Pondelok 17.06.2019
Dnes má meniny 
Adolf
°C
11.10.2018 10:05

ZMOS odmieta preberať zodpovednosť za opatrenia v rámci školských obedov


Ilustračná snímka, zdroj: zsstaratura.sk


Združenie miest a obcí Slovenska na 19.rokovaní Rady ZMOS, ktoré sa konalo 9. a 10. októbra 2018, prijalo zásadné stanovisko k realizácii opatrení týkajúcich sa „bezplatných školských obedov“.


Združenie miest a obcí Slovenska odmieta, aby mestá a obce, ako zriaďovatelia zariadení školského stravovania, preberali zodpovednosť za realizovanie opatrenia „bezplatné školské obedy”. Toto opatrenie predpokladá v podstate okamžite zvýšenie počtu obedov o približne 120-tisíc obedov denne, pričom už dnes vieme, že mestá a obce nemajú na takýto nárast vytvorené personálne a ani technické kapacity. Na uskutočnenie tohto opatrenia mestá a obce nedostanú žiadne zvýšené finančné prostriedky oproti súčasnému stavu. ZMOS upozorňuje, že navrhovaná legislatívna zmena vytvára priestor na jednej strane k možnému plytvaniu s potravinami a na strane druhej k vytvoreniu aj takej situácie, že zákonní zástupcovia detí a žiakov nebudú platiť za obedy menej, lebo samospráva si bude musieť zvýšené náklady prenášať do režijných nákladov, ktoré sú tiež súčasťou poplatkov za obedy. Ceny za odobrané obedy majú byť znížené o výšku dotácie na jeden obed v sume 1,20 €. O pridelenie dotácie musia mestá a obce požiadať v súlade so zákonom č. 544/2010 o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, pričom sa môže stať, že dotácia mestu alebo obci, z rôznych dôvodov, nebude poskytnutá.

Ako riešenie ZMOS navrhuje, aby sa návrh uskutočňoval postupne a za podmienky garancie, že náklady miest a obcí spojené s projektom „bezplatné školské obedy” budú uhradené z prostriedkov štátneho rozpočtu.

Autor: (zmos)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.04.2017
ZMOS odmieta skreslené videnie problematiky odpadov
Koncom marca prezentovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora spolu s Potravinárskou komorou Slovenska postoje k zákonu o odpadoch. ZMOS veľmi pozorne sleduje aplikačnú prax v mestách a obciach a niektoré postoje a návrhy legislatívnych úprav týchto komôr odmieta.
viac
07.08.2017
Zmena stanoviska ZMOS k úprave platov v regionálnom školstve má svoju genézu
Ako sme už informovali 20. júla 2017 v Liptovskom Mikuláši rokovala Rada ZMOS. Šlo o mimoriadne zasadnutie a jeho kľúčovým bodom bola navrhovaná úprava platov v regionálnom školstve. Na prvý pohľad prekvapivá zmena stanoviska ZMOS má však svoju genézu. Pripomeňme si ju.
viac
03.10.2018
M. Kaliňák: Splatenie dlhov samosprávy súkromníkom nie je bežná vec
Splatenie dlhov samospráv súkromníkom alebo firmou nie je bežná a ani samozrejmá vec, skôr ide o výnimočnosť.
viac
30.05.2019
Nemám záujem, aby moje meno ani ZMOS boli zneužívané na politické účely
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger odmieta účelovo spracovaný rozhovor, ktorý bol publikovaný na internetovej stránke Denníka N.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.19 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %