Piatok 20.09.2019
Dnes má meniny 
Ľuboslav, Ľuboslava
°C
25.05.2019 01:50

Múzeum Jána Thaina predstaví vývoj platidiel od praveku po dnešok


Ilustračná snímka, zdroj: gusanera.sk


Od mešca k bankomatu je názov novej výstavy, ktorú v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch sprístupnia 30. mája. Nová expozícia predstaví dejiny peňazí na území Slovenska od najstarších čias až po dnešok.


Pôjde o reinštaláciu výstavy prezentujúcej najzaujímavejšie predmety z numizmatickej zbierky Tekovského múzea v Leviciach doplnenej o výber predmincových platidiel z fondu archeológie a o predmety od súkromných zberateľov.       

Na výstave v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch bude prezentovaný výber najzaujímavejších zbierkových predmetov a hromadných nálezov z Levického okresu. Bude medzi nimi aj časť keltského pokladu z Levíc, ktorý patrí medzi najcennejšie nálezy uložené v múzeu. Ide o zlatý statér a strieborné tetradrachmy razené v druhom storočí pred naším letopočtom. „Ich výnimočnosť spočíva v značke, ktorá bola akýmsi neskôr pridaným bezpečnostným prvkom, ktorý overoval ich pravosť,“ pripomenuli organizátori výstavy.

Okrem tohto pokladu bude vystavený aj hromadný nález mincí zo Želiezoviec, Šaroviec a Bátoviec. K zaujímavostiam expozície patria aj razby arpádovských panovníkov. V zbierkach múzea sa nachádzajú okrem iných aj minca kráľa Štefana I., Ladislava I. a Bela IV., ale aj razby z obdobia panovania Habsburgovcov, predovšetkým poklad mincí Leopolda I. zo Šaroviec alebo vzácny toliar Ferdinanda II. z roku 1634, ktorý bol vyrazený v Sedmohradsku.       

Výstava pokračuje prezentáciou mincí a bankoviek Československej republiky od jej vzniku až po rozpad. „Nevynechávame ani obdobie druhej svetovej vojny a vojnovej Slovenskej republiky. Prezentácia numizmatiky, samozrejme, zachytáva aj prechod z korunovej meny na euro. Týmto sa dostávame až do súčasnosti. Najmladšou mincou prezentovanou na výstave je 100-eurová zlatá minca na 400. výročie korunovácie Ferdinanda II. v Bratislave, ktorá bola vydaná v roku 2018. Výstava bude prístupná do 20. júla,“ informovali o tom organizátori.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.08.2017
Výstava Avari a Slovania na sever od Dunaja predstaví ich spolužitie
Na putovnej archeologickej výstave Avari a Slovania na sever od Dunaja, ktorú v období od 18. augusta do 21. októbra sprístupní širokej verejnosti Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch, bude zdokumentované spolužitie týchto dvoch etník na Slovensku.
viac
07.01.2019
Výstava Prvé republiky ukáže vznik Československa
Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch sprístupní v piatok 11. januára putovnú výstavu s názvom Prvé republiky. Zameraná je na obdobie začleňovania územia Slovenska do Československej republiky (ČSR).
viac
11.03.2019
Múzeum J. Thaina predstaví hrady z obdobia kráľa Mateja Korvína
Hrady z obdobia kráľa Mateja Korvína predstaví Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch. Výstavu pripravilo v spolupráci s Maďarským národným múzeom – Múzeom kráľa Mateja vo Vyšehrade.
viac
06.08.2019
Múzeum Jána Thaina predstavuje premeny života maďarskej komunity na Slovensku
Premeny rôznych aspektov života maďarskej komunity na Slovensku v priebehu posledných sto rokov predstavuje výstava 100 rokov v obrazoch. V priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch si ju môžu záujemcovia pozrieť v priebehu augusta a septembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %