Streda 17.07.2019
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
13.06.2019 01:20

SK8: Požaduje silné postavenie krajov pri tvorbe samostatného ROP


Ilustračná snímka (tasr)


Predsedovia samosprávnych krajov zoskupení v združení SK8 deklarujú záujem spolupracovať na tvorbe politiky súdržnosti EÚ pre roky 2021 – 2027 pri formovaní nariadení EK i pri tvorbe národných dokumentov potrebných pre čerpanie európskych fondov alebopri formovaní dokumentov k územnej spolupráci.


Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré TASR v stredu poskytol predseda SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.       

Združenie SK 8 požaduje silné postavenie samosprávnych krajov pri tvorbe samostatného regionálneho operačného programu (ROP) v spolupráci s mestami a obcami a ďalšími sociálno-ekonomickými partnermi. Zároveň požadujú posilnenie kompetencií vyšších územných celkov pri rozhodovaní o výbere operácií financovaných z európskych zdrojov na území kraja. Združenie SK 8 žiada vládu SR o zachovanie súčasného stavu spolufinancovania projektov zo zdrojov EÚ.         

"Združenie SK8 nesúhlasí s návrhom vytvárania novej úrovne tzv. mestských funkčných regiónov a ich centier pre účely nastavenia kohéznej politiky po roku 2021 - 2027 a zároveň žiada zastavenie tejto iniciatívy," píše sa ďalej vo vyhlásení, ktoré členovia SK8 prijali počas rokovania 10. júna vo Vysokých Tatrách. Združenie navrhuje využiť súčasné regionálne kapacity a skúsenosti s tvorbou stratégií pri uplatňovaní partnerstva a definovaní potrieb územia, ako aj bohatú prax s implementáciou regionálnych operačných programov počas troch programových období.       

SK 8 zároveň zdôrazňuje, že v súlade s príslušným paragrafom zákona o samospráve vyšších územných celkov bude podporovať regionálny rozvoj i rozvoj miest a obcí na svojom území, pri zachovaní ôsmich sprostredkovateľských orgánov spravovaných samosprávnymi krajmi s posilnenými rozhodovacími právomocami a znížením administratívneho zaťaženia.       

Všetci predsedovia samosprávnych krajov s týmto cieľom schválili spoločnú pozíciu, ktorú budú presadzovať v rámci všetkých pracovných skupín a rokovaní, ktorých budú súčasťou.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.03.2018
EK: V ochrane životného prostredia Slovensko pokročilo, stále však zaostáva
V odpadovom hospodárstve Slovensko pokročilo, v recyklácií však stále patrí k najhorším v Európskej únii. Vyplýva to z najnovšej Správy o Slovensku z dielne Európskej komisie (EK). Komisia Slovensku vyčíta nadmerné využívanie skládok.
viac
21.04.2018
Kraje odmietajú, aby o ich školách rozhodovalo ministerstvo
Predseda združenia samosprávnych krajov SK8 a Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič rokoval vo štvrtok (19. 4.) s ministerkou školstva Martinou Lubyovou. Témou bolo posilnenie rozhodovania ministerských úradníkov v novom zákone o odbornom vzdelávaní, o ktorom aktuálne rokuje vláda.
viac
09.07.2018
Envirorezort navrhuje podporiť európsky zákaz niektorých plastových výrobkov
Slovensko pravdepodobne podporí návrh Európskej komisie, ktorý má zamedziť vplyvu niektorých plastových výrobkov na životné prostredie. Vyplýva to z riadneho predbežného stanoviska, ktoré envirorezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
24.06.2019
Na zlepšenie prístupu obyvateľov MRK k občianskej vybavenosti
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje, vyhlási v najbližších dňoch výzvu zameranú na podporu dobudovania základnej technickej infraštruktúry, ktorá bude spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %