Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
25.06.2018 01:34

Mesto začalo s budovaním stojísk na polopodzemné kontajnery


Na sídlisku na Mierovej ulici sa osadzujú nové polopodzemné kontajnery. Snímka: (msu)


Na Mierovej ulici v Spišskej Belej už čoskoro pribudnú polopodzemné kontajnery na komunálny odpad.


"V súčasnosti realizujeme už ich osadenie, na tomto sídlisku vzniknú tri nové stojiská, pričom každé bude mať šesť takýchto špeciálnych zberných nádob. Dva budú na zmesový komunálny odpad a po jednom na plast, papier, kovy a sklo," vymenoval primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak.      

Kontajnery majú objem 1,5, resp. tri a päť metrov kubických. V súčasnosti sa pracuje na úprave prvého stojiska, ktoré sa posnulo z pôvodného miesta bližšie ku kotolni, čím sa tam vytvoria štyri nové parkovacie miesta. "Zároveň sa týmto posunom umožní obyvateľom aj z bytového domu na Mierovej 13 a 14 ukladať odpad do nových kontajnerov," dodal Bieľak s tým, že okrem toho uvedená úprava umožní zrušiť stojisko s kontajnermi za bytovými domami a pribudne parkovanie pre ďalších päť áut.      

"Okolie nového stojiska sa stavebne upraví vrátane chodníkov tak, aby bolo možné zabezpečiť ich bezbariérovosť, keďže sa zrušia tri schodiská pri kotolni pred Mierovou č. 11," doplnil primátor. Následne sa vybudujú ďalšie dve stojiská – každé so šiestimi polopodzemnými kontajnermi na mieste súčasných dvoch stojísk v strede sídliska a pri Mierovej č. 1.       

Osadenie polopodzemných kontajnerov realizuje Mestský podnik Spišská Belá, s.r.o. Na projekt mesto ešte začiatkom roka vyčlenilo zo svojho rozpočtu 55.000 eur, pričom náklady na realizáciu jedného stojiska sú 15.500 eur. Podľa vyjadrenia primátora inšpiráciou pre umiestnenie takýchto kontajnerov boli pre radnicu skúsenosti zo zahraničia, kde tento systém funguje už dlhší čas, ako aj z niektorých slovenských miest. "Nielenže sa výrazne zlepšil poriadok, čistota a hygiena okolo zberných miest, k odpadu v týchto kontajneroch sa totiž fyzicky nedá voľne dostať, ale zvýšilo sa množstvo vytriedeného odpadu," upozornil Bieľak s tým, že zároveň sa znížili náklady na zber odpadu, nakoľko klesla frekvencia odvozu z dôvodu väčšieho objemu týchto kontajnerov," uzavrel Bieľak.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.11.2016
Nadišiel už na Slovensku čas podzemných kontajnerov?
„Pri praktickom riešení problémov s odpadmi zaostáva Slovensko za Českom o približne 20 rokov,“ konštatuje riaditeľka Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI-PAK Hana Nováková.
viac
20.10.2017
Pri Pentagone vo Vrakuni vybudovali polopodzemné kontajnery
Už druhé stanovište polopodzemných kontajnerov v Bratislave vybudovali v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa na Stavbárskej ulici, pri problémovom obytnom dome Pentagon.
viac
20.11.2017
Na sídlisku Mostná spustili projekt vertikálneho zberu odpadu
V Handlovej dnes (20. 11.) dali do užívania polopodzemné kontajnery. Pilotný projekt realizuje samospráva na sídlisku Mostná, kde v rámci projektu vertikálneho zberu odpadu pribudlo 19 takýchto nových nádob. Pilotný projekt vyšiel samosprávu na približne 74 000 eur.
viac
10.06.2018
Mesto Spišská Belá pokračuje aj v tomto roku v obnove historickej zvonice
Mesto Spišská Belá pod Tatrami pokračuje aj v tomto roku v rekonštrukcii tamojšej renesančnej zvonice, ktorá patrí medzi jednu z najvyšších na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %