Pondelok 16.09.2019
Dnes má meniny 
Ľudmila
°C
23.03.2016 09:00

Zo starej školy chcú spraviť centrum voľného času


Nepoužívaný objekt budú využívať deti na voľnočasové aktivity. (Foto: pixabay)


Nevyužívaný objekt chcú v obci Dolná Ždaňa v okrese Žiar nad Hronom zrekonštruovať na Centrum voľného času Eleny Čepčekovej. Spisovateľka, ktorá je známa najmä svojou tvorbou pre deti a mládež, sa v obci narodila.


Ako priblížila starostka Dolnej Ždane Andrea Murgašová v súčasnosti sa v obci nachádza knižnica pomenovaná po tejto známej rodáčke. „Rozhodli sme sa zrekonštruovať budovu starej základnej školy. Momentálne je tento objekt nevyužívaný, a preto by sme ho chceli zrekonštruovať,“ podotkla Murgašová s tým, že je tiež dobre situovaný, keďže sa nachádza v strede obce. Jedna časť objektu by mala byť venovaná spisovateľke. Obec by tu chcela zriadiť pamätnú izbu, kde budú vystavené jej originálne rukopisy a materiály. Svoje miesto by tu mala mať aj knižnica.

Starostka chce, aby z budovy vznikol viacúčelový objekt určený pre širokú verejnosť.  Dolná Ždaňa podľa starostky prešla v posledných rokoch prerodom, počet obyvateľov sa zvýšil o 210, za čo môže najmä výstavba bytových domov. Vďaka tomu je v dedine aj viac detí a mládeže, ktorým chcú takýmto spôsobom poskytnúť ďalší priestor a možnosti na vyžitie. Projekt chce obec financovať z programu rozvoja vidieka. Ak neuspeje, reagovať budú podľa starostky na všetky dostupné výzvy, či už z ministerstiev alebo nadácií.  Čepčekovú si v Dolnej Ždani každoročne pripomínajú aj prostredníctvom prehliadky literárnej tvorby s názvom Meduškine krídla. V januári tohto roka sa konal už jej šiesty ročník. Zúčastnili sa jej deti z materských škôl zo siedmich okolitých obcí. K čítaniu a literatúre sa však snažia viesť aj staršie deti, o čom svedčí aj najnovšia iniciatíva obecných poslancov. Tí pri príležitosti mesiaca knihy, ktorým je marec, pripravili každý pondelok pre deti čítanie v miestnej knižnici.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
ŽSK vybuduje v Spojenej škole na Rosinskej ceste športové centrum
Moderné a komplexné centrum, ktoré poskytne študentom aj obyvateľom Žiliny priestor pre športové vyžitie, chce Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) vybudovať v Spojenej škole na Rosinskej ceste v Žiline.
viac
21.01.2019
Mesto si chce zobrať úvery na financovanie investícií
Mesto Zlaté Moravce plánuje prijať preklenovací a investičný úver v celkovej sume pol milióna eur. Prijatie preklenovacieho úveru v celkovej sume 452.265 eur a investičného úveru v objeme 47.735 eur budú schvaľovať mestskí poslanci na januárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
viac
12.04.2019
Na Podskalke rozširujú škôlku, pokračuje aj výstavba komunitného centra
Na Podskalke pri Humennom rozširujú materskú školu, pokračuje sa aj vo výstavbe komunitného centra. Primátor mesta Miloš Meričko navštívil osadu v rámci kontrolného dňa. Informovala o tom Michaela Dochánová z tlačového referátu.
viac
28.06.2019
Babičkina letná škola
Turisticko-informačné centrum HOREHRONIE v obci Bystrá sa opäť premení na kreatívne miesto nielen pre domácich ale aj turistov, ktorí prídu počas letných prázdnin do regiónu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %