Utorok 20.08.2019
Dnes má meniny 
Anabela, Liliana
°C
25.04.2019 05:05

Oslavy Dňa mesta Košice potrvajú takmer mesiac, dôvodom je aj hokejový šampionát


Ilustračná snímka, zdroj: Folklorfest


Oslavy Dňa mesta Košice potrvajú tento rok dlhšie. Dôvodom je ich jubilejný 25. ročník i MS v ľadovom hokeji. Ako na tlačovej konferencii informovalo vedenie mesta, metropola východu sa od 29. apríla do 23. mája premení na mesto tanca, hudby, športu, dobrého jedla ale i vzdelávania a charity.


Košice si tento rok pripomínajú 650. výročie odovzdania prvej erbovej listiny mestu.       

V rámci osláv dňa mesta sa uskutoční približne 60 podujatí v rôznych častiach Košíc. Hlavné pódium bude situované v priestoroch Dolnej brány. „Aj v tomto roku budeme pomerne bohato využívať aj priestranstvá vzdialené od centra mesta, vodnú hladinu Jazera na sídlisku Nad jazerom až po rekreačnú oblasť Alpinka,“ uviedla viceprimátorka Lucia Gurbáľová.       

Mesto pripomína, že k oslavám prispejú aj deti, žiaci základných škôl, profesionálni umelci i aktívni seniori. Sprievodné programy jednotlivých mestských častí, centier voľného času a ďalších organizácií i inštitúcií tvoria približne tretinu všetkých akcií jubilejného ročníka.       

„Na oslavy Dňa mesta Košice je tak ako v minulých rokoch v mestskom rozpočte vyčlenených 65.000 eur,“ povedal pre TASR primátor mesta Jaroslav Polaček s tým, že aj na aktivitách v súvislosti so šampionátom sa podieľa aj príspevková organizácia K13 – Košické kultúrne centrá. Podľa neho bude najpríťažlivejšou historickou akciou počas osláv podujatie „Kráľ Ľudovít je tu...,“ ktoré sa uskutoční v centre mesta 7. mája. Pôjde o divadelnú rekonštrukciu udalostí udelenia prvej erbovej listiny mestu Košice zo 7. mája 1369. V rovnaký deň je na programe aj odhalenie pamätnej tabule pri tejto príležitosti či slávnostné odovzdávanie verejných ocenení.       

Oslavy budú zahŕňať napríklad aj remeselné trhy, folklórny sprievod, stavanie mája, vystúpenia rôznych hudobných skupín, otvorenie Detskej železnice, Deň otvorených dverí Historickej radnice, Primátorskú kvapku krvi, maľovanie na chodník, netypickú módnu prehliadku a iné. „Nebudú chýbať ani tradičná prehliadka plavidiel Košické Benátky, prehliadka historických áut, Košické rytierske slávnosti a množstvo ďalších podujatí vrátane galakoncertu,“ uviedol vedúci referátu marketingu a kultúry Magistrátu mesta Košice Richard Herrgott s tým, že ten je na programe 9. mája v Amfiteátri. Pôjde o hudobno-zábavný program mesta a otváraciu šou Hokejového mestečka 2019. To nadviaže na oslavy dňa mesta. „Mesto bude žiť aj prehliadkou flašinetárov, nadrozmerných bábok, pouličných umelcov, svetelných bežcov,“ uzavrel.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.08.2016
Krajské oslavy SNP na Jankovom vŕšku
Výročie Slovenského národného povstania, ktoré je významným medzníkom v histórii slovenského národa si pripomínajú v mnohých obciach a mestách. V sobotu 27. augusta 2016 si ho pripomenú na Jankovom vŕšku, kde sa uskutočnia Krajské oslavy SNP.
viac
17.07.2017
Oltár z dielne Majstra Pavla slávi 500. výročie
Oltár Majstra Pavla v tomto roku oslavuje 500. výročie svojej inštalácie. Vyvrcholením osláv bude Večer s majstrom priamo v bazilike a bude poctou dielu tohto rezbára. Podujatie sa uskutoční v sobotu 22. júla.
viac
03.10.2017
Prešovský kraj oslávi "svoj deň" bohatým programom
Vo štvrtok 5. októbra sa uskutoční po desiatykrát Deň Prešovského kraja. Malé jubileum otvorí aj tento raz dvere samotného Úradu PSK v Prešove, kde až do 17. hodiny čaká na návštevníkov atraktívny program.
viac
24.04.2018
Košice opäť ožijú veľkolepými oslavami
Oslavami Dňa mesta Košice si už tradične pripomíname udelenie prvej európskej mestskej erbovej listiny. Košiciam ju 7. mája 1369 udelil panovník Ľudovít Veľký. Mesto Košice srdečne pozýva všetkých Košičanov i návštevníkov mesta na v poradí už 24. ročník osláv Dňa mesta Košice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.34 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.91 %