Štvrtok 29.10.2020
Dnes má meniny 
Klára
°C
26.09.2020 03:50

Štefánikova cyklomagistrála je dokončená


Snímka zo slávnostného otvorenia, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti 140. výročia narodenia M. R. Štefánika.


Milovníci cykloturistiky dostali do užívania ďalších vyše 35 kilometrov dokončenej cyklotrasy. Ide o posledný chýbajúci úsek Štefánikovej cyklomagistrály prechádzajúci tromi krajmi - Bratislavským, Trnavským a Trenčianskym.


„Veľká vďaka všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že máme ďalší úsek cyklotrasy, ktorý rozšíri možnosti pre rozvoj cykloturistiky v Bratislavskom kraji. Župa podporuje budovanie cyklotrás, nakoľko na Slovensku dlhodobo chýbali. Zámerom je viesť cyklotrasu až na Bradlo a ideálne by bolo pospájať všetky miesta, ktoré majú niečo spoločné s M. R. Štefánikom, tak aby si na svoje prišli nielen peší turisti, ale aj cykloturisti. Jednoducho treba využiť prírodné prostredie, aby ľudia poznali okolitú krajinu. Keďže táto časť cyklotrasy je ešte viac menej neznáma, verím, že ju cyklisti prebádajú, overia si zdatnosť na hrebeňových úsekoch a užijú sinevšedné výhľady na masív Malých Karpát,“ priblížil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Novootvorená trasa, ktorá prepojila samotnú Štefánikovu cyklomagistrálu od Koliby až po Košariská, sa začína na Pezinskej Babe, prechádza cez Čermakovu lúku, Sedlo Hubalová, Skalka, Sklená huta, Amonova lúka a končí sa na križovatke cyklotrás Červená hora, teda na hranici Bratislavského samosprávneho kraja a Trnavského samosprávneho kraja. Ide o upravenú horskú trasu v lese, ktorá je vhodná pre zdatnejších a stredne zdatných cyklistov.

„Chceli sme Bratislavu prepojiť s Bradlom, teda dve miesta spojené s osobnosťou M. R. Štefánika. V Karpatoch už existuje pešia trasa M. R. Štefánika, tak sme chceli aj pre cyklistov alternatívu, nakoľko nie všetky úseky vyznačené pre peších sú vhodné aj pre cyklistov. Cykloturistika nie je len o športovom vyžití, ale je aj o spoznávaní kraja, histórie, pamiatok, ktoré sú na trase, takže spája príjemné s užitočným,“ doplnil Michal Hladký, Slovenský cykloklub.

Realizátorom cyklotrasy bol Bratislavský samosprávny kraj. V spolupráci so Slovenským cykloklubom a Ministerstvom školstva spoločne aj vyznačili tento posledný chýbajúci úsek Štefánikovej cyklomagistrály, čo trvalo približne tri mesiace. Celkový proces realizácie od Bratislavy až po hranicu Trnavského kraja bol zložitejší a trval päť rokov. A to od výberu trasy, cez povoľovacie procesy, schvaľovania až po samotné čistenie a upravenie trasy tak, aby sa dalo po nej bezpečne jazdiť na bicykli. Celkové náklady dosiahli takmer 8000 eur, z ktorých väčšina išla z prostriedkov Ministerstva školstva SR.

Samotná cyklotrasa, ktorá má dĺžku vyše 100 km, vedie z Koliby až do rodnej obce M. R. Štefánika Košariská.

Autor: (ts-BSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.04.2016
Otvorili zrekonštruované Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej
Zrekonštruované Múzeum Prvého slovenského gymnázia (MPSG), ktoré sa špecializuje na dejinný prínos tejto vzdelávacej inštitúcie a históriu mesta Revúca, slávnostne otvorili pre verejnosť.
viac
24.11.2017
Prvé kilometre Vážskej cyklomagistrály sú už realitou
Rok 2017 sa do cyklistických dejín Trenčianskeho samosprávneho kraja zapíše hrubým písmom. Na jeho území vznikajú historicky prvé kilometre megaprojektu Vážskej cyklotrasy, ktorá v dĺžke 100 km povedie naprieč celým samosprávnym krajom. O názve megaprojektu rozhodne verejnosť.
viac
01.06.2020
Trnavský župan rokoval s vicepremiérom o posilnení kompetencií krajov
Predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič prijal 29. mája v Trnave podpredsedu vlády Slovenskej republiky Štefana Holého. Rokovali o reforme verejnej správy a o dodržiavaní legislatívneho procesu.
viac
06.06.2020
Liptáci otvorili letnú sezónu
Na Liptove 6. júna 2020 v Areáli vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši symbolicky otvorili letnú sezónu. Reštart cestovného ruchu Liptáci zobrali doslova a šliapli poriadne do pedálov. Odhodlali sa zbúrať mýty, že Liptov nie je cyklistický región.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %