Štvrtok 13.12.2018
Dnes má meniny 
Lucia
-1°C Bratislava
19.10.2017 10:18

Novinka v Prešove: interaktívna mapa investícií na webovej stránke mesta


Ilustračná snímka webovej stránky


Čo sa robí? Kde? A za akým účelom? To všetko prezrádza nová prehľadná mapa na prešovskom webe.


Na dosiahnutie väčšej informovanosti o investičných akciách a projektoch, prešovská radnica spustila novú jedinečnú interaktívnu mapu investícií s možnosťou sledovania ich stavu a lokalizáciou v mape. „V roku 2017 mesto Prešov uskutočňuje celkovo 138 investičných akcií. Oproti roku 2015 je to viac ako štvornásobok a oproti vlaňajšku trojnásobok investičných akcií, preto bolo naším zámerom priblížiť detaily jednotlivých stavieb aj Prešovčanom na interaktívnej mape,“ povedala k novinke primátorka Andrea Turčanová. Údaje sa priebežne dopĺňajú a aktualizujú na dennej báze.

Investičné akcie sú na webe rozdelené do troch kategórií:

Pripravuje sa

Akcie sú odsúhlasené a schválené v mestskom zastupiteľstve, je schválený finančný rozpočet na stavby, nasleduje realizovanie verejného obstarávania projektových a stavebných dokumentácií, a pod., jednoducho všetky administratívne činnosti potrebné pre začatie stavby. Tieto prípravné práce sú z časového hľadiska najnáročnejšie a trvajú najdlhší čas.

Realizuje sa

V tejto kategórii je znázornené stavenisko, ktoré prevezme zhotoviteľ stavby, práce v teréne sa realizujú a kontrolujú pod stavebným dohľadom.

Realizované

Kategória zahŕňa dokončené investičné akcie, s uvedením krátkeho popisu dosiahnutého stavu.

Využíva sa existujúca technológia a funkčnosť portálu Informačného systému samosprávy mesta Prešov a mestskej verejnej mapy, a to zobrazovanie bodov záujmu, či významných bodov, tzv. POI (Point of interest). Tie sa evidujú a zakresľujú vo vnútornom informačnom systéme mestského úradu a denne sa prenášajú zmeny a doplnenia na verejnú časť, ktorú majú k dispozícii všetci občania. V systéme sa dajú dopĺňať témy a vrstvy podľa potrieb, v podstate neobmedzene.

Tieto nové informácie sú verejnosti dostupné aj v dvoch nových datasetoch, ktoré patria do mestského OPEN DATA a OPEN geo DATA katalógu, v otvorenej medzinárodnej licencii CC BY 4.0, v strojovo spracovateľnom formáte. Otvorenosť údajov znamená, že ktokoľvek môže slobodne k údajom pristupovať, používať ich, upravovať a zdieľať na ľubovoľný účel.

Obecné noviny č. 39-40/2017

 

Autor: (vkg)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.05.2016
Región Prešov bude mať mapu vodných prameňov
Občianske združenie Živá Zem rozbehlo projekt Spoznajte pramene okresu Prešov. Jeho cieľom je zmapovať všetky pramene, zistiť, či ide o minerálne, alebo nie, a zaznamenať ich na mape.
viac
24.05.2016
Informácie o Bojniciach vždy po ruke
Mobilnú aplikáciu “Virtualne“ pripravilo mesto spoločne s prevádzkovateľom jeho webovej stránky. Je dostupná pre operačné systémy iOS a Android.
viac
19.11.2017
Prešov získal prestížnu Cenu ITAPA 2017
Odborná porota posudzovala vyše 25 prihlásených projektov a udelila 3. miesto v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti pre mesto Prešov za projekt s názvom: Mapové údaje mesta Prešov pre každého.
viac
10.01.2018
Virtuálna prehliadka Popradu sprístupnila veže dvoch kostolov
Mesto Poprad sprístupnilo pre návštevníkov webovej stránky poprad.sk virtuálnu prehliadku prostredníctvom 13 vyhliadkových bodov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %