Štvrtok 25.04.2024
Dnes má meniny 
Marek
°C
22.09.2018 10:41

V Nižnej Polianke otvorili Transkarpatskú archeologicko-kultúrnu cestu


Ilustračná snímka - ukážky dávnych remeselných činností.


Medzinárodné podujatie sa uskutočnilo v piatok predpoludním na slovensko – poľskej hranici za obcou Nižná Polianka. V rámci kultúrneho programu vystúpili doboví šermiari a pre hostí boli pripravené aj ukážky dávnych remeselných činností.


Vytvorenie archeologicko-kultúrnej cesty je súčasťou cezhraničného projektu Živá archeológia ako jedinečný produkt kultúrneho turizmu Karpát (Interreg VA PL-SK 2014-2020), ktorý spoločne realizujú Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ a Archeopark Hanušovce n. T. a Podkarpatské múzeum v Krosne – archeoskanzen Karpatská Trója v Trzcinici.  Transkarpatská archeologicko – kultúrna cesta je prvá a zatiaľ jediná svojho druhu na Slovensku.

„Zahrnúť archeologické lokality do kultúrnej cesty je celkom nová, doteraz nevyužívaná príležitosť ukázať aj toto bohatstvo našich prihraničných regiónov, ktoré boli v praveku oveľa viac kultúrne späté ako je tomu dnes,“ prezradila riaditeľka Krajského múzea v Prešove PhDr. Mária Kotorová, PhD.

Cesta umožňuje prepojenie hanušovského Archeoparku a Archeoskanzenu poľského partnera v Trzcinici pri Jasle formou trasy označenej informačnými tabuľami a cestnými značkami.

„Na tejto ceste sú vytypované archeologické a kultúrne lokality, ktoré návštevníkovi umožní spoznávať aj mobilná aplikácia,“ hovorí Kotorová.

Trasa prechádza na slovenskej strane od Hanušoviec cez Medzianky, Kapušany, Marhaň, Bardejov, Zborov až na štátnu hranicu v katastri obce Nižná Polianka. Tu preberajú štafetu poľské kultúrne a archeologické pamiatky. Súčasťou projektu je aj séria kultúrnych podujatí, na ktorých mohli návštevníci formou zážitku spoznať dávne remeselné a bojové činnosti.

„Podujatia pod názvom „Na Ceste“ sa realizujú na Slovensku aj v Poľsku. Doteraz boli v Hanušovciach n. T., v Medziankach, Trzcinici, Krempnej, v Marhani a v tejto chvíli tu za obcou Nižná Polianka, priamo na štátnej hranici,“ dodáva Kotorová.

Projekt Živá archeológia ako jedinečný produkt kultúrneho turizmu Karpát sa začal realizovať vo februári 2017 a potrvá do októbra tohto roka. Jeho cieľom je vytvoriť nový a konkurencieschopný produkt cestovného ruchu. Zároveň prispieva k ochrane a propagácii prírodného a kultúrneho dedičstva Karpát, ktoré je súčasťou európskej identity. Celková hodnota projektu je takmer 1,5 milióna eur.

Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975. 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Autor: (ts-tripolitana)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2016
Výskum na Vodnom hrade odkryl renesančné pivnice
Archeologický výskum v areáli gymnázia vo Vranove nad Topľou odkryl priestory renesančných pivníc. Odborní pracovníci v nich zachytili tiež pozostatky stredovekých murív pravdepodobne Vodného hradu, ktorý bol postavený v 15. storočí.
viac
21.03.2019
V Hanušovciach nad Topľou objavíte krásu krajčírskeho remesla
V kaštieli v Hanušovciach nad Topľou predstavia kolekciu historických šijacích strojov a krajčírskeho náradia. Exponáty od známych svetových výrobcov pochádzajú prevažne z prvej polovice 20. storočia. Výstava „Šitie a technika“ potrvá do konca mája 2019.
viac
26.07.2021
Mesto Hanušovce nad Topľou chce zlepšiť kvalitu života na sídlisku
Podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách a mestských oblastiach z Integrovaného regionálneho operačného programu na projekt Revitalizácia vnútrobloku sídliska na ulici Štúrova a Budovateľská schválili mestskí poslanci na júlovom zasadnutí.
viac
07.03.2023
V hanušovskom kaštieli prebieha rozsiahla rekonštrukcia
Vo vyše 280-ročnom Kaštieli v Hanušovciach nad Topľou začali s rozsiahlou rekonštrukciou interiéru. Objekt sa dostane do stavu pred obdobím druhej svetovej vojny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %