Sobota 20.07.2019
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
10.09.2018 09:00

SOŠ technická v Košiciach bude mať aj žiakov s mentálnym postihnutím


Budova Strednej odbornej školy technickej (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach. Foto: TASR/František Iván


Stredná odborná škola (SOŠ) technická v Košiciach ako prvá stredná škola na Slovensku prijme žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia.


Projekt, ktorý rozbieha škola v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK), môže pomôcť pri znižovaní počtu dlhodobo nezamestnaných ľudí, najmä z marginalizovaných rómskych komunít. Informovala o tom v utorok hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.       

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR schválilo SOŠ technickej experimentálne overovanie začlenenia detí s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia - variant A, do riadnych učebných odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania. Ide o odbory, ako výroba konfekcie, spracúvanie dreva či stavebná výroba.       

"Ich vzdelávanie bude prebiehať vo forme dvojročného štúdia a na základe pripraveného a spracovaného školského vzdelávacieho programu, na konci ktorého dostanú vysvedčenie o záverečnej skúške. Sme presvedčení, že aj deti s hraničným či zníženým intelektom sú schopné prinášať veľmi dobré pracovné výsledky, keď získajú príležitosť a kvalitné vzdelanie," uviedol riaditeľ školy Ján Pituch.       

Dodal, že osobitne sledované budú najmä materiálno-technické a priestorové podmienky pre štúdium, vhodnosť zaradenia týchto žiakov do bežných tried aj kvalifikačné predpoklady pedagógov pre prácu s týmito deťmi. Experimentálne overovanie prebieha od 1. septembra 2018 do 30. júna 2021.       

Začleňovanie žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia do klasického vyučovacieho procesu je zdĺhavý a náročný proces. "Získajú však pracovné návyky, ktoré dokážu zvýšiť ich adaptabilitu na trhu práce. Stredná odborná škola technická má pozitívne skúsenosti s realizáciou výchovno-vzdelávacieho procesu v marginalizovaných rómskych komunitách, know-how aj energiu experimentálne overiť prijatie takýchto žiakov. Sme presvedčení, že toto je cesta, ktorou môžeme účinne bojovať s dlhodobou nezamestnanosťou, ktorá patrí k najväčším problémom nášho kraja," konštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.       

SOŠ technická na Kukučínovej 23 v Košiciach na svojich elokovaných pracoviskách zabezpečuje možnosť vzdelávania žiakov z marginalizovaných rómskych komunít v dvojročných učebných odboroch pre vykonávanie pomocných prác v stavebníctve, v drevospracujúcom a textilnom priemysle.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.09.2016
Trnava ako prvé mesto na Slovensku bude mať cyklovežu
Už o niekoľko mesiacov by pri trnavskej železničnej stanici mala vyrásť cykloveža. Bude slúžiť Trnavčanom, ktorí dochádzajú za prácou alebo štúdiom vlakom či autobusom a na stanicu sa vozia bicyklom. Informovalo o tom mesto na svojej webovej stránke.
viac
08.06.2018
Deň krivých zrkadiel
Druhú júnovú nedeľu sa v Sade Janka Kráľa priamo za nákupným centrom uskutoční podujatie s názvom Deň krivých zrkadiel. Ide o podujatie, ktoré má dlhoročnú tradíciu a zúčastňujú sa ho organizácie pracujúce s ľuďmi so zdravotným postihnutím. Podujatie je určené pre širokú verejnosť.
viac
15.09.2018
Výstava archívnych dokumentov priblíži dejiny Slovenska
Ministerstvo vnútra v rámci osláv 25. výročia vzniku Slovenskej republiky, 50. výročia obrodného procesu a 100. výročia vzniku Československej republiky pripravuje konferenciu NA CESTE K SLOVENSKEJ ŠTÁTNOSTI v dňoch 18. – 20. septembra v Historickej radnici mesta Košice.
viac
05.02.2019
Žiaci s ľahkým postihnutím v experimentálnom vzdelávaní na pol roka obstáli
Školákom na elokovanom pracovisku učilišťa na košickom Luníku IX odovzdal polročné vysvedčenia predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %