Nedeľa 22.09.2019
Dnes má meniny 
Móric
°C
20.03.2017 01:06

Mladí mechatronici v Trnave dokážu pripravenosť na povolanie


Snímka zdroj: (tasr).


Stredoškoláci sa koncom marca stretnú v Trnave. V poradí piaty ročník súťaže Mladý mechatronik bude priestorom na ukážky vedomostí, zručností a samozrejme pripravenosti na povolanie.


Do finálového, celoštátneho kola postúpilo 22 najlepších stredoškolákov z tretích a štvrtých ročníkov. Tí budú v dvojčlenných tímoch počas dvojhodinového časového limitu súťažiť v správnej montáži komponentov a príslušenstva. Súťažné dvojice vyriešia úlohy z oblasti elektrotechniky, automatizácie a mechaniky. „Z množstva čiastkových úloh sú tie náročnejšie tematicky zamerané na základné vlastnosti pohonov, pneumatických a elektropneumatických ventilov,“ hovorí riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Michal Bartók. Podľa jeho slov je dobré, že táto súťaž otvorí svoje brány širšej skupine, ako sú len súťažiaci a to tým, že „v pozícii pozorovateľov sa zúčastnia aj stredné odborné školy so svojimi žiakmi a tiež žiaci základných škôl, ktorých práve názorné ukážky a šikovnosť stredoškolákov môže motivovať pri výbere strednej školy,“ dodáva Michal Bartók.

Hlavným garantom súťaže, ktorá bude mať v tomto roku už svoj piaty ročník bude Materiálovo-technologická fakulta Slovenskej technickej univerzity.

Na celoštátnom kole súťaže Mladý mechatronik si zmerajú sily dvojice úspešných stredoškolákov zo SPŠ elektrotechnickej Košice, SPŠ Myjava, SOS elektrotechnickej Žilina, SPŠ Levice, ďalej z Technickej akadémie v Spišskej Novej Vsi, SPŠ strojníckej a elektrotechnickej v Nitre, SSOŠ hutníckej sídliacej v Podbrezovej, ale aj Spojenej školy z Kysuckého Nového Mesta, SPŠ Martin a Súkromnej SOŠ automobilovej Duálnej akadémie Bratislava a Spojenej školy Tvrdošín.

Štátny inštitút odborného vzdelávania vníma túto súťaž ako možnosť stredoškolákov preukázať svoju pripravenosť na povolanie, nakoľko práve mechatronika je mimoriadne perspektívny odbor, na ktorý sa propagáciou povolania a vysokou mierou uplatniteľnosti sústreďujú aktivity ŠIOV v rámci Národného projektu Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy potrvá do októbra 2020.

 

Autor: (Michal Kaliňák, riaditeľ odboru smerovania mládeže ŠIOV)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.02.2017
Ako sa varí víťazstvo?
Zrejme takto by mala znieť otázka, na ktorú budú hľadať odpoveď stredoškoláci v blížiacom sa celoštátnom kole mladých kuchárov z hotelových akadémií a stredných odborných škôl.
viac
21.02.2017
Stredoškoláci uvarili víťazstvo
V polovici februára sa Stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu v Nových Zámkoch zmenila na arénu najlepších stredoškolských kuchárov. Stredoškoláci s obrovskou chuťou a mimoriadnym citom pre varenie ukázali svoju šikovnosť. Výsledky napovedajú, že našu gastronómiu posilnia nové talenty.
viac
24.02.2017
AMFO 2017
Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja aj tento rok pripravuje regionálne kolo súťaže neprofesionálnej fotografie „AMFO 2017“.
viac
24.03.2017
O zlatú guľôčku 2017
Regionálna nesúťažná prehliadka detských sólistov spevákov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %