Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
27.11.2021 05:05

Nemecký futbalový zväz po prvý raz ocenil výstavný projekt zo Slovenska


Futbal pod hákovým krížom. Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného


Čestnú cenu za rok 2021 v rámci udeľovania Ceny Júliusa Hirscha získal výstavný projekt Slovenského národného múzea - Múzea židovskej kultúry "Futbal pod hákovým krížom - Príbeh Leopolda 'Jima' Šťastného".


 TASR o tom informovalo SNM - MŽK v Bratislave. Ocenenie od roku 2005 každoročne udeľuje Nemecký futbalový zväz (NFZ) za demokraciu a ľudskosť, ako aj za neobyčajné nasadenie v boji proti vyčleneniu, antisemitizmu a diskriminácii. Čestné ocenenie, udeľované len vybraným zahraničným projektom, dostali tento rok Michal Vaněk, riaditeľ SNM - MŽK, a Kevin Simpson, profesor Fullbrightovho programu a bádateľ v oblasti holokaustu, za výstavný projekt SNM - MŽK a za pamätník venovaný Židom, ktorí sa v rámci nútených prác podieľali na stavbe štadióna MŠK v Žiline.       

Galavečer pri príležitosti udeľovania ceny sa uskutočnil 22. novembra v slávnostnej sieni botanickej záhrady Palmengarten vo Frankfurte nad Mohanom.       

Výstavu predstavilo SNM - MŽK minulý rok v predvečer Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia. Prostredníctvom nej sa divák oboznámil s vývojom organizovaného futbalu v Nemecku a na Slovensku, pred aj po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Zachytáva postupnú implementáciu protižidovských zákonov na pozadí životného príbehu futbalovej legendy Slovanu Bratislava Leopolda Jima Šťastného.       

Múzeum ďalej informuje, že pri príprave výstavného projektu sa jej autori snažili zapojiť predstaviteľov Slovenského futbalového zväzu a Extraligy. V rámci tejto ambície nadviazali spoluprácu s klubom ŠK Slovan Bratislava a MŠK Žilina. "Partnerstvo s MŠK Žilina viedlo k druhému výstupu projektu - osadeniu pamätníka na stene hlavnej tribúny štadióna, ktorá bola odhalená 15. mája 2019," dodáva SNM - MŽK.

 

Kľúčové slová: SR-

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2016
Mosty kultúry
Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo tohto roku pre žiakov stredných škôl projekt pod názvom Mosty kultúry.
viac
24.03.2019
Výstava v Stredoslovenskom múzeu približuje život v riekach a jazerách
Krásu slovenských bystrín, jazier, riek a ich obyvateľov, ale aj ekologické problémy, ktoré sa týkajú našich vôd, prezentuje výstava Tajomstvá pod hladinou, ktorá je sprístupnená v Stredoslovenskom múzeu (SSM) - Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici.
viac
27.05.2020
Výstava v Považskej galérii umenia priblíži zlatú éru talianskeho filmu
Zlatú éru talianskeho filmu prostredníctvom filmových plagátov, letákov i fotosiek priblíži výstava "Fellini a sladký život Talianska" inštalovaná v Považskej galérii umenia (PGU) v Žiline.
viac
17.07.2020
Výstava Fellini a sladký život Talianska sa presúva zo Žiliny do Bratislavy
Výstava Fellini a sladký život Talianska, ktorá vznikla na Slovensku pri príležitosti 100. výročia narodenia režiséra, sa presúva zo Žiliny do Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %