Sobota 20.07.2019
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
31.08.2018 10:40

ZMOS: Poplatky za skládkovanie sa mali zvýšiť až neskôr, sú iné problémy


Výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.


K zvýšeniu poplatkov za skládkovanie mal štát pristúpiť až po tom, ako sa stabilizuje systém odpadového hospodárstva. Myslí si to výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.


Problém vidí napríklad vo fungovaní organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV). Združenie preto navrhuje, aby sa výška poplatkov, ktorú pred týždňom schválila vláda, znížila približne o tretinu.       

Funkčnosť systému odpadového hospodárstva podľa Turčányho musia zabezpečiť výrobcovia cez OZV. Tie majú zabezpečiť, aby vytriedený odpad nekončil na skládke. "To je ich základná povinnosť, za ktorú nemôžu niesť zodpovednosť občania a obce ju hradiť z vlastných rozpočtov," povedal. Nedostatky systému zberu triedeného odpadu cez OZV v lete priznal aj minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).       

Okrem toho by mal podľa Turčányho štát jasne povedať, ako sa bude s komunálnym odpadom nakladať, keď sa skončí životnosť skládok. "Skládky sa začnú postupne zatvárať. Dnes ich je okolo 120, z toho 27 je rizikových a hrozí im zatvorenie už v najbližšom čase," pripomenul. Privítal by aspoň zmienku v štátnej stratégii.       

Ak novela zákona o poplatkoch za uloženie odpadov prejde parlamentom a podpíše ju prezident, od budúceho roka bude poplatok za uloženie tony odpadu na skládku diferencovaný do siedmich tried podľa úrovne vytriedenia odpadu. Pri menej ako desaťpercentnej úrovni vytriedenia bude v roku 2019 poplatok 17 eur za tonu, o rok neskôr 26 eur za tonu a v roku 2021 ešte o sedem eur viac. Pri viac ako 60-percentnom vytriedení bude v roku 2019 poplatok sedem eur, o rok neskôr osem eur a o ďalší rok 11 eur. V súčasnosti je poplatok v priemere približne šesť eur.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.05.2016
Starostov a primátorov v šarišskom regióne „tlačí“ najmä legislatíva
V obci Fintice sa stretli na svojom sneme členovia Regionálneho združenia miest a obcí RZMO Prešov – Šariš (RZMO Prešov – Šariš). Združenie miest a obcí na sneme zastupoval jeho výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány. Hosťami snemu boli poslanci Národnej rady SR Martin Fecko a Jozef Lukáč.
viac
15.11.2016
Nové financovanie zberu a odvozu triedeného odpadu sa zabieha
Systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ktorý odštartoval 1. júla, napreduje, potrebuje však „utriasť“ a zabehnúť sa.
viac
20.11.2017
Fiškálna decentralizácia nie je prekážkou pri budovaní sociálneho štátu
„Naplnenie princípov fiškálnej decentralizácie, ktorá bola pokračovaním procesu decentralizácie verejnej správy, nepovažujeme za prekážkou pri budovaní sociálneho štátu, naopak v mnohých oblastiach tomuto procesu pomáha,“ myslí si podpredseda ZMOS Jozef Turčány.
viac
18.01.2018
ZMOS má zásadné pripomienky k poplatku za uloženie odpadov
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa zapojilo do medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov. Svoje postoje vyjadrilo vo viacerých zásadných pripomienkach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %