Sobota 21.04.2018
Dnes má meniny 
Ervín
10.9°C Bratislava
17.04.2017 10:00

Za letné terasy na pešej zóne zaplatia podnikatelia kultúrnym podujatím


Ilustračná snímka.


Majitelia a prevádzkovatelia reštauračných zariadení v Nitre nebudú musieť platiť mestu prenájom za letné terasy pri svojich prevádzkach. Mestskí poslanci na svojom aprílovom rokovaní rozhodli, že verejný priestor pod terasami nebude magistrát prenajímať, ale požičiavať.


Podľa viacerých poslancov sú letné terasy súčasťou mestského života a lákajú ľudí do centra mesta. „Chceme posilniť návštevnosť pešej zóny, preto plochu pod terasami dávame do výpožičky a za prenájom si nič neúčtujeme, aj keď tu bol aj variant, podľa ktorého by mesto z letných terás malo mať príjem a poplatky by sme mali vyberať,“ uviedol nitriansky primátor Jozef Dvonč.       

Mestské zastupiteľstvo sa nakoniec rozhodlo pomôcť podnikateľom, ktorí vďaka letným terasám, dokážu prilákať na nitriansku pešiu zónu viac návštevníkov. Magistrát im však uloží zmluvnú povinnosť, zorganizovať počas turistickej sezóny verejné kultúrne podujatie. „Môžu sa striedať, alebo pripraviť koncert či inú akciu aj spoločne. Neočakávame žiadne veľké podujatia, pokojne to môže byť záležitosť za 100 eur. Ide nám o to, aby sa v lete zaplnila pešia zóna nielen pre letné terasy, ale aj vďaka kultúrnym podujatiam, ktoré sa tu takto zorganizujú,“ vysvetlil Dvonč.       

V súvislosti s bezplatnou výpožičkou priestoru pod letnými terasami sa však v Nitre ozývajú hlasy o nerovnom prístupe a diskriminácii podnikateľov, ktorí majú reštaurácie mimo pešej zóny. „Prevádzkovatelia letných terás v centre mesta boli zvýhodnení oproti ostatným podnikateľom, ktorí za prenájom terás musia platiť,“ hovorí niekdajší organizátor kultúrnych podujatí na nitrianskej pešej zóne Daniel Balko.       

Podľa jeho slov by bolo spravodlivejšie, keby magistrát od podnikateľov na pešej zóne žiadal úhradu za prenájom letnej terasy. „Tento poplatok by však mohli vymeniť za zorganizovanie kultúrneho podujatia, nie však jedného, ale v intenzite jedno podujatie za každý celý mesiac používania terasy. V prípade akceptovania tohto návrhu, by to pri nezmenenom počte terás znamenalo pripraviť počas leta približne 30 podujatí v organizačnom zabezpečení samotných prevádzkovateľov. Toľko podujatí sa počas leta na pešej zóne ešte nikdy neuskutočnilo,“ dodal Balko. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2016
Kultúrne leto v Poprade bude trvať 88 dní
Kultúrne leto v Poprade bude aj tento rok bohaté, vystúpi na ňom 1000 účinkujúcich. Začína sa vo štvrtok 9. júna a potrvá do 4. septembra.
viac
25.01.2017
Nitrianske fašiangy ponúknu jarmok, dobré jedlo a kultúrny program
Fašiangový jarmok a bohatý kultúrny program budú aj tohto roku súčasťou Nitrianskych fašiangov, ktoré sa uskutočnia na Svätoplukovom námestí v sobotu 25. februára. Už o 10. hodine začne Fašiangový jarmok. Svoje výrobky tu budú prezentovať a predávať ľudovo-umeleckí remeselníci z celého Slovenska.
viac
13.04.2017
Otváracia slávnosť na hrade
Na Nitrianskom hrade sa 21. apríla uskutoční otváracia slávnosť. Tá sa koná pri príležitosti ukončenia riešenia projektu s názvom „Zlepšenie turistickej infraštruktúry sprístupnenia národnej kultúrnej pamiatky – Nitra hrad – vrátane jeho častí“.
viac
04.09.2017
Radvanský jarmok v znamení významného jubilea a návratu k tradíciám
Už cez nasledujúci víkend sa Banskobystričania i návštevníci dočkajú jedného z najočakávanejších a najnavštevovanejších podujatí Banskobystrického kultúrneho leta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.10 %