Piatok 26.04.2019
Dnes má meniny 
Jaroslava
°C
18.10.2018 10:03

Tri najmenej rozvinuté kraje spolupracujú na spoločných projektoch


Zľava župani: Ján Lunter - BBSK, Milan Majerský - PSK a Rastislav Trnka - KSK.


Prešovský, Košický a Banskobystrický samosprávny kraj spolupracujú pri realizácii opatrení a akčných plánov najmenej rozvinutých okresov.


Priority v rozvoji sociálnej ekonomiky, poľnohospodárstve, doprave, cestovnom ruchu dnes na pôde PSK definovali po rokovaní svojich pracovných tímov župani troch najmenej rozvinutých krajov. Za PSK Milan Majerský, za BBSK Ján Lunter a KSK Rastislav Trnka.

Šéfovia krajov sa chcú angažovať vo viacerých oblastiach, ktoré majú priniesť odstránenie bariér a znižovanie regionálnych rozdielov.

Medzi prvé témy, ktoré pracovné tímy prerokovali na stretnutí v Prešove, patrili východiská a príležitosti pre rozvoj sociálnej ekonomiky a možné zriaďovanie sociálnych podnikov na regionálnej a lokálnej úrovni. Príkladom v tejto agende môžu byť práve dve obce z Prešovského samosprávneho kraja – Spišský Hrhov a Raslavice. Ďalšou prediskutovanou oblasťou bol rozvoj vidieka a poľnohospodárstva, kde krajské samosprávy vidia priestor pre zmeny v dotačnom systéme štátu i európskej politiky. Predstavené boli i úspešné aktivity krajov, medzi inými Projekt vytvorenia modelovej farmy na pestovanie biozeleniny na území Košického kraja či kreovanie regionálnej značky ako príležitosti pre vidiecke regióny.

Zástupcovia krajov sa venovali aj doprave, najmä harmonizácii cestovných poriadkov, investičnému deficitu ciest II. a III. triedy či  smart riešeniam. Osobitnou témou bol aj cestovný ruch, najmä legislatívne zmeny, spolupráca s oblastnými organizáciami či koordinácia spoločnej propagácie cyklotrás.

Témy spolupráce Najmenej rozvinutých krajov vychádzajú z jednotlivých priorít a opatrení existujúcich Akčných plánov jednotlivých najmenej rozvinutých okresov (NRO) vo všetkých troch krajoch a schválených Vládou SR.

Pre každú tému spolupráce je vytvorený pracovný odborný tím, ktorý sa danou témou zaoberá, analyzuje existujúce problémy a navrhuje riešenia pre aktualizáciu regionálnych politík, prípadne aj legislatívne návrhy pre regionálnu, slovenskú a európsku úroveň. Stretnutia pracovných tímov sa budú konať pravidelne k nosným dvom až trom témam každé dva mesiace.

Platforma iniciatívy Najmenej rozvinutých krajov je založená na Memorande o spolupráci troch krajovpre podporu najmenej rozvinutých okresov (NRO), ktoré bolo podpísané 13. marca 2018 v Košiciach. Predstavitelia najmenej rozvinutých krajov vyjadrili svoju vôľu a pripravenosť angažovať sa, obhajovať a podporovať znižovanie regionálnych rozdielov.

Autor: Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.01.2018
Trenčiansky hrad prilákal vlani viac ako 120 000 návštevníkov
Počas roka 2017 to na Trenčianskom hrade žilo. Návštevníci mali okrem zaujímavých podujatí možnosť nahliadnuť do zrekonštruovaných priestorov Matúšovej veže, či po desaťročí skontrolovať presnosť hodín na Matejovej veži.
viac
07.05.2018
Projektové zámery, ktoré majú napomôcť ekonomickému prerodu hornej Nitry
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) spustil v druhej polovici marca zber projektových zámerov na transformáciu regiónu hornej Nitry formou dotazníka na všetkých úrovniach. Termín, do ktorého bolo potrebné zámery na župu predložiť, bol 30. apríl 2018.
viac
19.11.2018
Deti zo znevýhodneného prostredia dostanú šancu na lepšiu budúcnosť
Samospráva Fiľakova požiadala o regionálny príspevok vo výške 100-tisíc eur z Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec. Tie chce investovať do spustenia inkluzívneho vzdelávania v Základnej škole Lajosa Mocsáryho, v ktorej 96 percent žiakov pochádza z marginalizovaných komunít.
viac
17.01.2019
Poznáme ocenené osobnosti a produkty cestovného ruchu Prešovského kraja 2018
Za rozvoj CR v samospráve bude ocenený Štefan Bieľak. Ocenenia za prínos v rozličných oblastiach cestovného ruchu v Prešovskom kraji budú udelené piatim osobnostiam. Za celoživotný prínos budú ocenení Zuzana Šedivá in memoriam a Ján Gondek.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.59 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.73 %