Sobota 26.05.2018
Dnes má meniny 
Dušan
20°C Bratislava
15.05.2018 02:23

Pamätník obetiam vojny postavil hasičský zbor spoločne s občanmi


Pamätník v Solčanoch.


V strede obce Solčany v okrese Topoľčany, v blízkosti rímskokatolíckeho kostola všetkých svätých, stojí pomník padlých v prvej svetovej vojne. „Našim drahým hrdinom padlým vo svetovej válke 1914 – 1918 na večnú pamiatku postavil hasičský sbor s občanmi v r. 1935,“ informuje tabuľa na pomníku.


Na podstavci z kameňa v tvare zrezaného ihlana je umiestnené pieskovcové súsošie, postava Ježiša Krista v náručí s klesajúcim raneným vojakom. „Ó, vy všetci, ktorí idete pomimo, postojte a pomodlite sa za duše týchto padlých hrdinov,“ vyzýva ďalšia tabuľa na pamätníku.       

Na pôvodnej tabuli je vyrytých 40 mien, z nich je 39 obetí prvej svetovej vojny a jedna obeť druhej svetovej vojny. Po druhej svetovej vojne a Slovenskom národnom povstaní bola na počesť padlých pripevnená na pomník aj druhá tabuľa so šiestimi menami a fotografiami obetí. „Je tam aj meno nášho občana, ktorý tu bol zastrelený Nemcami. Na bicykli smeroval do hory k partizánom, Nemci ho zastrelili na poliach smerom hore na Krnču,“ povedal starosta Solčian Juraj Soboňa.       

Mená na tabuli boli postupne dopĺňané. „Všetko sú to obyvatelia našej obce, ktorí zahynuli v bojoch, či už tuná, alebo na zahraničných frontoch, najmä v Taliansku,“ skonštatoval Soboňa. V predvečer 8. mája si občania spomienku na obete vojny pripomínajú symbolickým kladením vencov k pamätníku. „Chráňte si slobodu, bdite nad ňou v každej chvíli, spomeňte, že my sme padli, aby ste vy žili,“ pripomína nápis na pamätníku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.01.2017
Košičania si pripomenú výročie oslobodenia mesta
Na Námestí osloboditeľov sa vo štvrtok (19. 1. 2017) o 13:30 hod. uskutoční pietny akt kladenia vencov a kytíc k pamätníkom.
viac
08.08.2017
V Handlovej si opäť pripomenú Deň bielych ruží
10. august je zapísaný v slovenskom kalendári ako pamätný deň - Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky. Tento pamätný deň reaguje najmä na banícku tragédiu, ktorá sa udiala 10. augusta 2009 v bani Handlová.
viac
24.10.2017
Bratislava si dnes uctí obete Dunaja
Hlavné mesto si dnes pietnou spomienkou pripomenie tých, ktorí sa stali obeťami rieky Dunaj. Pietna spomienka sa uskutoční na nábreží Dunaja pri obchodnom centre Eurovea o 18. hodine.
viac
10.05.2018
Žilina si pripomenula hrdinstvo padlých vojakov z druhej svetovej vojny
Včera si celá Európa pripomenula 73. výročie konca druhej svetovej vojny. Práve 8. mája 1945 totižto oficiálne kapitulovalo nacistické Nemecko. Toto výročie si dnes v Budatíne, pri Pamätníku obetiam I. a II. svetovej vojny, pripomenuli aj predstavitelia mesta a obyvatelia tejto mestskej časti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.62 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %