Piatok 14.12.2018
Dnes má meniny 
Branislava, Bronislava
-1°C Bratislava
14.04.2018 10:14

Šírenie zápachu z ČOV vo Vrakuni chce mať starosta vyriešené do leta


Ilustračná snímka (tasr)


Starosta bratislavskej Vrakune Martin Kuruc chce mať problém so šírením nepríjemného zápachu z čistiarne odpadových vôd (ČOV) v mestskej časti vyriešený do leta. Chcel by totiž, aby už v letných mesiacoch bola v čistiarni namontovaná technológia fungujúca na báze rozprašovania aerosólovej zmesi.


Tá by šírenie zápachu eliminovala. Kuruc o tom informoval prostredníctvom sociálnej siete.       

Starosta sa spolu so zástupcami vedenia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) a jej dcérskej firmy Bionergy tento týždeň zúčastnil ukážky technológie proti šíreniu zápachu z ČOV v Banskej Bystrici. Toto zariadenie rozprašuje aktívnu, zdraviu neškodnú látku, reagujúcu s pachotvornými látkami. "Takúto technológiu by sme chceli tento rok nainštalovať aj vo vrakunskej ČOV, aby aj našim občanom zápach neznepríjemňoval bývanie a život. Táto technológia pochádza z Francúzska, je etablovaná v 30 krajinách sveta a v 3000 podobných zariadeniach," povedal Kuruc.       

Po inštalácii tohto zariadenia sa podľa neho zápach nešíri ďalej do okolia. Vyskúšať ho chcú aj vo Vrakuni v priebehu dvoch až troch týždňov. Starosta bude rokovať s vedením BVS, aby už v letných mesiacoch bola táto technológia namontovaná aj v ČOV v mestskej časti.       

BVS na jeseň minulého roka v tejto veci uviedla, že každá ČOV ovplyvňuje svoje blízke okolie určitým stupňom zápachu, vo zvýšenej miere pri zmenách tlaku ovzdušia. "To je aj jedným z hlavných dôvodov existencie ochranných pásiem v okolí ČOV, ktoré by mali byť záväzné a trvalé. BVS vo svojich vyjadreniach k stavebným zámerom v blízkosti ČOV upozorňuje na možnosť nižšieho komfortu bývania občasným zápachom v okolí čistiarní. V prípade snáh o zmenšenie ochranných pásiem ČOV, má BVS vždy záporné stanovisko," povedal pre TASR hovorca BVS Ján Pálffy. Ako podotkol, pri Ústrednej čistiarni odpadových vôd Vrakuňa bolo ochranné pásmo zmenšované celkovo trikrát, a to aj napriek nesúhlasným stanoviskám BVS a odvolacím konaniam.       

V minulosti sa v čistiarni vo Vrakuni podľa Pálffyho zaviedol systém "prania zhrabkov", čím sa mal výrazne eliminovať zápach šíriaci sa z budov mechanického predčistenia. V tomto roku predpokladá BVS inštaláciu pračky piesku. Má sa tým znížiť tvorba odpadu, ktorý je nutné z hľadiska jeho ďalšieho spracovania určitú dobu skladovať na kalových poliach v areáli čistiarne. "Taktiež pripravujeme opatrenie na zníženie zápachu pomocou dávkovania odorizantov na kanalizačnej sieti pred čistiarňou. Tým dôjde k ďalšiemu zníženiu tvorby zápachu," podotkol Pálffy.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2016
V mestskej časti Vrakuňa pribudnú nové cyklotrasy
V bratislavskej Vrakuni vzniknú nové cyklotrasy. Mestské zastupiteľstvo schválilo 38 750 eur z rozpočtu hlavného mesta na realizáciu cyklistických projektov v tejto mestskej časti.
viac
27.10.2016
Toxická skládka sa týka všetkých
Toxická skládka po CHZJD v bratislavskej Vrakuni musí byť odstránená skôr, než dôjde k ekologickej katastrofe. Ako a kedy sa tak stane, na to by mala dať odpoveď diskusia na pôde Bratislavskej župy, ktorá sa uskutoční v priebehu novembra.
viac
16.01.2018
Pokračovanie výstavby obchvatu Brezna je na dobrej ceste
Minister dopravy Arpád Érsek listom informoval primátora Brezna o pokračovaní v príprave prvého úseku druhej etapy obchvatu mesta. Zabezpečené sú už všetky stupne projektovej dokumentácie.
viac
08.08.2018
Hlavné mesto bude odstraňovať nefunkčné nadchody na Kazanskej vo Vrakuni
Hlavné mesto začne tento víkend s demolačnými prácami na odstránení dvoch nefunkčných nadchodov pre peších na Kazanskej ulici v MČ Bratislava – Vrakuňa a Podunajské Biskupice, ktoré potrvajú do 20. augusta a budú spojené s úplnou uzávierkou tejto ulice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.19 %