Streda 15.08.2018
Dnes má meniny 
Marcela
21°C Bratislava
16.05.2018 11:07

Nové pamätné tabule budú venované Š. Dobóovi a M. Balašovi


Pamätná tabuľa Jozefa Cígera Hronského


Dve nové pamätné tabule pribudnú v tomto roku v Leviciach. Venované budú majiteľovi Levického hradu Štefanovi Dobóovi a tekovskému županovi, obrancovi Levíc Melicharovi Balašovi. Osadenie tabúľ odsúhlasili levickí mestskí poslanci.


Pamätné tabule budú osadené do konca októbra, informovala Adriana Macáková z Mestského úradu v Leviciach.       

Na základe úlohy z Programu rozvoja mesta Levice na roky 2015 až 2018 bol v spolupráci so Štátnym archívom Nitra, pobočka Levice, zástupcami komisie kultúry mestského zastupiteľstva, mesta, Tekovskej knižnice, Tekovského múzea a občianskych združení spracovaný zoznam významných osobností mesta a návrh osadenia pamätných tabúľ týmto osobnostiam. V zozname predloženom mestským poslancom figurovali okrem Dobóa a Balašu aj architekt Rudolf Czibulka, podnikateľ Gustav Schoeller, pedagóg a prvý správca múzea Eugen Kriek a herečka Magda Paveleková.

V Leviciach už majú osadené pamätné tabule aj ďalšie osobnosti spojené s mestom.  Patria k nim prvý guvernér Slovenskej národnej banky Imrich Karvaš, ktorý sa narodil v mestskej časti Kalinčiakovo, levický rodák, cestovateľ a biológ Kálmán Kittenberger, spisovatelia Jozef Cíger Hronský a Peter Jilemnický, ktorí študovali na levickom učiteľskom ústave a minister dopravy v rokoch 1886 až 1889 Gábor Baross, ktorý študoval na Gymnáziu v Leviciach.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.05.2016
Schodok minuloročného rozpočtu vykryje mesto z rezervného fondu
Mesto Levice hospodárilo vlani so sumou 26 042 291 eur. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta, ktorý v týchto dňoch zverejnil magistrát.
viac
11.07.2017
Od septembra budú žiaci v Leviciach cestovať v MHD zadarmo
Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na zasadnutí 22. júna schválením nového Cenového výmeru cestovného v MHD.
viac
22.02.2018
Á. Érsek: Netreba sa báť, dvojjazyčné tabule sa nebudú teraz húfne vymieňať
Obmeny dvojjazyčných tabúľ v obciach sa podľa ministra dopravy Árpáda Érseka netreba obávať. "Nebudú sa teraz húfne vymieňať. Keď je poškodená, prefarbená, zlá, tak sa vymení a dá sa tam taká, ktorá podľa vyhlášky tam má patriť," opísal šéf rezortu dopravy pred stredajším zasadnutím vlády.
viac
26.02.2018
Skatepark na sídlisku Rybníky sa zmení na parkovisko
Skateboardové ihrisko na sídlisku Rybníky III. ukončí definitívne svoju prevádzku. Mestskí poslanci na svojom februárovom rokovaní rozhodli o jeho zrušení a vyradení z prevádzky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.23 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.99 %