Utorok 19.02.2019
Dnes má meniny 
Vlasta
7°C Bratislava
27.07.2016 11:56

Základná škola Veternicová k 31. augustu definitívne končí


ZŠ Veternicová


Základná škola na bratislavských Dlhých Dieloch nový školský rok neotvorí. Ministerstvo školstva potvrdilo rozhodnutie Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Karlova Ves vyradiť ZŠ zo siete škôl.


Dôvodom je neustále klesajúci počet žiakov. Hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes oznámil, že rezort vo svojom rozhodnutí uznal dôvody zámeru mestskej časti. "Zriaďovateľ takisto preukázateľne a dostatočne zabezpečil výchovu, vzdelávanie a stravovanie žiakov po zrušení školy," citoval Heldes odôvodnenie MŠVVaŠ.

      Hovorca informoval, že povinná školská dochádzka pre doterajších žiakov ZŠ Veternicová bude od 1. septembra zabezpečená na ZŠ A. Dubčeka na Majerníkovej 62 a na ZŠ Karloveská 61. "Prvá je od Veternicovej vzdialená 700 metrov, druhá spomínaná škola sa nachádza vo vzdialenosti necelých troch kilometrov," doplnil Heldes.

      Rodičia detí, ktoré navštevovali ZŠ Veternicová, nemusia prihlásiť svoje dieťa do novej školy osobne. Stačí, ak do 31. júla vyplnia žiadosť o prijatie prostredníctvom webstránok ZŠ A. Dubčeka alebo ZŠ Karloveská 61. "Uvedené školy prichýlia všetkých žiakov zo ZŠ Veternicová a začiatkom augusta pripravia rozvrhy pre bezproblémový začiatok nového školského roka," informoval Heldes.

      Návrh vyradiť ŽS Veternicová zo siete škôl a školských zariadení k 31. augustu schválili poslanci Karlovej Vsi vo februári. Dôvodom návrhu zo strany mestskej časti bol kontinuálny pokles počtu žiakov školy a potreba dodatočných nákladov na prevádzku zariadenia vzhľadom na znižujúci sa príjem z normatívu. Kým v školskom roku 2008/2009 navštevovalo školu 338 detí, v školskom roku 2015/2016 to bolo iba 188 detí.

      Karloveskí miestni poslanci následne v júni rozhodli nevyhovieť petícii proti zrušeniu školy, ktorá bola mestskej časti doručená ešte v marci. Svojím podpisom ju podporilo vyše 3000 ľudí.

      So zrušením školy nesúhlasil okrem signatárov petície ani primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Vo svojom stanovisku argumentoval nárokmi na kapacity základných škôl, ktoré si v blízkej budúcnosti vyžiada súčasný počet detí v materských školách. Nesrovnalovi sa nezdal ani ekonomický argument mestskej časti. Poukázal pritom aj na to, že po zvýšení príjmu z dane z nehnuteľností v hlavnom meste získa Karlova Ves ročne viac ako 200-tisíc eur. "Aj to sú financie, z ktorých časť by mohla byť využitá na zachovanie školy," podotkol primátor.

      Na Veternicovej však ani po zrušení ZŠ školský ruch úplne neutíchne. Karloveskí poslanci v júni totiž rozhodli, že mestská časť od polovice augusta prenajme na päť rokov štyri učebne s kabinetom, toaletami a prístupovými chodbami karloveskej Spojenej škole sv. Františka z Assisi za jedno euro na rok. Cirkevná škola bude musieť uhrádzať aj pomernú časť nákladov spojených s prevádzkou budovy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Karlova Ves nesúhlasí s vytypovanými lokalitami pre náhradné byty
Bratislavská Karlova Ves nesúhlasí s vytypovanými lokalitami v mestskej časti, kde by sa mohli postaviť náhradné nájomné byty. Podľa karloveskej starostky Dany Čahojovej ide o lokality na Nábělkovej, Hlaváčikovej ulici a na ulici J. Stanislava.
viac
10.03.2018
V Karlovej Vsi sa dajú opäť adoptovať kvetináče
V bratislavskej Karlovej Vsi sa opäť dajú adoptovať kvetináče. Tie by tak ani tento rok nemali zostať opustené, ale mali by ožiť pestrofarebnými kvetmi. Rozdielom oproti vlaňajška však bude, že sa nebudú vysádzať letničky, ale trvalky.
viac
15.05.2018
Týždeň dopravnej výchovy v Malackách
Mesto Malacky pripravilo v rámci prevencie týždeň dopravnej výchovy pre štvrté ročníky základných škôl. V areáli ZŠ Záhorácka bude je dňoch od 14. do 18. mája rozložené mobilné dopravné ihrisko, ktoré postupne navštívia všetci malackí štvrtáci.
viac
01.02.2019
Trieda budúcnosti v Michalovciach
V roku 2018 sa Základnej škole P. Horova Michalovce podarilo vybudovať prvú slovenskú Triedu budúcnosti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %