Štvrtok 21.02.2019
Dnes má meniny 
Eleonóra
6°C Bratislava
22.05.2018 12:30

R. Rybníček: Rekonštrukcia námestia je najväčším zásahom od 12. storočia


Snímka zdroj: Erik Stopka)


"Veríme, že tak, ako bolo Mierové námestie kedysi centrom verejného života, miestom korzovania a spoločných stretnutí, bude to tak i po jeho komplexnej obnove," povedal primátor Trenčína Richard Rybníček.


Po viac ako roku prác začalo v sobotu slúžiť Trenčanom a návštevníkom mesta zrekonštruované Mierové námestie. Samospráva do rekonštrukcie investovala takmer 3,2 milióna eur. Najväčšia a najvýznamnejšia mestská investičná akcia dala námestiu novú tvár, no napriek tomu zachovala jedinečnú atmosféru.       

"Mierové námestie je srdcom a dušou Trenčína. Jeho rekonštrukcia bola jedným z najväčších a najrozsiahlejších zásahov od prelomu 12. a 13. storočia. K obnove námestia sme pristupovali veľmi citlivo, je výsledkom niekoľkoročnej diskusie a participácie odbornej i laickej verejnosti. Chcem poďakovať majiteľom budov, ich obyvateľom, podnikateľom a vôbec všetkým Trenčanom, ktorí trpezlivo znášali celý rok obmedzenia spôsobené rekonštrukciou,"povedal primátor Trenčína Richard Rybníček.       

Podľa riaditeľa zhotoviteľskej spoločnosti Cesty Nitra Juraja Servu na námestí sú rozšírené chodníky, celé je bezbariérové, má nové pódium z tropického dreva, nové lavičky, odpadové koše, cyklostojany pre 62 bicyklov. "Chodníky na námestí boli pôvodne z liateho asfaltu. Ten je dnes nahradený novými prírodnými materiálmi. Kocky na povrchu námestia sú nanovo poukladané a doplnené. Pribudli objekty architektúry, umelecké prvky. Ide o námestie s parametrami 21. storočia," skonštatoval Serva.       

Okrem nápisu na hradnej skale bude rímsku minulosť Trenčína pripomínať aj nová bronzová fontána Marca Aurelia v centrálnom priestore námestia. Fontána predstavuje bronzovú misu s prepadávajúcou vodnou hladinou. Jej súčasťou je aj dvojitá bronzová zvlnená stena s korytom na vodu, ktorá padá do misy. Na zvlnenej ploche je rímskymi písmenami uvedený citát Marca Aurelia v slovenčine i latinčine -  Pamätaj, že každý stráca len ten život, ktorý prežíva, a prežíva len ten, ktorý stráca.       

Autormi architektonického návrhu novej podoby Mierového námestia sú Ivan Wahla a Tomáš Rusín z brnianskeho ateliéru RAW. "Mierové námestie má obrovskú európsku hodnotu. Ešte viac ho posilňuje fontána Marca Aurelia, okolo ktorej sú bronzové dosky s dátami z dejín Trenčína," vyjadril sa Rusín.       

Súbežne s mestskou investičnou akciou obnovili správcovia na svoje náklady opotrebované inžinierske siete. Trenčianske vodárne a kanalizácie vymenili vyše 1200 metrov vodovodov a viac ako 650 metrov kanalizácie. Zrekonštruovali všetky prípojky. Plynári obnovili asi 1300 metrov plynárenských zariadení. Svoje siete zrekonštruovala i Západoslovenská distribučná. Spolu s investíciou mesta sa tak do rekonštrukcie námestia investovalo takmer päť miliónov eur.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2016
Do nového dopravného značenia chce Trenčín investovať 315 000 eur
V súvislosti so zmenou systému parkovania v Trenčíne vyhlási mesto verejnú súťaž na nové dopravné značenie na vybraných komunikáciách v meste za 315 000 eur.
viac
05.08.2016
Historické Mierové námestie zrekonštruujú za viac ako štyri milióny eur
Mesto Trenčín chce v budúcom roku komplexne zrekonštruovať historické Mierové námestie. Celkové náklady na rekonštrukciu dosiahnu viac ako štyri milióny eur bez DPH.
viac
16.02.2017
Prokuratúra zastavila trestné stíhanie bývalého primátora a prednostu
Prokurátorka Krajskej prokuratúry (KP) v Trenčíne zastavila trestné stíhanie obvineného bývalého primátora Trenčína Branislava C. a bývalého prednostu mestského úradu Františka O..
viac
07.08.2017
Mesto chce z Mierového námestia v centre vytvoriť pešiu zónu
Centrum Malaciek by sa mohlo výrazne zmeniť. Vedenie okresného mesta plánuje vytvoriť z Mierového námestia pešiu zónu a súčasné parkovisko na tejto ploche presunúť pod zem.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %