Nedeľa 18.08.2019
Dnes má meniny 
Elena, Helena
°C
10.01.2019 10:00

Minister čaká na definitívne rozhodnutie únie o obmedzení jednorazových plastov


Ilustračná snímka


Minister životného prostredia László Sólymos informoval, že Slovensko si počká na definitívne schválenie smernice o obmedzení jednorazových plastov v Európskom parlamente a Rade EÚ. Stane sa tak v prvých mesiacoch tohto roka.


Rozhodnutie ministra znamená, že sa nechystáme nasledovať tie krajiny EÚ, v ktorých už zákazy niektorých jednorazových plastových výrobkov prijali.

Jednorazové plasty reprezentujú 70 percent plastového odpadu v moriach. Problémom doterajších rozhodnutí iniciatívnych štátov ohľadne zákazu niektorých jednorazových plastov sa môže okrem iného ukázať zbytočné skomplikovanie „života“ veľkým výrobcom jednorazových plastov, lebo napríklad nadnárodné spoločnosti budú môcť niektorým štátom jednorazové plasty dodávať, iným len čiastočne a ďalším vôbec nie. Za zamyslenie tiež stojí, že s ohľadom na smernicu EÚ budú musieť spomínané iniciatívne štáty dodatočne upravovať či novelizovať svoje nedávne právne predpisy.

Kvôli spomínaným komplikáciám sa zdá byť rozumné, aby štáty EÚ v tomto období čo najdôslednejšie rešpektovali úniou prijatú smernicu a onedlho ju implementovali do svojej legislatívy pokiaľ možno jednotne. Ak totiž má jej akceptovanie reálne pomôcť, je nevyhnuté, aby povinnosti zodpovednosti jednotlivých aktérov (výrobcov, dodávateľov) boli v každom štáte EÚ nielen riadne vymedzené, ale hlavne dôsledne kontrolované.

Návrh Európskej komisie, ktorý predchádza schváleniu smernice v Európskom parlamente a Rade EÚ deklaruje zákaz jednorazových plastových predmetov ako tanierov, príborov, slamiek a podobne. Európsky parlament zatiaľ navrhol pridať do pôvodného zoznamu aj obaly (nádoby) pre rýchle občerstvenie, vyrobené z polystyrénu. V praxi by zákaz jednorazových plastov podľa smernice mal vojsť do platnosti v roku 2021.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.11.2016
Cenu Slovenskej republiky za krajinu udelili mestu Hriňová
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) udelilo 9. novembra 2016, v priestoroch historickej Radnice mesta Banská Bystrica, Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2016 mestu Hriňová za projekt „Hriňovské lazy – krajina hodnôt“.
viac
18.04.2018
Slovenskí europoslanci: SR zaostáva pri riešení recyklácie komunálneho odpadu
Slovensko má pred sebou veľké výzvy, aby mohlo dobehnúť iné členské krajiny EÚ v oblasti spracúvania a recyklácie odpadov. Slovenskí europoslanci to uviedli v stredu po tom, ako Európsky parlament (EP) schválil legislatívne návrhy v oblasti tzv. obehového hospodárstva.
viac
09.07.2018
Envirorezort navrhuje podporiť európsky zákaz niektorých plastových výrobkov
Slovensko pravdepodobne podporí návrh Európskej komisie, ktorý má zamedziť vplyvu niektorých plastových výrobkov na životné prostredie. Vyplýva to z riadneho predbežného stanoviska, ktoré envirorezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
17.04.2019
Zákaz jednorazových plastov – prvý krok k čistejším oceánom
Od leta 2021 si zákazníci nekúpia deväť druhov jednorazových plastov v štátoch Európskej únie. Plastové taniere a príbory, miešadlá na nápoje, slamky na pitie, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší a obaly, nádoby i poháre na potraviny, vyrobené z expandovaného polystyrénu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.46 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %