Pondelok 23.09.2019
Dnes má meniny 
Zdenka
°C
24.05.2018 09:05

V Šali sa zišli detskí divadelníci z celého Slovenska


Pútače pred Mestským kultúrnym strediskom v Šali


Detské divadelné súbory z celého Slovenska sa v stredu zišli v Šali na 74. ročníku celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka. Celkovo 15 súborov, ktoré postúpili cez regionálne kolá, tu bude do 27. mája súťažiť so svojimi najúspešnejšími inscenáciami.


Okrem účinkovania na súťaži sa budú mladí divadelníci zapájať do rôznych aktivít. Pri otvorení a závere podujatia deti naživo zahrajú festivalovú zvučku. Okrem toho budú moderovať celý priebeh súťaže a prehliadky. „Každý deň popoludní sa budú stretávať žiaci zo základných škôl v Šali v rámci Fóra Zlatej priadky, v ktorom vytvoria porotu a navrhnú Cenu detskej poroty," uviedol Roman Hatala z Mestského kultúrneho strediska v Šali.       

V rámci podujatia bude vychádzať aj Festivalový denník Zlatej priadky Listy detskej Tálie, ktorý bude každý deň zverejňovať postrehy a hodnotenia nielen odbornej poroty, ale aj detí z Fóra Zlatej priadky a návštevníkov prehliadky. Pre vedúcich a režisérov súborov, seminaristov a lektorov sú určené každodenné rozborové a hodnotiace semináre s odbornou porotou i divadelný workshop.       

Celkovo sa do výberu v krajských kolách zapojilo do súťaže od 14. marca do 21. apríla 69 súborov, v ktorých účinkovalo približne 1000 detí. Ich vystúpenia sledovalo viac ako 3000 divákov a tvorivú činnosť hodnotilo 25 odborných porotcov. „Na ôsmich regionálnych prehliadkach sa stretli súbory, v ktorých sa divadlo hrané deťmi už roky realizuje na špičkovej úrovni, spolu s tými, ktoré iba začínajú. Niektoré súbory sa prezentovali autorskými inscenáciami, objavili sa aj tradičné rozprávkové motívy i adaptácie literárnych či filmových predlôh," uviedla Alexandra Štefková z Národného osvetového centra.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.04.2016
Moja dedina, ako ju vidím ja... - 2016
Spolok pre obnovu dediny vyhlasuje 2. ročník súťaže v kreslení a maľovaní detí, ktoré žijú v krásnych dedinkách na Slovensku s ústrednou témou: „Moja dedina, ako ju vidím ja...“ 2016
viac
21.05.2016
Súťaž Komunita priateľská deťom a mladým ľuďom má prvých víťazov
Súčasťou galaprogramu v závere prvého dňa 27. snemu Združenia miest a obcí Slovenska bolo aj vyhlásenie víťazov súťaže Komunita priateľská deťom a mladým ľuďom. Ocenenie sa udelilo po prvýkrát, a to za rok 2015.
viac
21.10.2016
Obyvatelia Šale môžu hlasovať za Tvorivý čin roka
Obyvatelia Šale sa môžu zapojiť do pravidelnej ankety Tvorivý čin roka, ktorú vyhlasuje Komisia kultúry a cestovného ruchu pri mestskom zastupiteľstve.
viac
16.02.2018
Mesto vyhlásilo detskú výtvarnú súťaž, chce ňou budovať vzťah k regiónu
Levická radnica vyhlásila prvý ročník detskej výtvarnej súťaže s názvom Keď prídeš k nám. Jej cieľom je zamerať pozornosť detí na Levice a vybrať tie najzaujímavejšie miesta, s ktorými by rady oboznámili návštevníkov mesta prostredníctvom svojej výtvarnej práce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %