Piatok 22.06.2018
Dnes má meniny 
Paulína
18°C Bratislava
19.04.2017 01:35

Poplatok za skládkovanie sa bude zvyšovať iba postupne


V súčasnosti sa poplatok za skládkovanie na Slovensku pohybuje v rozpätí 5 až 10 eur za tonu.


„Každý rok u nás vyprodukujeme takmer dva milióny ton komunálneho odpadu, pričom dve tretiny z toho končia na skládkach,“ týmito slovami charakterizoval stav so skládkovaním odpadu na Slovensku hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák.


Doplňme, že aj keď odborníci považujú skládkovanie za najhorší spôsob nakladania s odpadmi, podľa oficiálnych štatistík končí na slovenských skládkach 69 percent odpadov. Tento výsledok nás radí na najhoršie priečky medzi štátmi EÚ.

Envirorezort začiatkom apríla ústami štátneho tajomníka Norberta Kurillu avizoval, že plánované zvýšenie ceny za tonu skládkovania nevzrastie okamžite na úroveň európskych krajín (v súčasnosti sa u nás pohybuje v rozpätí 5 až 10 eur za tonu). Prvé navýšenie by podľa neho chcelo ministerstvo dohodnúť s účinnosťou od januára 2018.  Štátny tajomník tiež doplnil, že ministerstvo hľadá v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) „udržateľnú úroveň“ pre obce a mestá pri postupnom zvyšovaní skládkových poplatkov. Zatiaľ však nie je jasné, aká vysoká bude cena za skládkovanie tony komunálneho odpadu po prvom zvýšení.

Podľa dostupných informácií je rozptyl daní za skládkovanie tony odpadov v niektorých západoeurópskych štátoch pomerne široký (vo Francúzsku 20 – 150 eur, v Belgicku 31,70 – 84 eur, ale v Španielsku 12 – 21 eur a v Taliansku dokonca iba 1 – 25 eura), v ďalších jednotný na celom ich území (v Rakúsku 84 eur, vo Fínsku 60 eur, vo Švédsku 55 eur). Z východoeurópskych napríklad Poliaci platia 26 eur, Česi 20 eur, a Estónci 30 eur.

Z týchto čísiel by sa mohlo zdať, že napríklad pre rakúskeho vodiča s odpadom určeným na skládku nie je dnes nič jednoduchšie ako prejsť na územie SR a na jedinej tone odpadu, ktorú nezloží doma ale na slovenskej skládke, „zarobí“ 70 až 79 eur.  „Nie je to však také jednoduché,“ reagoval hovorca envirorezortu T. Ferenčák.  „Náš zákon o odpadoch totiž zakazuje prepraviť na územie Slovenskej republiky akýkoľvek odpad za účelom napríklad skládkovania, pričom za porušenie uvedeného ustanovenia hrozia sankcie až do výšky 350 000 eur  (§ 84, ods. 3)!

 

Autor: Pripravil: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.11.2016
Košice môžu mať až 10 rokov garantovanú cenu za odpad
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Košiciach sa budú na decembrovom zasadnutí zaoberať prevodom 29 kusov akcií, zodpovedajúcim 29-percentnému podielu mesta Košice na základnom imaní spoločnosti KOSIT, a.s..
viac
24.01.2017
Minister L. Sólymos avizuje zdraženie skládkovania odpadov
Skládkovanie má na Slovensku zdražieť. Ministerstvo životného prostredia plánuje pripraviť nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, avizoval dnes (24. 1.) na tlačovej konferencii šéf rezortu László Sólymos.
viac
26.01.2017
Poplatok za skládkovanie komunálnych odpadov sa zvýši
„Ministerstvo životného prostredia pripravuje nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý počíta najmä so zvýšením poplatku za skládkovanie komunálneho odpadu,“ prezradil hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.47 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.83 %