Štvrtok 26.04.2018
Dnes má meniny 
Jaroslava
11.3°C Bratislava
10.07.2017 02:33

TSK ako prvý zo žúp stavia špecializované zariadenie pre autistov


Ilustračná koláž.


Centrum bude prvým špecializovaným zariadením svojho druhu v kraji a jedným z mála na Slovensku. Takmer 4 mesiace pred jeho plánovaným skolaudovaním dopyt po službách, ktoré bude poskytovať, prevyšuje jeho stanovenú kapacitu.


Zámer postaviť na území Trenčianskeho samosprávneho kraja špecializované zariadenie pre ľudí trpiacich autizmom vzišiel z veľkého dopytu po tomto type služby. „Keďže existuje vysoký dopyt po pobytovej, ale aj ambulantnej forme sociálnych služieb pre uvedenú cieľovú skupinu a TSK nemá dosiaľ špecializované zariadenie určené pre tento druh postihnutia, začatím poskytovania sociálnej služby rozširujeme spektrum sociálnych služieb poskytovaných v zariadeniach sociálnych služieb v našej zriaďovateľskej pôsobnosti a reagujeme tak na potreby obyvateľov kraja,“ vysvetlila Elena Nekorancová z oddelenia sociálnej pomoci Úradu TSK.

Podľa pôvodných plánov TSK malo byť centrum postavené už v roku 2015 v obci Horné Srnie v rámci existujúceho Centra sociálnych služieb Lipovec. Obyvatelia obce však s týmto zámerom petíciou vyjadrili nesúhlas, ktorý vedenie TSK akceptovalo a centrum sa rozhodlo presunúť do krajského mesta. Ako vhodné priestory na tento účel stavby sa ukázal areál zariadenia CSS - DEMY. „Najskôr malo byť zariadenie postavené v inej časti areálu CSS - DEMY. Avšak pre nepochopenie susedov sa stavba a inžinierske siete museli presunúť, čo si vyžiadalo aj zvýšenie finančných prostriedkov na dobudovanie tohto centra,“ hovorí predseda TSK o problémoch, ktoré bránili začiatku prác na autistickom centre.

Stavebný ruch pri CSS - DEMY sa však napokon začal v druhej polovici minulého roku. Približne po 10 mesiacoch prác navštívil počas kontrolného dňa stavbu centra pre ľudí s autizmom župan Jaroslav Baška. „Stavba pokračuje naozaj vo veľmi vysokom tempe. Verím, že v septembri – októbri sa odovzdá, skolauduje a bude ju môcť využívať ľudia, ktorí to potrebujú,“ doplnil župan. Zároveň informoval, že výška investície sa bude pohybovať na úrovni 1,6 mil. eur s DPH. Napriek všetkým peripetiám a prekládkam stavby je táto suma nižšia asi o 200-tisíc eur oproti prvotnému projektu z roku 2008. Stavbu zariadenia kompletne zo svojho rozpočtu hradí TSK. Na budove teraz dokončujú zatepľovanie obvodového plášťa a vnútorné omietky.

Sociálna služba v novom autistickom centre sa bude poskytovať postihnutým deťom po skončení povinnej školskej dochádzky pobytovou aj ambulantnou formou. „Žiadostí už dnes evidujeme o päť viac, než bude kapacita zariadenia. Myslím si, že táto nová sociálna služba našla odozvu, keďže sme reflektovali na požiadavky ľudí a rodičov detí s touto diagnózou,“ poznamenal predseda TSK. „Kapacita zariadenia je stanovená na 30 ľudí s tým, že budeme mať 27 lôžok. To znamená, že na pobytovú sociálnu službu, či už na týždenný alebo aj celoročný pobyt, budeme môcť prijať 27 nových klientov, 3 miesta sú vyhradené na ambulantnú, čiže dennú formu služby. Pokiaľ ide o počet zamestnancov, predpokladáme ich zvýšenie minimálne o 20 ľudí,“ dodal riaditeľ CSS - DEMY Tibor Gavenda.

Obecné noviny č. 25-26/2017

Autor: (vr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.07.2017
TSK ako prvý zo žúp stavia špecializované zariadenie pre autistov
Centrum bude prvým špecializovaným zariadením svojho druhu v kraji a jedným z mála na Slovensku. Takmer 4 mesiace pred jeho plánovaným skolaudovaním dopyt po službách, ktoré bude poskytovať, prevyšuje jeho stanovenú kapacitu.
viac
27.10.2017
Mobilná aplikácia vám pomôže rýchlo vyhľadať zdravotnú pomoc
Aplikácia otvorenalekaren.sk pomáha verejnosti v núdzi vyhľadať najbližšiu otvorenú lekáreň, lekársku službu prvej pomoci či nemocnicu. Zahlasujte za ňu v celoslovenskej súťaži.
viac
03.12.2017
Kúpou obrazu podporíte hendikepovaných ľudí a ľudí v tiesni
Mesto Žilina v spolupráci s Aukčnou spoločnosťou Darte pripravilo výnimočnú Vianočnú benefičnú aukciu výtvarného umenia s výťažkom pre ťažko skúšané mamičky a deti žijúce v žilinskom zariadení LÚČ. Aukcia sa uskutoční pod patronátom primátora mesta Žilina Igora Chomu.
viac
29.03.2018
Centrum právnej pomoci v Brezne pomohlo už viac ako dvom tisíckam ľudí
Záujem o právne poradenstvo konzultačného pracoviska Centra právnej pomoci v Brezne je obrovský. Najčastejšie problémy, ktoré odborníci s klientmi riešia, sa týkajú predovšetkým rodinného práva, ochrany spotrebiteľa, exekúcií či osobného bankrotu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.03 %