Sobota 20.04.2019
Dnes má meniny 
Marcel
°C
26.03.2019 05:20

Seminár prezentoval príklady dobrej praxe pre rozvoj regiónov a obcí


Interreg - logo


Na priblíženie príkladov dobrej praxe v procesoch plánovania, riadenia a monitorovania rozvoja regiónov, miest a obcí bol zameraný medzinárodný seminár v Košiciach. Zúčastnilo sa na ňom 30 odborníkov z deviatich európskych krajín.


Išlo o súčasť medzinárodného projektu Attractive Danube – Zlepšenie kapacít na zvýšenie atraktívnosti územia dunajského regiónu, spolufinancovaného v rámci programu Interreg Danube. "Hlavným cieľom bolo účastníkom priblížiť moderné prístupy pri vypracovávaní strategických dokumentov a územných plánov. Ústrednou témou stretnutia bolo strategické rozhodovanie založené na dôkazoch - anglicky 'evidence-based', to znamená rozhodovanie založené na dôkladnom zhodnotení analýz údajov a doplňujúcich poznatkov o konkrétnych problémoch," priblížil technický manažér projektu pre SR František Janke z Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).       

So svojimi skúsenosťami sa prišli podeliť zástupcovia rôznych ministerstiev z Maďarska, Česka, a Slovenska, ale aj praktici z Nemecka či Slovinska. Martin Tuchyňa z Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR poukázal na nástroje, ktoré sú pripravené v infraštruktúre priestorových údajov s názvom INSPIRE, medzi ktoré patrí aj Národný geoportál. Príklady využitia týchto údajov predstavil pre oblasť rozvoja turizmu.       

Blaž Barborič a Maja Baloh z Geodetického inštitútu Slovinska predstavili interaktívne aplikácie, ktoré na mapách vizualizujú indikátory krajín dunajského regiónu a sú vhodným doplnkom na lepšie pochopenie javov a trendov na našich územiach. Na Slovensku bola v rámci tohto projektu pripravená aplikácia, ktorá monitoruje implementáciu národnej stratégie regionálneho rozvoja SR.       

"Webová platforma na monitoring regionálneho rozvoja v graficky príťažlivom prostredí dá návštevníkovi komplexný pohľad na vývoj v krajoch Slovenskej republiky. Na rozvoj krajov sa pritom pozeráme z rôznych hľadísk, napríklad z hľadiska bezpečnosti, dopravy, bývania, ekonomiky, environmentálnych otázok a podobne," uviedol Janke. Slovenská verzia aplikácie je dostupná na webovej stránke http://tamp.gis.si/slovakia/#lang=sk.       

Spomínané platformy sú výstupom projektu Attractive, ktorý v rámci aktivít rozvíjal tému atraktívnosti území – pre jej obyvateľov, turistov ale aj podniky a potenciálnych investorov. Seminár organizovala Ekonomická fakulta TUKE.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2016
S mestami musia rásť aj regióny
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo sa v dňoch 30. a 31. mája zúčastnil Fóra o mestskej agende a výjazdovej schôdze komisie pre kohéznu politiku a rozpočet EÚ Európskeho výboru regiónov v Amsterdame.
viac
24.08.2016
Anton Marcinčin: Obce a okresy si zaslúžia kvalitný regionálny rozvoj
Anton Marcinčin, ekonóm a niekdajší poradca ministra financií P. Kažimíra je splnomocnencom vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov. Jeho ambíciou je spojiť regionálne vízie na báze priorít a konkrétnych partnerov tak, aby spoluprácou podporovali miestny rozvoj. Aké sú cesty k tomuto cieľu?
viac
06.10.2016
8. ročník národnej konferencie Cyklistická doprava 2016
Nadácia Ekopolis, OZ Mulica Žilina a Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica organizujú v dňoch 11. a 12. októbra 2016 konferenciu Cyklistická doprava 2016. 8. ročník národnej konferencie je venovaný témam ako Cyklistická doprava, cykloturistika a udržateľná mobilita.
viac
28.02.2017
Obce s rómskymi komunitami budú môcť odstrániť čierne skládky odpadu
Obce s marginalizovanými rómskymi komunitami budú mať príležitosť odstrániť nelegálne skládky odpadu na svojom území a zlepšiť systém nakladania s odpadom. Umožní im to ministerstvo vnútra, ktoré ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje vyhlásilo výzvu s takýmto zameraním.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.73 %