Sobota 20.07.2019
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
27.07.2018 07:30

Putovná výstava Príbehy 20. storočia dorazí do Lučenca


Príbehy 20. storočia - ilustračný výrez plagátu


Výstava Príbehy 20. storočia pokračuje po turbulenciách v Rimavskej Sobote vo svojej púti po Slovensku. Tentokrát dorazí do mesta Lučenec, kde budú Príbehy 20. storočia od pondelka 30. júla 2018 nainštalované na viacerých miestach v centre Lučenca.


Jednotlivé časti výstavy si návštevníci budú môcť pozrieť pred budovou Divadla B. S. Timravy. Podujatie sa uskutoční v rámci sprievodného programu Dní mesta Lučenec. Vďaka úsiliu a ochote spoluorganizátorov výstavy: občianskeho združenia YOUNG FOLKS LC a predstaviteľov mesta Lučenec, ju okoloidúci budú mať možnosť preskúmať do nedele 26. augusta 2018, kedy z Lučenca výstava opäť poputuje ďalej do Revúcej.

Expozícia zachytáva formou krátkych citátov príbehy obyčajných občanov, ktorí sa stali hrdinami našej pamäti národa. Na štyroch panelových vežiach sa okoloidúci budú môcť zoznámiť s príbehmi štrnás- tich ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži. Patrí k nim aj príbeh vojenského pilota, plukov- níka Imricha Gablecha (1915 - 2016), ktorý so skupinou letcov uletel z územia niekdajšieho Sloven- ského štátu, aby spoločne bojovali proti nacistom. Ďalší z panelov patrí napríklad Valérii Slezákovej (1923), ktorá prežila koncentračné tábory v Osvienčime a Birkenau, či Štefánii Lorándovej (1919 – 2012), ktorá výrobou falošných dokladov zachránila stovky ľudí.

 Výstava zároveň motivuje ľudí, ktorých krátke citáty týchto osobností zaujmú, aby si vyhľadali ich kompletné príbehy spracované dokumentaristami Post Bellum SK z pohodlia domova v elektronickej databáze Post Bellum www.memoryofnations.eu. Nájdu tam i stovky ďalších podobných osudov, pí- saných pohnutými dejinami 20. storočia. Výstava si tak kladie za cieľ snahu prebudiť záujem o našu spoločnú históriu skrz výpovede priamych svedkov čias totalitných režimov.

 Všetky príbehy boli zaznamenané v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK.

„Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorí si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky,“ hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková.

 „Po problémoch, ktorým čelila výstava a organizátori v Rimavskej Sobote, sme považovali za správne vyjadriť priateľské gesto a tomuto projektu dať podporu. Sme radi, že môžeme v Lučenci túto výstavu hostiť a veríme, že všetci Lučenčania si ju so záujmom prezrú a oboznámia sa s minulosťou práve cez výpovede konkrétnych ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži,“ dodáva za občianske zdru- ženie YOUNG FOLKS LC hlavný koordinátor Ivan Siláči.

 Výstava je realizovaná v projekte "Bez pamäti niet identity", ktorý ako hlavný partner podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

 

Autor: Martin Hnát, Post Bellum SK


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.04.2016
Deň Zeme a vody v Lučenci
Priblížiť obyvateľom mesta Lučenec dôležitosť ekológie a zdravého životného prostredia bolo mottom podujatia venovaného Dňu Zeme a vody. Na Námestie republiky prišli stovky detí z miestnych základných škôl.
viac
14.07.2017
Primátorka A. Pivková nesúhlasí s postojom MF SR zrušiť výstavbu R2 do Lučenca
Primátorka Lučenca a predsedníčka Združenia miest a obcí Novohradu Alexandra Pivková nesúhlasí s postojom Ministerstva financií (MF) SR, ktoré prostredníctvom svojho Útvaru Hodnoty za peniaze neodporúča stavať rýchlostnú cestu R2 od Kriváňa smerom na Lučenec.
viac
25.04.2018
Tradičná recitačná súťaž Puškinov pamätník v Lučenci
Súťaž sa koná v prednese poézie a prózy v ruskom jazyku pre žiakov základných škôl 6. – 8. ročníka a príslušných ročníkov 8-ročných gymnázií a stredných škôl najskôr v mestských kolách a celoslovenské kolo sa uskutoční v sobotu 28.4.2018 v Divadle B. S. Timravy v Lučenci so začiatkom o 10.00 hod.
viac
20.12.2018
V Lučenci sa bude konať už 51. ročník Vianočného behu
Vianočný beh v Lučenci sa uskutoční 26. decembra. V bežeckej komunite je tento beh známy aj pod názvom Štefanská 20-ka, a vypracoval sa na najväčšie bežecké podujatie v sviatočnom období Vianoc na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %