Pondelok 25.06.2018
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
21°C Bratislava
10.07.2017 02:08

Športový fenomén Pavol Erdziak v Galérii osobností športu


Pavol Erdziak


Pavol Erdziak patrí medzi športovcov srdcom aj dušou. Jeho životopis, vynaložené úsilie a dosiahnuté úspechy dokazujú, že vytrvalosť je najsilnejšou stránkou športovcov. Svoje o tom vedia Podtatranci, ktorí s ním spájajú mnohé tradičné športové podujatia nielen regionálneho významu.


Pavol Erdziak, rodený Štrban, bol pred niekoľkými dňa uvedený do Galérie osobností športu. „Paľo svoj život už od detstva zasvätil športu a Štrbe. Bol aktívny všestranný športovec.  V roku 1977 založil Malý štrbský maratón zo Štrby do Liptovskej Tepličky v dĺžke 31 km. Tento vytrvalostný cestný beh sa vďaka dôslednej príprave, dobrej organizácii a vhodne vytvoreným podmienkam stal obľúbeným športovým podujatím bežcov rôznych vekových kategórií.  Tento rok sa pobeží jubilejný 40. ročník. Paľo ho sám niekoľkokrát ako pretekár absolvoval. Venoval sa aj iným druhom športu – atletike, kulturistike a turistike. V športe podporoval a motivoval iných. Svedčia o tom aj mnohé podujatia, ktoré v minulosti zakladal a dnes sú značkou prestíže a patria do kalendára mnohých športovcov,“ hovorí starosta Štrby Michal Sýkora. Pavol Erdziak napríklad založil krúžky a turnaje vo volejbale, nohejbale, stolnom tenise a šachu. Začal organizovať atletický viacboj, odznak zdatnosti, karneval na snehu, nočnú lyžovačku, športovo-branný deň, cyklotúry a okrem výstupov na Rysy, Kriváň a Kráľovu hoľu rôzne turistické pochody. Po neoznačenej trase viedol 4. septembra 1977 prvý výstup na Štrbský štít.  Bol pri začiatkoch Večerného behu oslobodenia a Behu víťazstva v Štrbe. V školskej telocvični viedol telovýchovný krúžok a organizoval účasť mladých ľudí na rôznych športových podujatiach. Raritou bola jeho účasť na kurze džezgymnastiky v Plzni v roku 1978, kde zo šiestich Štrbanov boli traja chlapci, jediní z približne 40 účastníkov z celého Československa. 

„Prehľad jeho športovej zanietenosti znásobuje aj účasť na Bielej stope SNP, ktorú absolvoval každoročne od jej druhého ročníka. Ako prvý občan Štrby sa v roku 1974 zúčastnil na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach a na mapu športových podujatí uviedol Malý štrbský maratón. To všetko dokazuje, že je športovým fenoménom, a preto je pre Štrbu cťou mať takúto inšpiratívnu osobnosť v Galérii osobností športu,“ konštatuje starosta Michal Sýkora.  Zaradil sa tak medzi také osobnosti športu, akými boli Anna Pasiarová, Július Lupták, Dušan Pitoňák, Ján Klimko, Viera Klimková a ďalší.

(red)

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
ŽSK vybuduje v Spojenej škole na Rosinskej ceste športové centrum
Moderné a komplexné centrum, ktoré poskytne študentom aj obyvateľom Žiliny priestor pre športové vyžitie, chce Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) vybudovať v Spojenej škole na Rosinskej ceste v Žiline.
viac
10.10.2016
Počet cyklistov neustále rastie, vyplýva to i z údajov cyklosčítačov
Bratislava sa naďalej stáva čoraz atraktívnejšou nielen pre turistov, ale aj pre cyklistov. Tých v hlavnom meste pribúda predovšetkým v letných mesiacoch, prekvapujúcim však bol aj tohtoročný september.
viac
04.01.2017
Výzva na podporu športu a mládeže stále otvorená
Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy  na podporu športu a mládeže pre rok 2017, je stále otvorená. Žiadatelia si tak ešte stále môžu podať žiadosť a prihlásiť sa o dotáciu do 11. januára 2017.
viac
12.01.2018
Ocenia osobnosti a produkty cestovného ruchu Prešovského kraja 2017
Ocenenia za prínos v rozličných oblastiach cestovného ruchu v Prešovskom kraji budú udelené štyrom osobnostiam. Odborná porota tiež vybrala tri NAJ produkty roku 2017, ktoré prispeli k rastu návštevnosti a propagácii kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.46 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %