Nedeľa 25.08.2019
Dnes má meniny 
Ľudovít
°C
26.07.2019 05:10

Podporu od kraja dostalo prvých 200 táborov pre deti


Ilustračná snímka, zdroj: priekopnik.sk


Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja sa rozhodlo podporovať aktivity a tábory pre deti a mládež v kraji. Tento rok po prvýkrát rozdelilo sumu 300 000 medzi viac ako 200 táborov. Hlavnou myšlienkou je urobiť tábory dostupné aj pre rodiny zo sociálne slabších rodín.


Banskobystrický samosprávny kraj vyčlenil pred letom sumu 300-tisíc eur z rozpočtu na podporu aktivít alebo táborov pre deti a mládež v Banskobystrickom kraji. Žiadateľmi mohli byť právnické osoby, fyzické osoby – podnikatelia (SZČO), mestá, obce, neziskové organizácie či registrovaná cirkev.

Ide o prvý rok, kedy kraj takouto formou podporuje tábory a aktivity pre deti a mládež. Cieľom BBSK bolo urobiť tábory v kraji dostupnejšie aj pre rodiny zo sociálne slabších rodín.

V tomto roku podporu získalo vyše 200 táborov. Podarilo sa podporiť mnoho športových táborov. Podporu získali napríklad Letný basketbalový tábor, Hokejový kemp, Futbalové leto, Lukostrelecký tábor, Sústredenie atletického klubu Mostáreň Brezno, Detská cyklistická akadémia.

A množstvo spoznávacích táborov: Tábor Zlatá horúčka v Banskej Štiavnici, Prázdninová škola tradičných techník v Španej Doline, Raketový tábor pre deti a mnohé ďalšie vo všetkých okresoch.

Podporu získali viaceré tábory, ktoré vďaka príspevku mohli byť rodičom poskytnuté bezplatne. Napríklad pobytový detský letný tábor v Štiavnických Baniach, ktorého cieľom je, aby si deti udržiavali živý kontakt s krajinou, tiež to, aby sa cez pohybové aktivity odreagovali od digitálnych technológií.

„Po vyhodnotení žiadostí sme dostali nie jednu spätnú väzbu od organizátorov, ktorí spomínali, že iba vďaka tomuto príspevku sa podarí tábor zrealizovať. Napríklad Denný tábor na vidieku..., ktorý v Rimavskosobotskom okrese organizuje občianske združenie Šanca pre Dražice, by bol nedostupný, pre väčšinu detí, hoci by rodičia mali zaplatiť za tábor možno pre niekoho len 40 eur,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Suma na podporu táborov sa rozdelila pre jednotlivé okresy podľa toho, koľko v danom okrese žije detí podľa údajov Štatistického úradu.

Najviac táborov tak kraj podporil v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Lučenec a Rimavská Sobota. Približne štvrtina podporených táborov bola pobytová, ostatné boli denné tábory bez prenocovania.

Suma, ktorú môže organizátor od kraja získať na jedno dieťa na jednu aktivitu či tábor je maximálne 100 eur pri akcii s prenocovaním a dĺžka pobytu je od 4 do 7 prenocovaní. Pri aktivitách či táboroch, kde nie je zabezpečené prenocovanie je suma dotácie na jedno dieťa maximálne 70 eur a dĺžka trvania aktivity od 4 do 7 dní.

Takto podporené aktivity sú naviazané na územie Banskobystrického samosprávneho kraja a určené pre deti od 4 do 18 rokov.

Kraj podporuje najmä aktivity, ktoré sú zamerané na vzdelávacie, kultúrno-poznávacie, športové alebo iné aktivity detí a mládeže a žiadateľ môže využiť dotáciu na zabezpečenie ubytovania, stravovania, prenájmu priestorov, odmeny a honoráre za lektorské, animátorské služby, dopravné služby poskytované dopravcom, vecné ceny, edukačné pomôcky, propagačné materiály alebo upomienkové predmety.

Po prvom ročníku, kedy sú dotácie pre aktivity a tábory pre deti od kraja poskytované, sa už o pár mesiacov môžu organizátori uchádzať o dotácie na budúci rok. Najbližšie bude termín, dokedy musí organizátor predložiť žiadosť do 30. novembra 2019.

Autor: (ts-bbsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.12.2016
„Vianočné srdce Zelenej župy 2016“
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) pozýva na vianočné trhy, ktoré začali dnešným dňom (5. 12.) na Úrade TSK.
viac
11.01.2018
Bratislava podporí kultúrne a spoločenské projekty sumou 369 000 eur
Hlavné mesto vyčlenilo v rozpočte na rok 2018 na podporu kultúry cez grantový program Ars Bratislavensis sumu 180 000 eur. V rámci Grantového programu pre voľný čas, šport a sociálne aktivity prerozdelí Bratislava na projekty ďalších 189 000 eur.
viac
13.05.2018
V minizoo sa pripravujú na letné tábory, pribudli v nej nové zvieratá
Letná sezóna v sninskej minizoo je v plnom prúde, rozbehli ju s príchodom prvých teplých dní. Najväčšiu návštevnosť očakávajú počas prázdnin, kedy po štvrtý raz pripravujú detské tábory. Nielen tí najmenší si môžu v areáli Animoterapeticko-jazdeckého centra (AJC) pozrieť nové zvieracie prírastky.
viac
11.07.2019
Mesto zorganizovalo tábor pre deti zo sociálne slabších rodín
Mesto Poprad urobilo radosť 40 deťom z rodín v sociálnej alebo hmotnej núdzi. Začiatkom júla pre ne už po 17.-ty krát zorganizovalo tradičný osemdňový letný tábor v Tatranskej Lomnici. Tábor, ktorý je plne hradený z rozpočtu mesta, absolvujú deti vo veku od 6 do 14 rokov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.74 %