Štvrtok 28.03.2024
Dnes má meniny 
Soňa
°C
18.06.2019 05:10

P. Pellegrini: SR podporí cieľ EÚ dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu


Ilustračná snímka, zdroj: penize.cz


Slovensko podporuje, aby si EÚ stanovila cieľ dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to vyhlásil v utorok po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, ktorá tento krok uvítala.


Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 vládu SR vyzvalo aj osem zo 14 slovenských europoslancov.       

O postoj Slovenska sa podľa Pellegriniho slov zaujímal aj generálny tajomník OSN António Guterres. "Slovensko si vybral ako jednu z krajín, ktorú kontaktoval ešte pred tohtotýždňovým samitom lídrov EÚ, aby sme podporili za EÚ ambiciózny ciel uhlíkovej neutrality nášho hospodárstva do roku 2050," vysvetlil.       

Pellegrini bude podľa svojich slov pozitívny postoj prezentovať na stretnutí Rady EÚ, prezidentka potom na septembrovom klimatickom samite hláv štátov v New Yorku. "Som veľmi rada, že tento záväzok slovenská vláda nielen považuje za dobrý, ale chce ho aj prijať. To znamená, že do roku 2050 by tento záväzok platil aj pre SR. Toto veľmi kvitujem," povedala v tejto súvislosti Čaputová.       

Podľa iniciátora výzvy europoslancov Martina Hojsíka (PS) sa k záväzku dosiahnuť nulovú bilanciu emisií zatiaľ prihlásilo 18 z 28 krajín EÚ - Belgicko, Británia, Cyprus, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko. Nedávno tento cieľ podporil aj pápež František.       

Poslanci zároveň žiadajú udržanie globálneho otepľovania pod hranicou 1,5 stupňa Celzia. "Klimatická kríza predstavuje najväčšie priame ohrozenie našej budúcnosti, pričom najviac ovplyvní tých, ktorí majú najmenšiu možnosť sa pred ňou brániť. Súčasne je to príležitosť na zelenú a spravodlivú transformáciu ekonomiky, z ktorej budeme profitovať my všetci," myslí si Hojsík.       

Pod výzvu sa podpísali Martin Hojsík, Michal Šimečka (obaja Progresívne Slovensko), Monika Beňová (Smer-SD), Michal Wiezik, Vladimír Bilčík (obaja Spolu), Peter Pollák (OĽaNO), Ivan Štefanec a Miriam Lexmann (obaja KDH).     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2018
Slovenskí europoslanci: SR zaostáva pri riešení recyklácie komunálneho odpadu
Slovensko má pred sebou veľké výzvy, aby mohlo dobehnúť iné členské krajiny EÚ v oblasti spracúvania a recyklácie odpadov. Slovenskí europoslanci to uviedli v stredu po tom, ako Európsky parlament (EP) schválil legislatívne návrhy v oblasti tzv. obehového hospodárstva.
viac
24.06.2019
Na zlepšenie prístupu obyvateľov MRK k občianskej vybavenosti
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje, vyhlási v najbližších dňoch výzvu zameranú na podporu dobudovania základnej technickej infraštruktúry, ktorá bude spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
viac
04.12.2019
Server Politico: Zuzana Čaputová je medzi 28 najvplyvnejšími ľuďmi v Európe
Spravodajský server Politico zaradil v pondelok prezidentku SR Zuzanu Čaputovú medzi 28 najvplyvnejších ľudí v Európe.
viac
01.12.2020
Zdroje z Fondu spravodlivej transformácie pôjdu do štyroch regiónov
Rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie predstavil zámery Plánu spravodlivej transformácie, ktorý má pomôcť dohromady štyrom slovenským regiónom pri zásadnom znižovaní emisií skleníkových plynov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.85 %