Pondelok 10.12.2018
Dnes má meniny 
Radúz
7°C Bratislava
05.12.2018 07:50

Slováci vlani vyprodukovali viac ako dva milióny ton odpadu


Ilustračná snímka TASR


Slováci v minulom roku vyprodukovali viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Vytriediť sa im podarilo 623 000 ton, čo predstavuje takmer 30 percent.


Na skládkach bolo uložených 62 percent. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR preto vidí možnosť zlepšenia systému odpadového hospodárstva. TASR o tom informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.       

Minister životného prostredia László Sólymos poukázal na to, že MŽP zaviedlo povinnosť používania hnedých kontajnerov na bioodpad, spoplatnilo plastové tašky, ale aj presadilo nový zákon o poplatkoch za skládkovanie odpadov. "Odkedy som nastúpil na post ministra, robíme maximum v boji proti skládkam. Hľadáme a prijímame konkrétne opatrenia, aby sa odpad na Slovensku čo najviac oplatilo triediť a recyklovať. A v tomto boji nepoľavujeme," priblížil.       

Cieľom novely zákona o odpadoch bolo podľa šéfa rezortu zvýšiť triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov a znížiť množstvo odpadov ukladaných na skládky odpadov. Pripomenul, že prísnejšie pravidlá dostalo prevádzkovanie i uzatváranie skládok odpadov. Podľa MŽP došlo aj k zjednoteniu postupu štátnej správy vo veci riešenia zodpovednosti za nezákonné umiestnenie odpadu.      

 V novembri tohto roku ministerstvo spustilo aj práce na zavedení zálohovania PET fliaš a plechoviek. Práve tie podľa zeleného rezortu predstavujú "výraznú záťaž pre životné prostredie". MŽP tiež pripomenulo, že v súčasnosti je na ministerstve založená interná pracovná skupina. Jej hlavnou prioritou je zavedenie zálohovania. Šéf rezortu zdôraznil, že už začal rokovania s reťazcami a dotknutými výrobcami.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.12.2018
Adventný kalendár TSK
Aký bol rok 2018 v Trenčianskom samosprávnom kraji? Čo významné sa počas neho udialo? To sú otázky, na ktoré odpovie špeciálny adventný kalendár z dielne TSK.
viac
03.12.2018
Mestskí poslanci schválili rozpočet na rok 2019, bude prebytkový
Dolnokubínska samospráva bude v roku 2019 hospodáriť s prebytkovým rozpočtom v sume 88.700 eur. Celkové príjmy sú naplánované v objeme 16 916 371 eur, výdavky v rozsahu 16 827 671 eur. Rozpočet jednomyseľne schválili dolnokubínski mestskí poslanci na svojom poslednom rokovaní štvrtok (29. 11. 2018)
viac
03.12.2018
Povinnosť čistiť chodníky je problém, na taký objem prác nie je dodávateľ
Rozhodnutím štátu o povinnosti miest a obcí udržiavať v zime očistené aj chodníky, ktoré v minulosti udržiavali vlastníci priľahlých nehnuteľností, pribudla mestu Zvolen starosť o ďalších 80 kilometrov chodníkov. Spolu by tak mesto malo udržiavať až 120 kilometrov cestičiek pre peších.
viac
03.12.2018
Novozvolený primátor Peter Fiabáne sa ujal funkcie
Novozvolený primátor mesta Žilina Peter Fiabáne sa v pondelok ujal funkcie na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline. Sľub poslanca zároveň zložilo 29 z 31 poslancov, medzi nimi aj Igor Habánik (koalícia OĽaNO, SaS, OKS, NOVA), ktorý nahradil Fiabáneho.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %