Utorok 19.02.2019
Dnes má meniny 
Vlasta
7°C Bratislava
05.12.2018 07:50

Slováci vlani vyprodukovali viac ako dva milióny ton odpadu


Ilustračná snímka TASR


Slováci v minulom roku vyprodukovali viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Vytriediť sa im podarilo 623 000 ton, čo predstavuje takmer 30 percent.


Na skládkach bolo uložených 62 percent. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR preto vidí možnosť zlepšenia systému odpadového hospodárstva. TASR o tom informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.       

Minister životného prostredia László Sólymos poukázal na to, že MŽP zaviedlo povinnosť používania hnedých kontajnerov na bioodpad, spoplatnilo plastové tašky, ale aj presadilo nový zákon o poplatkoch za skládkovanie odpadov. "Odkedy som nastúpil na post ministra, robíme maximum v boji proti skládkam. Hľadáme a prijímame konkrétne opatrenia, aby sa odpad na Slovensku čo najviac oplatilo triediť a recyklovať. A v tomto boji nepoľavujeme," priblížil.       

Cieľom novely zákona o odpadoch bolo podľa šéfa rezortu zvýšiť triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov a znížiť množstvo odpadov ukladaných na skládky odpadov. Pripomenul, že prísnejšie pravidlá dostalo prevádzkovanie i uzatváranie skládok odpadov. Podľa MŽP došlo aj k zjednoteniu postupu štátnej správy vo veci riešenia zodpovednosti za nezákonné umiestnenie odpadu.      

 V novembri tohto roku ministerstvo spustilo aj práce na zavedení zálohovania PET fliaš a plechoviek. Práve tie podľa zeleného rezortu predstavujú "výraznú záťaž pre životné prostredie". MŽP tiež pripomenulo, že v súčasnosti je na ministerstve založená interná pracovná skupina. Jej hlavnou prioritou je zavedenie zálohovania. Šéf rezortu zdôraznil, že už začal rokovania s reťazcami a dotknutými výrobcami.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.02.2019
Vláda podporila rozvoj regionálnej kultúry v rámci okresu Revúca
Na utorkovom výjazdovom rokovaní vlády v Revúcej bola schválená finančná pomoc pre regionálne folklórne súbory a miestne pamätihodnosti. TASR o tom informovalo ministerstvo kultúry.
viac
16.02.2019
Obec zrekonštruuje habánsky mlyn
Obec Sobotište v okrese Senica získala finančné prostriedky z programu Interreg 5A SR – ČR na opravu habánskeho mlyna. V súčasnosti je rozbehnuté tretie kolo výberového konania na realizátora rekonštrukčných prác.
viac
16.02.2019
Prvá Stredná zdravotnícka škola na hornej Nitre bude sídliť v Prievidzi
Myšlienka zriadiť Strednú zdravotnícku školy v Prievidzi sa z plánov stáva realitou. Od prvého septembra 2019 bude oficiálne zaradená do siete slovenských stredných škôl.
viac
16.02.2019
Nový pavilón slonov v Národnej zoo Bojnice má už položený základný kameň
V bojnickej zoo dnes minister životného prostredia SR Lászlo Sólymos, minister financií Peter Kažimír, riaditeľ Národnej zoo Bojnice Milan Šovčík, ako aj zástupca zhotoviteľa stavby Combin Banská Štiavnica, s. r. o., poklepali základný kameň výstavby nového pavilónu slonov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %