Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
15.06.2018 01:06

Obec má prvú knižnú monografiu, všetky domácnosti ju dostanú zdarma


Snímka TASR


Všetkých približne 200 domácností v Klokoči v okrese Detva dostane zdarma prvú knižnú monografiu obce. Kniha sa bude krstiť na obecnej slávnosti 30. júna.


Publikáciu zostavil kolektív mladých autorov a zahrnul do nej všetky dostupné materiály, ktoré sú dnes o obci k dispozícii. "Je v nej omnoho viac informácií ako len tie, ktoré zahŕňa naša obecná kronika, ktorú začali v obci písať po druhej svetovej vojne," povedal TASR starosta Jozef Výbošťok.       

Asi 520-členná Klokoč sa v uplynulých rokoch výraznejšie rozvíja. V dedine sa stavajú nové domy a byty, nedávno obnovili viacúčelovú budovu v ktorej sídli obecný úrad, kultúrny dom, knižnica i materská škola. Zrekonštruovali aj minerálny prameň Polom, ktorý je neustále obliehaný domácimi i návštevníkmi obce.       

Tento rok postavili kanalizáciu od bytového domu po čistiareň odpadových vôd, spoja tiež cyklotrasou obec so susedným Stožkom a pracujú aj na zberači povrchových vôd pri vstupe do obce. Táto časť cesty bola totiž počas prívalových dažďov často zalievaná bahnom a vodou.       

Starosta má v pláne ešte dobudovať amfiteáter za obecným úradom. Asi 40.000 eur chce na rozšírenie hľadiska, kde by sa zmestilo okolo 300 ľudí, získať z programov a výziev MAS Podpoľanie.       

Obec Klokoč tvorí 12 osád. Kedysi bolo toto územie súčasťou Vígľašského panstva. Dedina vznikla po tom, ako v roku 1638 vígľašský zemepán Ladislav Čáky povolil rozrastajúcemu sa poddanstvu založiť Detvu, odtrhnutím od očovského a slatinského chotára. Vtedy sa spolu s ňou oddelili aj ďalšie rozmáhajúce sa obce ako Klokoč či Kalinka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.04.2016
Na Kráľovej studni otvoria prvú nabíjaciu stanicu pre elektrobicykle
Cestovný ruch na strednom Slovensku sa vlani niesol v znamení rastu a nových projektov, inak tomu nebude ani v tomto roku.
viac
02.01.2017
Prešov vstupuje do jubilejného roka, oslávi 770. výročie prvej zmienky
Tisíce Prešovčanov privítali v centre mesta príchod nového roku 2017, v ktorom Prešov oslávi 770. výročie prvej písomnej zmienky. Súčasťou osláv bolo zverejnenie nového loga mesta, ktoré si mohli pozrieť v podobe ohnivej mozaiky.
viac
10.10.2017
Výstava Saag 780 má priblížiť prvú písomnú zmienku o meste
Výstava Saag 780, ktorá je v týchto dňoch otvorená v Hontianskom múzeu a galérii Ľudovíta Simonyiho v Šahách, má návštevníkom priblížiť z historického hľadiska prvú písomnú zmienku o meste.
viac
04.08.2018
Kokava nad Rimavicou má svoju prvú monografiu, má 760 strán
Obec Kokava nad Rimavicou v okrese Poltár má svoju prvú monografiu. Kniha má 760 strán, rozdelených do piatich sekcií, pričom sa na nej podieľalo 56 autorov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %