Štvrtok 21.02.2019
Dnes má meniny 
Eleonóra
3°C Bratislava
01.05.2016 09:30

Na Oravskom hrade otvorili novú sezónu, lákadlom sú vzácne textílie


Oravský hrad. Snímka: (st)


Unikátne priestory prízemia a podkrovia Turzovho paláca obohatia v novej sezóne prehliadkovú trasu na Oravskom hrade.


Nové zrekonštruované priestory v Kaplnke svätého Michala otvoril včera pri príležitosti 400. výročia najznámejšieho uhorského palatína Juraja Turza predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár s riaditeľkou Oravského múzea v Dolnom Kubíne Máriou Jagnešákovou.

      "Rekonštrukciou za viac ako 650 000 eur čerpaných z eurofondov a zo zdrojov ŽSK sa nám podarilo priniesť na najnavštevovanejší hrad na Slovensku exkluzívnu výstavu klenotov a renesančných pohrebných textílií, ktoré sa našli na hrade počas vykopávok. V strednej Európe je to unikát, preto verím, že si návštevníci možnosť vidieť niečo také ojedinelé vychutnajú a v letnej sezóne ich na hrad zavíta čo najviac," uviedol Blanár.       

Vystavené exponáty ukazujú svet uhorskej aristokracie prostredníctvom jej záľuby vo vzácnych artefaktoch a zberateľstve. "Zreštaurovaný interiér poodhaľuje renesančnú výmaľbu ale i vzácne exponáty. Vyzdvihnem predovšetkým zásnubný prsteň s diamantom z takmer rýdzeho zlata, ktorý sa našiel priamo na hrade. Najväčším lákadlom sú však hrobové textílie, ktoré pravdepodobne patrili aj Jurajovi Turzovi. Aby sa nám ich podarilo uchovať v čo najlepšom stave, museli sme vybudovať špeciálny klimatizačný systém a harmonogram, kedy budú môcť expozíciu vidieť návštevníci, aby neboli odevy vystavené svetelnému žiareniu príliš dlhú dobu," vysvetlila Jagnešáková. Ako ďalej uviedla, v Európe sa nachádza len päť múzeí, kde sa nachádzajú takéto zachovalé textílie.       Vzácny hrobový odev pochádza z dvoch krýpt - turzovskej a henkelovskej. "Predmety dolomán a mentieka s čiapkou bývajú tradíciou prisudzované Jurajovi Turzovi, nemáme však ani jeden relevantný dôkaz, že v nich bol naozaj pochovaný. Imrichovi Turzovi sú prisudzované kabátec, nohavice a pančuchy. V detských košieľkach boli pochovaní maloletí Henkelovci, sú veľmi cenným dokladom renesačného textilníckeho umenia," opísal Michal Čajka z Oravského hradu.       

Počas slávnostného otvorenia Klenotnice a Hradnej dvorany slávnostne otvorili aj vernisáž výstavy Oravský hrad vo výtvarnom umení.       

Počas celého víkendu, ktorý sa stal pomyselným otvorením hlavnej turistickej sezóny, prebiehajú na hrade súčasné i tradičné Turzove slávnosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.07.2016
Po desiatich rokoch otvoria brány Budatínskeho hradu a jeho kaplnky
Budatínsky hrad, ktorý bol od roku 2006 pre verejnosť uzavretý, čaká veľkolepé otvorenie.
viac
23.08.2016
Tekovské múzeum zrekonštruuje amfiteáter v areáli hradu
Tekovské múzeum v Leviciach začalo s rekonštrukciou hradného amfiteátra. Financie na opravu vo výške 17 500 eur vyčlenili z rozpočtu Nitrianskeho samosprávneho kraja krajskí poslanci.
viac
11.11.2016
Na Korcháň sa Rakovčania dostanú po novej ceste
Cesta z Rakovej do miestnej časti Korcháň prešla za posledných sedem rokov viacerými rekonštrukciami. Žilinský samosprávny kraj vyasfaltoval už 6,2 kilometra miestnych komunikácií za viac ako 700-tisíc eur.
viac
25.01.2017
Žilinská župa pokorila kultúrny milión
Hrady, múzeá, prírodné expozície, galérie či knižnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja prilákali v minulom roku rekordných 1,7 mil. návštevníkov. Informoval o tom žilinský župan Juraj Blanár.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %