Nedeľa 16.06.2019
Dnes má meniny 
Blanka, Bianka
°C
26.03.2019 05:20

Seminár prezentoval príklady dobrej praxe pre rozvoj regiónov a obcí


Interreg - logo


Na priblíženie príkladov dobrej praxe v procesoch plánovania, riadenia a monitorovania rozvoja regiónov, miest a obcí bol zameraný medzinárodný seminár v Košiciach. Zúčastnilo sa na ňom 30 odborníkov z deviatich európskych krajín.


Išlo o súčasť medzinárodného projektu Attractive Danube – Zlepšenie kapacít na zvýšenie atraktívnosti územia dunajského regiónu, spolufinancovaného v rámci programu Interreg Danube. "Hlavným cieľom bolo účastníkom priblížiť moderné prístupy pri vypracovávaní strategických dokumentov a územných plánov. Ústrednou témou stretnutia bolo strategické rozhodovanie založené na dôkazoch - anglicky 'evidence-based', to znamená rozhodovanie založené na dôkladnom zhodnotení analýz údajov a doplňujúcich poznatkov o konkrétnych problémoch," priblížil technický manažér projektu pre SR František Janke z Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).       

So svojimi skúsenosťami sa prišli podeliť zástupcovia rôznych ministerstiev z Maďarska, Česka, a Slovenska, ale aj praktici z Nemecka či Slovinska. Martin Tuchyňa z Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR poukázal na nástroje, ktoré sú pripravené v infraštruktúre priestorových údajov s názvom INSPIRE, medzi ktoré patrí aj Národný geoportál. Príklady využitia týchto údajov predstavil pre oblasť rozvoja turizmu.       

Blaž Barborič a Maja Baloh z Geodetického inštitútu Slovinska predstavili interaktívne aplikácie, ktoré na mapách vizualizujú indikátory krajín dunajského regiónu a sú vhodným doplnkom na lepšie pochopenie javov a trendov na našich územiach. Na Slovensku bola v rámci tohto projektu pripravená aplikácia, ktorá monitoruje implementáciu národnej stratégie regionálneho rozvoja SR.       

"Webová platforma na monitoring regionálneho rozvoja v graficky príťažlivom prostredí dá návštevníkovi komplexný pohľad na vývoj v krajoch Slovenskej republiky. Na rozvoj krajov sa pritom pozeráme z rôznych hľadísk, napríklad z hľadiska bezpečnosti, dopravy, bývania, ekonomiky, environmentálnych otázok a podobne," uviedol Janke. Slovenská verzia aplikácie je dostupná na webovej stránke http://tamp.gis.si/slovakia/#lang=sk.       

Spomínané platformy sú výstupom projektu Attractive, ktorý v rámci aktivít rozvíjal tému atraktívnosti území – pre jej obyvateľov, turistov ale aj podniky a potenciálnych investorov. Seminár organizovala Ekonomická fakulta TUKE.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.05.2016
V obci spustili petíciu za odvolanie starostu
V obci Chorvátsky Grob dnes štartuje petícia za vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní starostu Radovana Benčíka.
viac
21.10.2016
Zákon o poplatku za rozvoj nechápu všetci rovnako, je zle napísaný
Zákon o miestnom poplatku za rozvoj robí ťažkosti pri jeho zavádzaní. Nie je to nič prekvapujúce. Vo viacerých bodoch je nejednoznačný a jeho súčasné znenie v mnohých aspektoch odporuje pôvodnému zámeru a cieľom.
viac
28.02.2017
Obce s rómskymi komunitami budú môcť odstrániť čierne skládky odpadu
Obce s marginalizovanými rómskymi komunitami budú mať príležitosť odstrániť nelegálne skládky odpadu na svojom území a zlepšiť systém nakladania s odpadom. Umožní im to ministerstvo vnútra, ktoré ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje vyhlásilo výzvu s takýmto zameraním.
viac
05.03.2018
Obec rastie vďaka mladým rodinám, idú stavať novú materskú školu
Obec Drienov za posledné volebné obdobie od roku 2015 získala z eurofondov celkovo 1,5 milióna eur. Starosta Peter Tomko uviedol, že sa tak snažia cez rôzne výzvy a projekty získať tie najefektívnejšie zdroje financií a vytvoriť svojim občanom lepšie miesto pre život.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.19 %