Streda 20.02.2019
Dnes má meniny 
Lívia
8°C Bratislava
14.09.2018 09:01

Novela zákona otvára možnosť na vznik pilotného projektu


Ilustračná snímka.


Nová legislatívna úprava, ktorú vo štvrtok (13. 9.) schválil parlament, otvára priestor, aby z nevyužívanej železničnej trate medzi Piešťanmi a Vrbovým vznikol cyklochodník, uviedol to starosta obce Trebatice Juraj Valo.


Novela zákona umožňuje zakonzervovanie nepoužívaných železničných tratí, ktoré môžu byť v budúcnosti obnovené. Chodníky, ktoré by sa postavili na týchto tratiach, budú preto iba dočasné a stavať ich môžu iba samosprávne kraje, obce alebo združenia obcí. "Novela zákona o dráhach je vyústením našej dlhoročnej snahy o výstavbu cyklotrasy medzi Piešťanmi a Vrbovým. Po množstve rokovaní, konferencií a aktivít sme pochopili, že legislatívna zmena je jediná systémová cesta, ako začať na Slovensku reálne stavať cyklotrasy," uviedol Valo.      

Snaha o vytvorenie cyklochodníka vyústila do založenia Združenia obcí Zelená cesta. To vzniklo z iniciatívy primátorov miest Piešťany a Vrbové a starostov obcí Trebatice a Krakovany, ktorými prechádza nevyužívaná železničná trať. Účinnosť novely zákona je stanovená od 1. novembra.      

"Tento čas chceme využiť na rokovanie s vlastníkom a prevádzkovateľom železnice v rámci spomenutej pracovnej skupiny o detailoch technického riešenia premeny železnice na cyklotrasu, ako aj na prípravu zmluvy o využití dráhy na dočasné vybudovanie cyklotrasy v zmysle schválenej novely zákona. Verím, že 'zelená cesta', cyklotrasa z Piešťan do Vrbového, bude pilotným projektom schválenej novely zákona o dráhach. Vyhrali sme veľkú bitku, ale celú vojnu v skutočnosti vyhráme až prejazdom prvého cyklistu," poznamenal starosta Trebatíc.      

Pre samosprávy je akceptovateľný návrh, aby 'zelená cesta' získala od štátu železničnú trať do dlhodobého prenájmu. "Zostanú otvorené určité zadné dvierka. Ak o 40 - 50 rokov bude spoločenská požiadavka na obnovu železnice, štát bude mať koridor, v ktorom môže železnicu situovať," doplnil Valo.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
Na Borkút sa turisti aj cyklisti dostanú novoupraveným lesným chodníkom
Prešovčania aj ďalší milovníci prírody sa môžu dostať po novoupravenej lesnej ceste do Lesoparku Borkút v katastri obce Haniska.
viac
26.01.2017
Pre bežkárov je pripravená prvá Svrbická snežná stopa
Do kalendára turisticko-lyžiarskych podujatí na Slovensku sa v tomto roku zapíše 1. ročník Svrbickej snežnej stopy. Uskutoční sa v sobotu 28. januára v pohorí Považského Inovca.
viac
06.09.2017
Popod železnicu vo Svite pribudne nový podjazd
V podtatranskom meste Svit pribudne popod železnicu nový podjazd smerom na obec Batizovce. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v rámci rekonštrukcie obnovia aj stanicu. So stavebnými prácami by sa malo začať na jar 2018.
viac
02.11.2018
Nevyužívané železničné trate sa môžu prerábať na chodníky a cyklotrasy
Dlhodobo nevyužívané železničné trate sa môžu prebudovať na dočasné chodníky pre chodcov či cyklotrasy. Vyplýva to z novely zákona o dráhach, ktorú navrhla trojica poslancov vládneho Mosta-Híd Elemér Jakab, Tibor Bastrnák a Péter Vörös. Novela nadobúda vo štvrtok 1. novembra účinnosť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %