyváženými nutričnými hodnotami, s možnosťou väčšieho množstva čerstvej zeleniny a ovocia,“ konštatuje sa v materiáli, o ktorom budú rozhodovať mestskí poslanci na svojom zasadnutí 24. októbra.       

Mesto v rámci skúšobnej prevádzky centrálnej vývarovne už zaznamenalo aj zvýšený počet stravníkov. „Je to pre nás veľmi pozitívna spätná väzba, ktorá vypovedá o správnom rozhodnutí variť v centrálnej vývarovni s možnosťou disponovať s vyššou sumou finančných prostriedkov na nákup potravín. Tiež z hľadiska racionalizácie finančných prostriedkov na osobné náklady a bežnú prevádzku školskej jedálne malo toto rozhodnutie svoje opodstatnenie,“ konštatuje sa v materiáli.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.06.2016
Daňoví poplatníci dlhujú mestu desaťtisíce eur
Pohľadávky vrábeľskej radnice voči daňovým poplatníkom sa vlani v porovnaní s rokom 2014 takmer zdvojnásobili.
viac
17.06.2016
Radnica zakladá s miestnymi firmami Radu riaditeľov regiónu Vráble
Majitelia, konatelia a riaditelia firiem, ktoré pôsobia vo Vrábľoch zakladajú spolu s mestom združenie, v rámci ktorého sa budú stretávať a spolupracovať.
viac
09.08.2016
Mesto pripravuje nový územný plán
Mesto Vráble pripravuje nový územný plán. Mesto ako orgán územného plánovania konštatovalo, že sa zmenili územno-technické, hospodárske a sociálne predpoklady a na základe toho rozhodlo o obstaraní nového Územného plánu mesta Vráble.
viac
01.11.2018
Samospráva kúpi elektromobil, využívať ho budú aj školy a škôlky
Mesto Rožňava začne v blízkej budúcnosti pre svoje potreby využívať okrem štandardných vozidiel aj elektromobil.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.92 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.35 %