Štvrtok 21.02.2019
Dnes má meniny 
Eleonóra
5°C Bratislava
12.06.2018 08:00

Neogotický kaštieľ bude mať novú strechu, identickú s pôvodnou


Esterházyovský kaštieľ v Galante.


Ukončenie prác na obnove strechy hlavnej budovy neogotického kaštieľa v Galante, ktoré sa začali minulý týždeň, je naplánované na koniec júla. Na novú strechu, ktorá bude identická s pôvodnou, schválili mestskí poslanci 200.000 eur. Radnica si na tento účel zobrala úver.


Ako pre TASR uviedol viceprimátor Galanty Zsolt Takáč, strecha mala byť kompletne vymenená na celej hlavnej budove. "Pri obnove historickej budovy je kľúčové začať so strechou, lebo až po jej výmene a odkvapového systému je možné začať s fasádou," dodal viceprimátor. Taktiež informoval, že ostatné časti kaštieľa sprístupnia verejnosti.

Momentálne je pre ňu otvorená iba jedna časť interiéru, kde sa konajú rôzne akcie či sobášne fotografovanie. V posledných rokoch kaštieľ dlho chátral, dnes je zakonzervovaný a o jeho záchranu sa snaží aj občianske združenie Neogotický kaštieľ v Galante (nkga.sk), ktoré zastrešuje opäť viceprimátor Takáč a ktorého cieľom je kompletná obnova dlhodobo nevyužitej pamiatky. Usiluje sa aj o opravu strechy na severnej veži a mesto sa snaží obnoviť tiež južnú vežu.      

Neogotický kaštieľ v Galante vybudovali v roku 1663 Esterházyovci. Rezidencia bola pôvodne postavená v renesančnom slohu, dnešný ráz anglického tudorovského hradu jej vtisla prestavba v duchu romantickej anglickej gotiky realizovaná v 19. storočí. Už sa podarilo zrekonštruovať jeho severné krídlo. Kaštieľ je obklopený prírodno-krajinárskym anglickým parkom. Neogotický kaštieľ je jedným zo symbolov Galanty, mesto ho má taktiež v erbe.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2017
Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto dotáciu 29 000 eur
V Spišskej Belej pokračujú v rekonštrukcii renesančnej zvonice na námestí z roku 1598. Vlani na pamiatke kompletne zrekonštruovali strechu.
viac
27.08.2017
V areáli kaštieľa Esterházyovcov v Galante ožila bitka pri Vozokanoch
Múry a park kaštieľa, ktorý rod vlastnil, sa stali kulisou rekonštrukcie bitky, ktorá je považovaná za symbol protitureckého odboja.
viac
01.07.2018
Na rekonštrukciu kaštieľa Radvanských vláda uvoľnila 2 milióny eur
Stavebné práce na banskobystrickom kaštieli Radvanských v mestskej časti Radvaň od budúceho týždňa pokračujú. Vláda SR na obnovu národnej kultúrnej pamiatky uvoľnila dva milióny eur. Informoval o tom vo štvrtok primátor mesta pod Urpínom Ján Nosko.
viac
01.11.2018
Mesto obnovilo ružovú záhradu Esterházyovcov
Samospráva mesta Galanta zrealizovala zo svojho rozpočtu prostredníctvom podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne projekt s názvom "Obnova ružovej záhrady Esterházyovcov" v hodnote približne 4000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %