Pondelok 25.06.2018
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
21°C Bratislava
20.04.2017 07:30

Rušňoparáda 2017 v Košiciach otvorí verejnosti brány rušňového depa


Pozvánka.


Už 17. ročník Rušňoparády sprístupní verejnosti miesta, ktoré sú bežnému cestujúcemu skryté. Prvýkrát sa predstavia vlaky InterCity ZSSK so všetkými službami.


Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstaví v rámci 17. ročníka podujatia Rušňoparáda viac ako desiatku najmodernejších železničných vozidiel v slovenskej osobnej doprave. „Tento ročník bude unikátny, pretože návštevníkom predstavíme vlajkovú loď ZSSK – vlaky InterCity. K dispozícii im bude celá súprava so všetkými službami tak, ako ich bežne ponúkajú IC vlaky na linke Košice – Bratislava,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Vlak bude tvoriť vozeň prvej a druhej triedy, reštauračný vozeň a detský vozeň s priestorom pre imobilných cestujúcich. Návštevníci Rušňoparády si môžu oddýchnuť v klimatizovaných moderných vozňoch, samozrejmosťou bude aj obsluha mobilbarom priamo na mieste či bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

Tradičné rodinné podujatie organizuje ZSSK a občianske združenie Detská železnica Košice. „Na podujatí predstavíme aj časť svojej zbierky, medzi inými aj historický úzkorozchodný parný rušeň Krutwig, ktorý bol uvedený do prevádzky len minulý rok. Je teda najmladším prírastkom svojho druhu na Slovensku,“ hovorí Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Počas dvoch dní, plných kultúrneho programu a zábavy pre deti aj dospelých, bude v areáli depa aj vysunuté Zákaznícke centrum z košickej stanice, ktoré záujemcom poskytne informácie o službách ZSSK. Špeciálny obchod im ponúkne upomienkové predmety so železničnou tematikou.

Históriu železníc bude reprezentovať tridsiatka nostalgických vozidiel z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia. Predstaví sa aj napr. česká historická elektrická súprava tzv. Žabotlama, rakúsky prezidentský vozeň alebo tiež hollywoodska hviezda – rušeň Sergej, ktorý si zahral po boku Georgea Clooneyho vo filme Peacemaker. Sergeja s ťažnou silou 2000 koní a s dvojtaktným naftovým motorom vyrobili v 70-tych rokoch 20. storočia vo vtedajšom Sovietskom zväze ako rušeň pre ťažké nákladné vlaky. Kvôli filmu ho nastriekali na zeleno, neskôr mu vrátili pôvodnú červenú farbu. Pred dvomi rokmi sa takmer dostal do šrotu. Aktuálne sa oň starajú železniční nadšenci v Humennom, ktorí mu vrátili život a s hrdosťou ho prezentujú výhradne na nostalgických akciách. Rušňoparáda bude jeho úplne prvým verejným vystúpením mimo domovského depa. V tomto roku bude ešte sprevádzať po východnom Slovensku Legiovlak.

Rušňové depo ZSSK v Košiciach predstavuje areál na opravu a „parkovanie“ železničných vozidiel s viac ako 100-ročnou históriou. Jeho súčasťou je budova rotundy, točňa a unikátna vodná veža, ktorá je technickou pamiatkou. Počas Rušňoparády bude k depu premávať kyvadlová doprava zo železničnej stanice, ako aj špeciálny spoj košickej mestskej dopravy. Podrobný program a informácie o podujatí nájdete na stránke www.rusnoparada.sk.  

Autor: (ts-zssk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2016
Na konferencii PLACE! 2016 sa bude hovoriť o meste a jeho rozvoji
Na vplyv kreativity a kreatívneho priemyslu na imidž mesta sa zameria konferencia PLACE! 2016 v Košiciach, ktorá sa uskutoční 5. mája v Kunsthalle a 6. mája v Kasárňach/Kulturparku.
viac
26.08.2016
Detská železnica oslávi 60. výročie dokončenia trate
Deň plný pary, atraktívneho programu či prevádzky štyroch rušňov zažijú návštevníci vo štvrtok 1. septembra na historickej úzkorozchodnej železnici v Čermeľskom údolí.
viac
06.07.2017
Premaľovaný podchod na Sídlisku KVP zobrazuje bohaté dejiny mesta
Najväčšie udalosti a pamiatky v dejinách Košíc pripomínajú oddnes vytvorené grafity v jednom z veľkých košických podchodov na Sídlisku KVP. Ide o výsledok dobrovoľníckeho projektu "StredoveKE hradby v našom podchode", ktorý dnes oficiálne otvárajú.
viac
31.03.2018
V Košiciach sa stretnú skvosty železničnej nostalgie
Košické rušňové depo Železničnej spoločnosti Slovensko raz ročne pozýva do svojich priestorov priaznivcov vlakovej dopravy. Inak tomu nebude ani 14. – 15. apríla, kedy sa otvoria brány už 18. ročníka Rušňoparády – najväčšej slovenskej prehliadky železničnej histórie i súčasnosti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.46 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %