Pondelok 25.06.2018
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
21°C Bratislava
16.06.2017 11:06

Svetový deň utečencov si Bratislava opäť pripomenie Dáždnikovým pochodom


Plagát podujatia.


Od roku 2000 je 20. jún Svetovým dňom utečencov (World Refugee Day), ktorý nám pripomína, že každý 113. človek na svete bol donútený utiecť zo svojho domova kvôli vojne alebo prenasledovaniu.


Už 17 rokov si tak vždy v júni po celom svete ľudia pripomínajú odvahu a silu všetkých utečencov. Najrôznejšie podujatia sa konajú vo viac ako 100 krajinách. Generálny tajomník OSN António Guterres na túto tému povedal: “Stretol som mnohých, ktorí stratili tak veľa. Ale nikdy nestrácajú sny pre svoje deti alebo túžbu zlepšiť náš svet. A žiadajú za to tak málo – len našu podporu v časoch ich veľkého strádania.”

Rovnako aj na Slovensku si pripomenieme tento špeciálny deň. Slovenská humanitná rada, Nadácia Milana Šimečku a Aliancia Stará Tržnica v spolupráci s mnohými ďalšími organizáciami a iniciatívami už tradične pripravili Nedeľnú Parádu, ktorá sa bude konať 18. júna 2017 od 13. do 18. hodiny v Starej tržnici. Súčasťou podujatia bude aj Dáždnikový pochod ulicami Starého mesta, ktorý sa v Bratislave uskutoční už po šiesty raz. Podobné pochody sa organizujú v mnohých mestách Európy od roku 2010.

Návštevníkov čaká v Starej tržnici bohatý kultúrny a sprievodný program pre deti i dospelých. Na pódiu v Starej tržnici sa predstavia Funny Fellows s detským pásmom Ako Tóno hľadal tóny, ako aj afgánsky hudobník Alim Maihan, či bollywoodske tance. Stano Počaji si tentoraz na už svoj tradičný koncert pozval hudobníkov Alberta Herreru (Kuba), Eddyho Portellu (Peru) a Slováka
 s netradičným menom Sirka Nit Anil. Utečencov prídu podporiť aj muzikanti z Korben Dallas.

Počas celého dňa budete môcť ochutnávať jedlá z celého sveta, ktoré tento raz pripravia Nargis, Sára a Azim. Svoju prácu predstavia mnohé mimovládne organizácie a iniciatívy na podporu utečencov a pozrieť si budete môcť aj niekoľko výstav a videoukážok. Deti i dospelí si budú môcť pomaľovať svoj vlastný dáždnik, s ktorým vyrazia na Dáždnikový pochod o 16. hodine.

Nedeľnú Parádu a Dádžnikový pochod pri príležitosti Svetového dňa utečencov finančne podporili Úrad vlády SR, Bratislavský samosprávny kraj, Mesto Bratislava, Fond pre azyl, migráciu a integráciu (Európska komisia) a UNHCR.

 

Autor: (Laco ORAVEC, Nadácia Milana Šimečku)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.07.2016
V Bratislave dnes odštartovali verejné podujatia bohaté na inovácie
V súvislosti s blížiacim sa 7. európskym samitom regiónov a miest 8. – 9. júla v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ, si hlavné mesto pre svojich občanov aj návštevníkov pripravilo bohatý kultúrno-spoločenský program v Starej tržnici pod názvom Bratislava uvádza POHYB. INOVÁCIE. SPOJENIA..
viac
10.01.2017
Výstava Poľovníctvo a Oddych s bohatým programom
Koniec januára bude v bratislavskej Inchebe patriť výstave Poľovníctvo a Oddych, ktorá od 26. do 29. 1. 2017 určite zaujme nielen profesionálnych poľovníkov, ale aj poľovníckych nadšencov a všetkých, ktorí radi trávia svoj voľný čas v prírode.
viac
21.03.2017
Pozvánka na festival Hory a mesto 2017
Spoločnosť ASEKOL SK je už po piatykrát partnerom festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa v Bratislavskom Auparku uskutoční od 22. do 26. marca 2017.
viac
03.04.2017
Týždeň slovenského filmu
Týždeň slovenského filmu prinesie bratislavským divákom kolekciu minuloročných domácich titulov pohromade na jednom mieste a umožní dohnať resty, ktoré sa filmovým fanúšikom mohli vlani nazbierať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.46 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %