Streda 12.12.2018
Dnes má meniny 
Otília
2°C Bratislava
19.10.2017 10:03

Nocľaháreň pre núdznych v Seredi končí


Snímka zdroj: (charitatt.sk).


Trnavská arcidiecézna charita (TaRCh) i združenie STORM, ktorí sa venujú ľuďom v núdzi, bezdomovcom a ďalším ohrozeným skupinám v Seredi, dostali od mesta výpoveď z priestorov. Obe organizácie mali zázemie v budove bývalej školy na Garbiarskej ulici, ktorú ide radnica prenajať.


Náhradné priestory radnica organizáciám neponúkla. O prenájom nepožívanej školy sa mesto snažilo neúspešne niekoľko rokov, teraz sa podľa primátora Martina Tomčányiho našiel záujemca. "Splní podmienku na zriadenie menšieho zariadenia pre seniorov, ostatné prebuduje na byty," uviedol. TaRCh i STORM tam majú priestory podľa jeho slov k dispozícii do konca januára budúceho roka.       

Riaditeľ TaRCh Miroslav Dzurech konštatoval, že ide o zlé rozhodnutie poslaneckého zboru. Podľa neho charita v Seredi končí. "My vieme, že dôsledok tohto rozhodnutia sa prejaví už čoskoro. A nebude to pre mesto príjemné," konštatoval. V charitnom nízkoprahovom centre na Garbiarskej sa ľudia v núdzi mohli najesť, osprchovať, vymeniť si špinavé oblečenie za čisté alebo si oprať svoje veci. Teraz budú odkázaní znovu na ulicu. TaRCh už neotvorí túto zimu ani nocľaháreň, obe tam fungovali päť rokov.

Podobne je na tom STORM. "V Seredi máme terénnu službu pre narkomanov a ďalších ľudí už pätnásť rokov, posledných päť obohatených o ambulantné poradenstvo na Garbiarskej. O to druhé teraz asi prídeme. Terénnu službu chceme ponechať za každú cenu, stratu priestoru pre možnosť poradenstva považujeme za regres v činnosti," povedal Pavol Ščasný zo STORM. Ani jedna z organizácií si nedokázala zatiaľ sama nájsť nové priestory pre špecifickosť svojich služieb, ktoré málokto chce mať v susedstve, prípadne v súkromnom sektore aj pre cenu nájmu.       

Mesto však, ako dodal Tomčány, úplne palicu nad TaRch ani STORM v Seredi neláme, primátor má však inú predstavu o fungovaní. Nocľaháreň i ďalšie služby pre núdznych pomáhali Seredčanom, no priťahovali ľudí nielen z blízkeho, ale i zo širokého okolia. "Urobili sme napríklad kontrolu, z desiatich ubytovaných boli iba traja zo Serede," ilustroval primátor. "Túto zimu už nič, ale pre budúcnosť určite oslovíme okolité obce na spoluprácu na jednom či druhom projekte, ktoré vieme, že "sťahovali" do mesta problematických ľudí z blízkych obcí, ale aj miest Slovenska," konštatoval Tomčányi. Dzurech konštatoval, keďže je rozhodnutie o vysťahovaní definitívne, najviac ich mrzí, že ľudia, ktorí dvíhajú ruky v zastupiteľstve, nedokázali nájsť riešenie výhodné pre obe strany.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.06.2016
Mladí Seredčania už majú svoj Priestor
Bývalú obchodnú prevádzku v centre Nova si mládežnícke organizácie v Seredi prebudovali na Priestor dobrých nápadov. Bude komunitným centrom (KC) pre novú spoluprácu a kreatívne myšlienky.
viac
23.12.2016
VÚC poskytuje bezplatné poradenstvo k eurofondom
V partnerstve s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu začalo v Trnave fungovať Informačno-poradenské centrum pre európske štrukturálne a investičné fondy (IPC) Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
viac
28.04.2017
V Šali od začiatku apríla poskytujú novú sociálnu službu
Nízkoprahové denné centrum otvorili v budove krízového centra na Partizánskej ulici vďaka úspešnému zapojeniu sa do Národného projektu Podpora vybraných sociálnych služieb krízovej intervencie na komunitnej úrovni.
viac
03.10.2018
Veľtrh Gaudeamus navštívilo takmer 6000 študentov stredných škôl
Takmer 6000 študentov stredných škôl využilo možnosť získať komplexné informácie, poradenstvo a podporu pri voľbe pomaturitného štúdia počas šiesteho ročníka európskeho veľtrhu pomaturitného a celoživotného vzdelávania Gaudeamus Nitra 2018.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %