Štvrtok 25.04.2019
Dnes má meniny 
Marek
°C
05.12.2018 07:50

Slováci vlani vyprodukovali viac ako dva milióny ton odpadu


Ilustračná snímka TASR


Slováci v minulom roku vyprodukovali viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Vytriediť sa im podarilo 623 000 ton, čo predstavuje takmer 30 percent.


Na skládkach bolo uložených 62 percent. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR preto vidí možnosť zlepšenia systému odpadového hospodárstva. TASR o tom informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.       

Minister životného prostredia László Sólymos poukázal na to, že MŽP zaviedlo povinnosť používania hnedých kontajnerov na bioodpad, spoplatnilo plastové tašky, ale aj presadilo nový zákon o poplatkoch za skládkovanie odpadov. "Odkedy som nastúpil na post ministra, robíme maximum v boji proti skládkam. Hľadáme a prijímame konkrétne opatrenia, aby sa odpad na Slovensku čo najviac oplatilo triediť a recyklovať. A v tomto boji nepoľavujeme," priblížil.       

Cieľom novely zákona o odpadoch bolo podľa šéfa rezortu zvýšiť triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov a znížiť množstvo odpadov ukladaných na skládky odpadov. Pripomenul, že prísnejšie pravidlá dostalo prevádzkovanie i uzatváranie skládok odpadov. Podľa MŽP došlo aj k zjednoteniu postupu štátnej správy vo veci riešenia zodpovednosti za nezákonné umiestnenie odpadu.      

 V novembri tohto roku ministerstvo spustilo aj práce na zavedení zálohovania PET fliaš a plechoviek. Práve tie podľa zeleného rezortu predstavujú "výraznú záťaž pre životné prostredie". MŽP tiež pripomenulo, že v súčasnosti je na ministerstve založená interná pracovná skupina. Jej hlavnou prioritou je zavedenie zálohovania. Šéf rezortu zdôraznil, že už začal rokovania s reťazcami a dotknutými výrobcami.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2019
Budú „obedy zadarmo“ zadarmo?
Rozhovor s riaditeľom sekcie rezortných činností Kancelárie ZMOS Zdenkom Krajčírom.
viac
17.04.2019
Symbolické stromy vysadli na počesť jubilea štátnej ochrany prírody
Symbolické javory horské a lipy malolisté vysadili v utorok na zelených plochách v blízkosti autobusovej stanice v Liptovskom Mikuláši. Ďalším generáciám majú pripomínať sté výročie vzniku štátnej ochrany prírody na Slovensku.
viac
17.04.2019
Naďalej pomáhame budovať komunitné centrá
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ), pomáha budovať a modernizovať vyše 100 komunitných centier na celom území Slovenskej republiky okrem Bratislavského samosprávneho kraja.
viac
18.04.2019
Deň Zeme ponúkne osvetový program a diskusie o ekológii
Osvetový program, súťaže, prednášky a diskusie o ekológii a živote bez odpadu ponúka Deň Zeme, ktorý sa bude konať v Štúrove 26. apríla na pešej zóne. Podujatiu predchádzali viaceré ekologické i kultúrne aktivity.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.55 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.77 %