Streda 17.07.2019
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
26.06.2019 09:25

V Karlovej Vsi menia od septembra poplatky v škôlkach a školách


Ilustračná snímka, zdroj: Karlova Ves


V Karlovej Vsi sa od septembra budú zvyšovať príspevky za dieťa v materskej škole či školskom klube detí. Poplatky sa zmenia aj v stravovaní, s uplatnením štátnej dotácie na obedy by však mali rodičia detí na základných školách i v poslednom ročníku škôlky zaplatiť od septembra menej ako doteraz.


Novelizáciu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) v utorok schválili karloveskí poslanci.       

V dôvodovej správe samospráva zvýraznila, že výška poplatkov zákonných zástupcov dieťaťa za čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach sa nemenili od roku 2015. "Odvtedy zásadne vzrástli ceny surovín a energií na prípravu jedál a rovnako aj objem mzdových prostriedkov v dôsledku prijatých legislatívnych zmien,“ upozornila mestská časť.       

Podľa schváleného návrhu zaplatia rodičia v Karlovej Vsi od nového školského roku 30-eurový poplatok za škôlku (bez poplatku za stravu), doteraz bola výška poplatku 19,80 eura. Mení sa i výška poplatku za školský klub detí (ŠKD) z 15,50 na 20 eur.       

Zmeny sa týkajú aj poplatkov za stravovanie – jednak tzv. režijného poplatku, ktorý bol doteraz vo výške 0,10 eura za stravnú jednotku, od septembra to bude 0,50 eura za jednu stravnú jednotku v  MŠ, resp. 0,75 eura za odobratú stravnú jednotku v prípade ZŠ. Zmeny sa týkajú aj „stravného“, teda poplatku za nákup potravín. Menia sa totiž finančné pásma, stanovené rezortom školstva s ohľadom na vek stravníkov. Po novom tak napríklad za žiaka na 1. stupni ZŠ bude poplatok 1,21 eura namiesto doterajších 1,09 eura za jednu stravnú jednotku. Výraznejšie narastá poplatok v MŠ (z 1,27 na 1,54 eura), kde však stravnú jednotku tvorí desiata, obed i olovrant (v ZŠ len obed).       

Pri porovnaní poplatkov a zohľadnení štátnej dotácie na obedy, by sa výrazné zvýšenie malo dotknúť celkových poplatkov za škôlku, z terajších 47,20 eura (prepočítané na 20 pracovných dní) na 70,80 eura. V poslednom roku škôlky (poplatok za škôlku sa neplatí, naopak platí dotácia štátu na obedy) sa však celkový poplatok zníži o viac než desať eur z 27,40 eura na 16,80 eura.       

Na základných školách má po zmene poplatku za stravné a režijné na stravu i zohľadnení dotácie na obedy klesnúť poplatok za mesačné stravovanie pri 20 pracovných dňoch o viac ako osem eur (8,60 – I. stupeň ZŠ, 8,20 eura – II. stupeň ZŠ).       

V súhrnom vyjadrení bude rodič za žiaka na I. stupni ZŠ, navštevujúceho ŠKD a stravujúceho sa v jedálni platiť mesačne o štyri eurá menej (pri 20 pracovných dňoch).       

Nárast financií pre školské zariadenia z vyšších rodičovských poplatkov by malo ísť nielen na pokrytie zvýšených prevádzkových nákladov, ale v súvislosti s predpokladaným nárastom stravníkov v jedálňach ZŠ aj na potrebné personálne posilnenie i doplnenie materiálno-technologického vybavenia.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2016
Lesné škôlky v Česku takmer zničil sporný zákon
Veľkou témou diskusií o lesných škôlkach sú hygienické normy. České lesné materské školy (LMŠ) ich vzhľadom na svoju koncepciu nespĺňajú. Zákon hovorí, že v priestoroch materskej školy by mala byť 1 toaleta a 1 umývadlo na 5 detí.
viac
28.04.2016
Materské školy verzus škôlky bez strechy– v Nemecku je 1200 lesných škôlok
Ukazuje sa, že u nemeckých rodičov je tento typ predškolského zariadenia čoraz viac v kurze. Nemci ich zriaďujú v dvoch základných formách – ako triedu v bežnej materskej škole alebo ako samostatné zariadenie.
viac
27.07.2016
Základná škola Veternicová k 31. augustu definitívne končí
Základná škola na bratislavských Dlhých Dieloch nový školský rok neotvorí. Ministerstvo školstva potvrdilo rozhodnutie Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Karlova Ves vyradiť ZŠ zo siete škôl.
viac
26.06.2019
Takmer pol milióna eur z prebytku za rok 2018 dá Karlova Ves do škôl
Bratislavská Karlova Ves dosiahla v roku 2018 príjmy vo výške 14 559 979 eur, výdavky mala vo výške 13 340 600 eur. Po odrátaní nevyčerpaných prostriedkov skončilo hospodárenie mestskej časti v minulom roku s prebytkom vo výške 784 240 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %