Streda 17.10.2018
Dnes má meniny 
Hedviga
13°C Bratislava
16.05.2018 11:51

Prestavlky chystajú stretnutie rovnomenných obcí z bývalého Československa


Ilustračná snímka


Obec Prestavlky v Žiarskom okrese chystá tento rok stretnutie rovnomenných obcí z bývalého Československa. Kým na Slovensku je obec s takýmto menom jediná, v susednej Českej republike je podľa starostu Jána Abraháma takýchto dedín až deväť.


Z nich podľa jeho slov oslovili päť obcí s názvom Prestavlky, pričom dve už aj stihli potvrdiť svoju účasť. Ambíciou starostu je založiť zo stretnutí tradíciu, pričom by sa nemali konať len v Prestavlkoch, ale aj v susedných Čechách.       

"Na základe tohto nás už 15. júna pozval starosta Přestavĺk u Čerčan na oslavy, kde vystúpime s naším folklórnym pásmom Asentírka," podotkol Abrahám.       

Stretnutie obcí bude spojené s oslavami 735. výročia prvej písomnej zmienky o obci a konať sa bude 11. augusta. Podľa starostu si tak symbolicky pripomenú aj 100. výročie vzniku prvej Československej republiky.       

Názov obce Prestavlky nie je náhodný. "Sme bývalá lovecká osada, kde šarapatili vlky. Aby sa ľudia pre nimi ubránili, tak stavali stavidlá, kde ich lovci odchytávali. Od toho je odvodené aj pomenovanie - prestati - vlky," poznamenal Abrahám.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.01.2017
V Košickom ÚĽUV-e vystavujú dizajnérske práce orientované na remeslo
Práce študentov stredných a vysokých škôl ponúka výstava 9. ročníka súťaže pod názvom Kruhy na vode v Regionálnom centre remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Košiciach.
viac
01.05.2017
Kam kráčaš agrokomplex?
Nezisková organizácia rozvoja vidieckej turistiky a Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky pozývajú na seminár o premenách slovenského vidieka a trendoch ďalšieho vývoja v agrorezorte a na vidieku, ktorý sa uskutoční 16. – 17. mája 2017 v Penzióne Harmónia*** v Modre.
viac
03.05.2017
MV SR poskytlo zástupcom miest a obcí informácie o verejnom obstarávaní
Zástupcovia miest a obcí, ktorí sú oprávnenými prijímateľmi finančných prostriedkov z operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ), dostali množstvo praktických informácií k procesom verejného obstarávania či k implementácii projektov.
viac
16.11.2017
Víťazi súťaže ZlatyErb.sk sú už známi
Víťazi súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2017 sú známi. Vyhlásenie výsledkov 14. ročníka súťaže samospráv, nad ktorou prevzal záštitu Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, sa konalo počas medzinárodného kongresu ITAPA v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.29 %