Streda 25.11.2020
Dnes má meniny 
Katarína
°C
24.06.2019 03:25

Spišskú Novú Ves ovládnu živé sochy


Ilustračná snímka


Metropola južného Spiša bude už tento víkend hostiť unikátne podujatie, ktoré na Slovensku nemá obdobu. Festival Živé sochy sa v treťom roku svojej existencie premiérovo dostal medzi najlepšie podujatia v Košickom kraji.


Tretí ročník Festivalu Živé sochy (28., 29.6.2019) bude pokračovať v úspešnej tradícii, ktorú organizátori nastolili za ostatné dva roky. Okrem populárnych slovenských živých sôch Big Names, známych z Česko Slovensko má talent i Britain’s Got Talent, na Spiš zavítajú aj zahraniční umelci. Holandský mím a majster sveta v živých sochách Frans Vogels a Austrálčanka Chae Lindeman. ,,Big Names na festivale samozrejme nemôžu chýbať, ale rovnako sa tešíme z účasti zahraničných umelcov,” hovorí zakladateľ festivalu Radovan Michalov.

Organizátori sú radi, že si festival na Slovensku našiel svoje miesto, a chcú nadviazať na divácky úspech z prvých dvoch rokov. ,,Keďže nič podobné predtým na Slovensku nebolo, nevedeli sme, ako budú ľudia reagovať. Vzhľadom na medzinárodné úspechy a dobré ohlasy, ktoré mali živé sochy Big Names alebo zrkadloví ľudia Mirror Family, sme tušili, že takýto festival bude mať úspech.”  

Domáce umelecké zoskupenie Big Names sa pravidelne prezentuje po celom svete. Nedávno sa podieľalo na veľmi úspešnom projekte Majstrovská osmička počas uplynulých MS v hokeji v Košiciach. Predstavilo sa tiež v aktuálnej sérii Britain’s Got Talent, kde mu porotcovia, na čele so Simonom Cowellom, dali jednohlasné áno. „Som rád, že práve Spišská Nová Ves sa stala domovom slovenského festivalu živých sôch s medzinárodnou účasťou, ktoré nie sú iba samoúčelnou atrakciou na fotenie. Napĺňajú predovšetkým originálnym spôsobom edukačné poslanie. Sú živou encyklopédiou svetových i našich dejín, približujú tisíckam návštevníkov našu minulosť a historický odkaz vedcov, umelcov, dejateľov,“ uviedol Pavol Bečarik, primátor mesta Spišská Nová Ves.   

Festival Živé sochy v Spišskej Novej Vsi je tohto roku po prvý raz zaradený medzi TOP podujatia Košického samosprávneho kraja. Oproti predošlým dvom ročníkom sa termín presunul z konca leta na jeho začiatok. „Festival živých sôch v Spišskej Novej Vsi nám počas predchádzajúcich dvoch ročníkov ukázal, že je to jedno z najlepších podujatí, aké sa počas roka v našom kraji konajú. Fascinujúce umenie živých sôch si prichádzajú pozrieť domáci aj zahraniční návštevníci, čím získava nadregionálny rozmer. Aj preto sme sa rozhodli po prvýkrát ho zaradiť medzi TOP podujatia. Zoskupenie Big Names, ktoré v preklade znamená „veľké mená“, je počas roka náročné vidieť doma, pretože často vystupujú na rôznych miestach v zahraničí. Návštevníci majú preto jedinečnú príležitosť vidieť ich aj v našom kraji,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.   

Okrem hlavného programu nebude chýbať ani bohatý sprievodný program. Na námestí v uliciach Spišskej Novej Vsi návštevníci stretnú množstvo umelcov, pripravený bude aj detský program a tiež gastro-zóna s koncertným pódiom.  

Festival Živé sochy vznikol v roku 2017 a úspešnosť prvých dvoch ročníkov potvrdzujú tisícky návštevníkov z celého Slovenska, ale dokonca aj z Poľska alebo Česka. Spišskú Novú Ves toto podujatie zmenilo na nepoznanie, vstup na podujatie je bezplatný a takto to podľa riaditeľa a zakladateľa festivalu aj ostane: ,,Nie je ľahké niečo takéto zorganizovať, ale chceme, aby bol aj naďalej festival prístupný pre všetkých. S veľkou podporou mesta a kraja sa nám to zatiaľ darí.”

Autor: (ts-Košice region turizmus)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.06.2016
Spišská Nová Ves zrekonštruuje komunikácie za 5 miliónov eur
Samospráva mesta Spišská Nová Ves sa rozhodla zrekonštruovať a zmodernizovať miestne komunikácie, ktoré sú vo vlastníctve mesta. Investíciu vo výške 5 miliónov eur schválili poslanci na stredajšom (15. 6.) zasadnutí mestského zastupiteľstva.
viac
02.01.2018
Mesto má nového mobilného turistického sprievodcu
Mesto Spišská Nová Ves pripravilo pre návštevníkov mesta novinku –  mobilnú aplikáciu, ktorá majiteľom smartfónov poskytne množstvo informácií o pamiatkach a historických budovách, turistických atrakciách, podujatiach i histórii mesta.
viac
28.04.2020
Pamätnú knihu mesta Spišská Nová Ves zo 14. storočia zreštaurovali
Pamätnú knihu mesta Spišská Nová Ves z rokov 1383 až 1632 zreštaurovali. Ako povedal riaditeľ Štátneho archívu v Košiciach Richard Pavlovič, obsahuje jeden z troch najstarších zápisov v mestskej knihe na Slovensku, zapísané je v nej aj takzvané spišské právo - Zipser Wilkür.
viac
22.05.2020
Spišská Nová Ves otvorí materské a základné školy za špecifických podmienok
Spišská Nová Ves od 1. júna otvára materské a základné školy, ktoré sú v jej zriaďovateľskej pôsobnosti, za špecifických podmienok. Rozhodol o tom krízový štáb mesta v súvislosti s postupným uvoľňovaním opatrení v rámci štvrtej fázy. Informovala o tom pracovníčka pre styk s médiami Edita Gondová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.14 %