Nedeľa 20.10.2019
Dnes má meniny 
Vendelín
°C
28.09.2019 04:20

Šiesty ročník Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja


Ilustračný výrez programu


Šiesty ročník Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho krajas prívlastkom legendárny, sa uskutoční v utorok 1. októbra 2019, kedy sa už po šiestykrát otvoria brány župného úradu v Trenčíne širokej verejnosti.


Počas Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja 2019 sa už tradične všetky vekové kategórie budú môcť oboznámiť s kompetenciami krajskej samosprávy a činnosťou inštitúcií v jej zriaďovateľskej pôsobnosti, a to prostredníctvom diskusných blokov, prezentácií, súťaží a výstav. Aktuálny šiesty ročník DOD TSK sa ponesie „v legendárnom duchu“, a to doslova. Legendy Vás budú sprevádzať celým programom v podobe folklóru, rodákov z Trenčianskeho kraja, legendárnych hokejistov, projektov i škôl, ktoré v tomto roku oslávia úctyhodnú storočnicu. Samozrejme ani tentokrát nebudú chýbať zaujímaví hostia.

Trenčiansky kraj je bohatý na tradície i folklór, ktoré sa už po generácie odovzdávajú z pokolenia na pokolenie. To najlepšie, čo reprezentuje tradície v kraji, nájdete pod jednou strechou práve počas DOD na Trenčianskej župe. Deň plný zážitkov odštartuje svojím vystúpením Folklórna skupina Podžiaran, ktorá bude reprezentovať obec Papradno ako aktuálnu Dedinu roka 2019. V úvode uvedieme do života novú publikáciu TSK, ktorá nesie názov Kultúrne dedičstvo Trenčianskeho kraja. Tá vznikla ako poďakovanie hudobným zoskupeniam pôsobiacim v kraji za uchovávanie a šírenie dedičstva našich predkov v podobe piesní, tancov, krojov, zvykov a tradícií. Vôňa a chuť všetkého tradičného sa bude niesť celým DOD. Po prvýkrát sa v priestoroch Úradu TSK predstaví Centrum tradičnej kultúry v Myjave, ktoré návštevníkom ukáže najväčší poklad – myjavskú paličkovanú čipku či Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici s prezentáciou nehmotného kultúrneho dedičstva.

V legendárnom duchu budú ladené aj hlavné diskusné bloky. Unikátny projekt Hokejovej akadémie je od septembra realitou. Ako sa mení stredoškolský kampus v Trenčíne a ako vyzerá tréningový aj vyučovací proces prvých študentov v praxi porozprávajú tí najpovolanejší. V diskusnom bloku nebude chýbať ani legendárny hokejista Róbert Švehla.

Jedinečný stredoškolský kampus na DOD TSK 2019 odprezentuje aj škola, ktorá je vzorom nielen pre zvyšok Slovenska, ale aj Európsku komisiu – Stredná priemyselná škola stavebná E. Belluša v Trenčíne. Tá sa pýši titulom „škola v energetickej triede A0“ a množstvom moderných energetických výdobytkov.

V Trenčianskom kraji sa tiež narodili aj významné osobnosti spoločenského života, ktoré zohrali dôležitú úlohu v dejinách slovenského národa. K legendárnym rodákom bezpochyby patrí Milan Rastislav Štefánik, Ľudovít Štúr, Alexander Dubček, Jozef Miloslav Hurban a mnoho ďalších. V programe, ktorý si pripravila krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región si zábavnou formou budete môcť otestovať svoje vedomosti o našich rodákoch.

Legendárnym sa dá nazvať aj vzdelanie a vzdelávacie inštitúcie v kraji, ktoré ho poskytujú. Nie náhodou tento rok viaceré župné školy oslávia 100 rokov svojej existencie. Výnimočným jubileom sa môže pochváliť pätica „storočných škôl“. Na spoločnej oslave nebude chýbať narodeninová torta i množstvo gratulantov.

Zaujímavý program je pripravený aj pre tých skôr narodených. Medzi každoročnými účastníkmi DOD TSK nikdy nechýba Krajská organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska Trenčín. Tento rok v rámci programu ocení 27 najaktívnejších seniorov. Prekvapenie máme aj pre našich najmenších. Okrem množstva súťaží a aktivít, ktoré si budú môcť v rámci DOD vyskúšať, im svoje umenie predvedie mím Vlado Kulíšek. Jeden šťastlivec sa dokonca domov odvezie na úplne novej elektrickej kolobežke. Hlavným hosťom nášho výnimočného dňa je obľúbená pesničkárka z Považskej Bystrice Mirka Miškechová, na ktorej koncert sa môžete tešiť v popoludňajších hodinách. To a ešte oveľa viac nájdete na tohtoročnom DOD TSK 2019.

Srdečne Vás pozývame do priestorov župného úradu v utorok 1. októbra 2019 a veríme, že aj tentokrát sa nám podarí vyčarovať úsmev na Vašich tvárach. Tak ako po minulé roky, môžete v tento deň využiť aj voľný vstup na Trenčiansky hrad i do Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, a to na základe vstupného náramku.

Autor: (ts-tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2018
Piaty ročník Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja
Stalo sa už peknou tradíciou, že v prvom októbrovom týždni Trenčianska župa na jeden deň umožní verejnosti nahliadnuť nielen do svojich priestorov, ale aj kompetencií samosprávy, v rámci ktorých vykonáva a zabezpečuje svoju činnosť, a to atraktívnou a zaujímavou formou.
viac
14.11.2018
Trnavská župa si pripomenie výročie udalostí Novembra ´89 dňom otvorených dverí
Trnavská župa prvýkrát otvorí svoje brány pre širokú verejnosť. Pri príležitosti pripomenutia si udalostí Novembra ´89 pripravil Úrad TTSK Župný deň otvorených dverí.
viac
15.05.2019
BSK: Noc múzeí a galérií 2019
V sobotu 18. mája 2019 sa múzeá a galérie v Európe opäť otvoria návštevníkom s pestrou programovou ponukou v netradičnom čase. Už po pätnásty raz v histórii podujatia patrí tretia májová sobota Noci múzeí a galérií.
viac
02.10.2019
Trnavská župa otvorí svoj úrad pre verejnosť
Trnavský samosprávny kraj pripravil pre verejnosť deň otvorených dverí (DOD). Po mimoriadne úspešnom minuloročnom, historicky prvom, DOD župa pripravila bohatý program dospelých a deti. DOD sa uskutoční 5. októbra 2019 o 9.00-14.00 hod. na Úrade TTSK v Trnave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.52 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.69 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %